Mieszkańcy Orłowa chcą więcej miejsca dla pieszych

17 listopada 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba

Społecznicy z Orłowa chcą, by na części ulicy Spacerowej i Zapotocznej zaczęła obowiązywać strefa zamieszkania. To ulice boczne, ale w sezonie letnim są zastawione przez szukających miejsc kierowców.Problemy z wszechobecnymi samochodami w Orłowie miały swoje apogeum rok temu.

Wtedy władze Gdyni, po krytyce mieszkańców i uwagach od społeczników oraz pieszych, zdecydowały, by od początku wakacji ustawić barierę zakazującą wjazdu na koniec ul. Orłowskiej. Stanęła ona na wysokości parkingu i szkoły.

Orłowo: strażnicy miejscy pilnują kierowcówKierowcy musieli się stosować do zakazu, bo bariery pilnowali strażnicy miejscy. Podobnie było w tym roku. Z tego powodu szybko zaczęło brakować miejsc postojowych także na parkingu przy ul. Orłowskiej, a w konsekwencji część kierowców zajmowała miejsca przy okolicznych ulicach. Obleganymi, choć bocznymi ulicami były m.in. Spacerowa i Zapotoczna. Ma się to zmienić w nadchodzącym roku.

Czytaj też: Nadmorska część Orłowa tylko dla pieszych

Jest szansa na to, że ulice, dzięki staraniom społeczników z rady dzielnicy oraz stowarzyszenia Nasze Orłowo, zostaną oznaczone strefą zamieszkania. W efekcie będzie można parkować przy nich tylko w wyznaczonych miejscach.

Pozytywnie propozycję zaopiniowała rada dzielnicy.

- Wprowadzenie strefy zamieszkania przyzna pierwszeństwo pieszym na tym wąskim odcinku pozbawionym chodnika. Strefa zamieszkania obejmie również ul. Zapotoczną, która ma podobny charakter. Umożliwi także parkowanie wyłącznie na miejscach wyznaczonych - mówi Adam Stelmaszewski ze stowarzyszenia Nasze Orłowo.

Zakaz nie będzie dotyczył rowerzystówZakaz nie ma dotyczyć rowerzystów. Kiedy zacznie obowiązywać? Tego na razie nie wiadomo.

- Chcielibyśmy, żeby stało się to przed majem, kiedy rozpoczyna się najazd samochodów na naszą dzielnicę - mówi Stelmaszewski.
Czy często bywasz w Orłowie?
61%

tak, lubię to miejsce przez cały rok

18%

owszem, ale głównie w sezonie letnim

21%

nie, wolę inne miejsca

zakończona

łącznie głosów: 787