Mieszkańcy nie chcą tzw. dziury wstydu w Brzeźnie

26 lipca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Maciej Korolczuk
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowa strefa relaksu w miejsce hali plażowej w Brzeźnie

W sobotę 27 lipca przy tzw. dziurze wstydu po dawnej Hali Plażowej w Brzeźnie zobacz na mapie Gdańska odbędzie się "Manifestyn rodzinny", na którym mieszkańcy chcą wyrazić swój sprzeciw wobec braku działań na tym terenie i zaniedbań sięgających 25 lat. - To była niegdyś wizytówka Brzeźna, a dziś jest porośniętą dziurą oraz wysypiskiem gruzu i śmieci otoczonym szpecącym, poniszczonym płotem. Pragniemy przywrócenia tego terenu mieszkańcom - mówią organizatorzy festynu. Początek o godz. 12. Wstęp wolny.O problemem z zagospodarowaniem atrakcyjnej działki w Brzeźnie w ostatnich latach pisaliśmy wielokrotnie. Po wielu latach obietnic i ciągłych zmianach właścicielskich, teren ten jednak wciąż straszy, a plan odbudowy Hali Plażowej pozostaje śmiałą i odległą wizją projektantów.

Pod presją mieszkańców i mediów kilka lat temu miasto postanowiło wypowiedzieć umowę użytkowania wieczystego obecnemu właścicielowi, który - wbrew zapowiedziom - nie rozpoczął inwestycji nawet po korzystnych i oczekiwanych przez niego zmianach w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (dzięki nim obiekt może być wyższy, a dzięki temu bardziej opłacalny).

Sprawa do dziś toczy się w sądzie.

Poirytowani tym stanem rzeczy mieszkańcy postanowili wziąć sprawę w swoje ręce. W ubiegłym roku Dobrosław Bielecki, obecnie przewodniczący Rady Dzielnicy Brzeźno, zaproponował nawet zasypanie dziury na własny koszt i obsianie jej trawą. Aby to zrobić potrzebował jedynie wsparcia miasta, by uzyskać zgodę na podjęcie działań na prywatnej de facto działce. Odzewu jednak nie było.

- Więcej usłyszałem od nowego wiceprezydenta Alana Aleksandrowicza, który podczas podpisania umowy na remont Domu Zdrojowego obiecał, że w trakcie rozpoczętej właśnie kadencji zrobi wszystko, by przywrócić ten teren mieszkańcom i dzielnicy - mówi Bielecki.
Stowarzyszenie, do którego Bielecki także należy oraz Towarzystwo Kąpielowe Brzeźno, robią kolejny krok i w sobotę przy wejściu na plażę nr 41 zobacz na mapie Gdańska organizują "Manifestyn rodzinny". Impreza ma być połączeniem rodzinnej zabawy na świeżym powietrzu i wyrażenia sprzeciwu wobec braku działań na tym terenie.

- Inicjatywa jest oddolna i wyszła od samych mieszkańców Brzeźna - tłumaczy Jacek Hołubowski ze stowarzyszenia Gdańsk Tworzą Mieszkańcy, zaangażowanego w organizację festynu. - Dzięki ludziom dobrej woli i lokalnym przedsiębiorcom udało się zebrać środki, które pozwolą nam na organizację gier i zabaw dla dzieci, występów teatralnych, koncertu czy biegu z przeszkodami po plaży. Chcemy w ten sposób spotkać się i porozmawiać o sprawach ważnych dla dzielnicy, ale też zebrać podpisy pod petycją do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz z prośbą o pomoc i większe zaangażowanie władz miasta w rozwiązanie tej patowej sytuacji.
Początek festynu zaplanowano na godz. 12. O tej godzinie ruszy też Hollowgeddon Brzeźno 2019, a więc bieg z przeszkodami po plaży. W ciągu dnia, poza atrakcjami dla dzieci, będzie można oddać się masażom relaksacyjnym, zmierzyć poziom glukozy we krwi czy bezpłatnie zmierzyć ciśnienie. Po południu historię dawnej Hali Plażowej przedstawi Dorota Kuś, lokalna przewodniczka i mieszkanka Brzeźna. Festyn zakończy koncert i pokaz ogni z intencją zasypania "dziury wstydu".