Miejskie inwestycje realizowane zgodnie z harmonogramem

26 marca 2020, 7:00
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Polska otwiera granice, lotniska chcą więcej

Budowa wiaduktu Biskupia Górka, modernizacja al. Hallera, prace prowadzone na linii tramwajowej na Stogi czy roboty na al. Adamowicza - sprawdziliśmy, czy epidemia koronawirusa wpłynęła na postępy przy kluczowych inwestycjach w Gdańsku. Choć miejscy urzędnicy zapewniają, że do tej pory wszystko przebiega zgodnie z planem, to przyznają, że ewentualne postępy pandemii mogą odbić się na prowadzonych pracach.Za większość istotnych inwestycji prowadzonych w Gdańsku odpowiada Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Urzędnicy regularnie raportują o postępach na placach budów i remontów.

Na przykład we wtorek, 24.03.2020 roku, DRMG poinformowało o rozbiórce nawierzchni lewego pasa al. Hallera. To etap przebudowy alei łączącej Wrzeszcz Dolny z Brzeźnem, a remont - według planów - zakończyć ma się przed wakacjami.

Praca wre również przy budowie wiaduktu Biskupia Górka. W ostatni poniedziałek budowlańcy kontynuowali prace nad elementami konstrukcji parkingu kubaturowego, trwają również roboty związane z budową fragmentów estakady i mostku nad kanałem Raduni.

Koronawirus jest problemem dla wielu branżW tym miejscu należy zaznaczyć, że to tylko część z szeregu inwestycji, które powstają w Gdańsku. Wyjątkowo łagodna zima pozwalała liczyć na to, że prowadzone prace uda się zakończyć bez większych opóźnień.

Plany budowlańców pokrzyżować może jednak niespodziewana epidemia koronawirusa i ograniczenia, które zostały w związku z nią wprowadzone. W efekcie niektóre branże spowolniły obroty, a inne wręcz zostały sparaliżowane.

- Obecnie na wszystkich głównych zadaniach inwestycyjnych nadzorowanych przez DRMG prace przebiegają zgodnie z planem, nie występują zakłócenia. Aktualnie wykonawcy formalnie nie zgłaszają konkretnych roszczeń finansowych i terminowych, jednak nie można wykluczyć takich sytuacji w przypadku postępującej pandemii wirusowej - mówi Aneta Niezgoda z DRMG.

Służby BHP przeprowadzają kontrole na terenie budów i inwestycjiUrzędniczka podkreśla, że w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, służba BHP DRMG przeprowadza kontrole na terenie budów i inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem stanu higieny.

- Inspektorzy nadzoru i pozostali pracownicy wykonujący swoje obowiązki w terenie, ograniczają wizyty na inwestycjach do niezbędnego minimum, ponadto zawieszono rady budowy - mówi Aneta Niezgoda.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni działa według planówCo ważne, swoje obowiązki wykonują także pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Magdalena Kiljan informuje, że prace związane z utrzymaniem infrastruktury przeprowadzane są zgodnie z planem.

- Prowadzone są prace serwisowe w tunelu, opróżniane są kosze, naprawiane są ubytki w jezdni. Za wcześnie, by mówić o opóźnieniach czy przesunięciu działań na później. Wiele naszych postępowań jest teraz na etapie przygotowań. Rzeczywistość jest dynamiczna, zmienia się z dnia na dzień, więc reagować będziemy w zależności od rozwoju sytuacji - kończy urzędniczka.

Problem dla przyszłych inwestycji?Tymczasem koronawirus może okazać się kłopotem dla planowanych miejskich inwestycji. Karol Ważny, radny z Gdańska, poinformował bowiem o przesunięciu o miesiąc (do 5 maja) terminu składania ofert na budowę planowanego na ten rok odcinka ul. Kartuskiej.
Czy koronawirus zmienił twoje życie zawodowe?
36%

tak, bo wykonuję swoją pracę tylko zdalnie

11%

tak, bo zmniejszyło się moje wynagrodzenie

13%

tak, bo musiałe(a)m zawiesić działalność

40%

nie, pracuję tak jak zawsze

zakończona

łącznie głosów: 916