Mieszkańcy posprzątali cmentarz na górze Donas

22 marca 2021, 12:30
Katarzyna
artykuł czytelnika

Społecznicy ze stowarzyszenia Nasze Orłowo regularnie organizują porządkowanie zaniedbanych części swojej dzielnicy. Teraz zabrali się za kolejne części Gdyni - właśnie posprzątali cmentarzMapka na górze Donas, o którego istnieniu mało kto pamięta.Oto relacja pani Katarzyny.

O tym, że na górze Donas jest cmentarz, wie niewiele osób. Wszystkim kojarzy się ona raczej z wieżą widokową. Ale gdy się tam już trafi, to nie sposób się pomylić. Wprawdzie nie ma tu efektownych granitowych nagrobków, ale nawet same krzyże są wystarczająco wymowne.

Mapa cmentarzy w TrójmieścieChyba jednak nie dla wszystkich, bo wokół jest pełno śmieci. I właśnie to było najbardziej zaskakujące. Spodziewaliśmy się raczej dewastacji, które na cmentarzach się zdarzają, ale tu było zupełnie inaczej.

Na terenie cmentarza było pełno śmieci, które określić można jako bytowe: opakowania po chipsach, butelki po alkoholach, jakieś papiery, a nawet resztki... armatury.

Wszystko udało się posprzątać w jedno przedpołudnie. Gdy będzie taka potrzeba, wrócimy w to miejsce i posprzątamy ponownie, ale mamy nadzieję, że jej nie będzie. Mimo że nie ma tu już ogrodzenia (gdzieniegdzie pozostały po nim ślady) i okazałych nagrobków, to nadal jest cmentarz, na którym chyba nikt normalny nie urządza sobie imprez?

Wieża na górze Donas w Gdyni. Materiał archiwalny


Góra Donas 205,7 m n.p.m.Wieża widokowa na górze Donas w Gdyni. Więcej zdjęć (4)

Wieża widokowa na górze Donas w Gdyni.

fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Wieża widokowa na górze Donas w Gdyni.

fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Najwyższym wzniesieniem Gdyni - a także całego Trójmiasta - jest Góra DonasMapka, która znajduje się na Dąbrowie, nieopodal pętli trolejbusowej przy ul. Miętowej. Jej wysokość to 205,7 m n.p.m. Dodatkowo na jej szczycie znajduje się wieża z tarasem widokowym.
Sprzątałe(a)ś kiedyś teren publiczny?
52%

tak, w ramach zorganizowanej akcji

26%

tak, na własną rękę - np. pobliski las

7%

nie, ale mam zamiar posprzątać

15%

nie i nie będę, są od tego odpowiednie służby

zakończona

łącznie głosów: 509

Katarzyna

artykuł czytelnika

Opinie wybrane


wszystkie opinie (81)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.