stat

Mieszkańcy ul. Lema narzekają na błoto z budowy. Dostaną płot

12 października 2017 (artykuł sprzed 1 roku)
Katarzyna Moritz

Mieszkańcy osiedla Słoneczna Morena, a także pacjenci osiedlowej przychodni medycznej zobacz na mapie Gdańska narzekają na błoto pochodzące z pobliskiej budowy. Deweloper broni się, że mieszkańcy chodzą na skróty przez plac budowy.Między ul. Piekarniczą i Stanisława Lema zobacz na mapie Gdańska na Morenie kilka lat temu wyrosło osiedle Słoneczna Morena, które zbudowała firma deweloperska Robyg. W tym roku, obok istniejących kilkupiętrowych bloków, ruszyła budowa kolejnych.

Budowa stała się problemem dla mieszkańców i przychodni

Ostatnio mieszkańcy okolicznych domów przy ul. Lema, a także pacjenci pobliskiej przychodni Medica Plus, zaczęli się skarżyć, że z powodu prac budowlanych muszą brnąć w błocie, które zalega na ulicy. Interweniowali w tej sprawie u kierownika budowy i w straży miejskiej, ale bez efektu.

- Problem nie został rozwiązany, a wręcz pogłębia się. Od niedawna obsługujemy pacjentów nie tylko w dzień, ale także w nocy. Jednej nocy potrafi do nas się zgłosić 40 pacjentów, ale także w ciągu dnia dojście dla osób starszych schorowanych oraz matek z dziećmi to poważne utrudnienie - podkreśla Bartosz Kępa, prezes przychodni.
Problemem jest to, że w nocy teren nie jest oświetlony, a znajdujące się tu głębokie wykopy budowlane stanowią zagrożenie dla poruszających się po okolicy.

- Dziwimy się, że tak duży deweloper nie jest w stanie zabezpieczyć placu budowy oraz zorganizować kawałka czystego chodnika dla pieszych i swoich mieszkańców - podkreśla Kępa.
Mój jest ten kawałek... ulicy

Jesienna, deszczowa aura sprawia, że błota na terenie budowy, a tym samym i na okolicznych ulicach, może być więcej, niż zwykle. Nie zwalnia to jednak wykonawców inwestycji z obowiązku sprzątania po sobie przyległej do budowy drogi oraz chodnika. Określa to art. 101 Kodeksu wykroczeń.

"Kto uchyla się od obowiązku oczyszczania i usuwania z odcinków dróg publicznych o twardej nawierzchni, przechodzących przez obszary o zabudowie ciągłej lub skupionej poza miastami i osiedlami, z błota, kurzu, śniegu lub lodu, podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany".

Okazuje się jednak, że droga ta nie należy jeszcze do miasta.

- Została ona wybudowana przez firmę Robyg w związku z prowadzonymi przez nią inwestycjami. Nie została jeszcze przekazana do utrzymania Gdańskiemu Zarządowi Dróg i Zieleni. Na 12 października zaplanowane jest spotkanie z inwestorem w sprawie sanitarnego utrzymania dróg dojazdowych do placu budowy - zapowiada Joanna Kitowska, specjalista ds. edukacji, promocji i informacji z GZDiZ.
Mieszkańcy chodzą skrótem po placu budowy. Powstanie ogrodzenie

Deweloper zapewnia, że wszystkie jego działania prowadzone są zgodnie prawem i przepisami bezpieczeństwa ruchu, a prace budowlane, "nie uniemożliwiają w żadnym zakresie dostępu do przychodni".

- Na marginesie dodajmy, że uchwyceni na zdjęciach piesi poruszają się po terenie budowy, na którym nie powinni przebywać. Bez względu na powyższe, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i podmiotów prowadzących działalność w obrębie ul. Lema oraz dbając dodatkowo o ich komfort codziennego funkcjonowania, uprzejmie wyjaśniamy, że plac budowy zostanie niezwłocznie dodatkowo ogrodzony przez spółkę - czytamy w oficjalnym stanowisku Robyg.
Przypomina w nim też, że piesi powinni poruszać się chodnikiem znajdującym się przy przychodni wzdłuż ul. Lema, oraz że na wniosek przychodni wykonany został tymczasowy chodnik, umożliwiający dodatkową komunikację pieszych w tej okolicy.

Robyg zapewnia, że planowana "realizacja odcinka ulicy ureguluje szerokość pasa drogowego, uporządkuje ruch pojazdów i pieszych, czym wpłynie na znaczną poprawę bezpieczeństwa ruchu na tym odcinku, szczególnie w zakresie dostępu do placówek ochrony medycznej i poprawę bezpieczeństwa pod względem przepisów pożarowych".
Czy mieszkałeś kiedyś w pobliżu budowy?
30%

tak, ale nie była uciążliwa

17%

na szczęście nie

53%

tak, i nie mam z tym dobrych doświadczeń

łącznie głosów: 656