Mieszkańcy wpisują się do księgi kondolencyjnej

15 stycznia 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Maciej Naskręt, Katarzyna Moritz
aktualizacja:14:04 (15 stycznia 2019)
Najnowszy artukuł na ten temat

Serce ze zniczy dla Pawła Adamowicza

Ludzie wpisują się do księgi kondolencyjnej

W Trójmieście wystawione zostały księgi kondolencyjne w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W urzędach ustawiają się kolejki chętnych do wpisania się. Abp. Głódź nie wyklucza, że pochówek odbędzie się w sobotę w bazylice Mariackiej.Aktualizacja godz. 14:04
Podczas poniedziałkowego wiecu zapowiedziana została manifestacja, która ma się odbyć we wtorek o godz. 18 pod Urzędem Miejskim w Gdańsku.

Z kolei na środę, 16 stycznia, na godz. 20 zaplanowane jest spotkanie na placu Solidarności w Gdańsku. Organizatorzy apelują o przynoszenie świec, z których ułożone zostanie ogromne serce.

Największe serce świata dla Pawła AdamowiczaAktualizacja godz. 13:38 Od środy księga kondolencyjna ma być dostępna także w Europejskim Centrum Solidarności zobacz na mapie Gdańska w godz. od 10 do 18.

Aktualizacja godz. 13:16 Do księgi kondolencyjnej w Gdańsku ustawiło się mnóstwo osób - niektórzy czekają nawet dwie godziny. Miasto planuje udostępnić księgi kondolencyjne w innych miejscach miasta. Będziemy informować o nowych lokalizacjach.


Księga kondolencyjna została wystawiona w Urzędzie Miejskim w Gdańsku w sali 107 zobacz na mapie Gdańska (I piętro). Urząd to wieloletnie miejsce pracy i działalności prezydenta na rzecz miasta Gdańska. Wszyscy, którzy chcą w ten sposób pożegnać Pawła Adamowicza mogą wpisywać się do niej do piątku 18 stycznia do godz. 20.

W Urzędzie Miejskim w Gdańsku flagi miasta zostały opuszczone do połowy masztu.W pierwszej kolejności do księgi wpisywali się najbliżsi współpracownicy, przedstawiciele samorządu, byli wiceprezydenci Gdańska. To były bardzo emocjonalne chwile. W wielu oczach pojawiały się łzy.

- Żegnam się z moim przyjacielem, przede wszystkim moim drugim ojcem. On mnie wychował, pokazał mi drogę samorządową, pokazał mi drogę otwartości na drugiego człowieka. Jako wiceprezydent ds. gospodarki komunalnej nie raz spotkałem się z informacjami od ludzi, którym pomagał i o tym nikt w urzędzie nie wiedział. Zawsze jak spotykał się z drugim człowiekiem starał się go poznać z wszystkimi jego problemami i mu pomóc. Tego mnie nauczył. Jestem mu to winien, by dalej budować Gdańsk otwarty, solidarnościowy, tolerancyjny i skierowany na drugiego człowieka - podkreśla Piotr Grzelak, wiceprezydent ds. polityki komunalnej.
- Żadne słowa nie są dziś w stanie wyrazić żalu, bo strata jest ogromna i zbyt przedwczesna. Napisałam również, że pan prezydent zostawił nas w Gdańsku jako wspólnotę, o którą dbał i zobowiązujemy się tę wspólnotę dalej pielęgnować, chociaż Gdańsk już nigdy nie będzie taki sam bez prezydenta Adamowicza - podkreślała tuż po wpisie do księgi Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta w Gdańsku.
- To jest straszna strata, teraz wszyscy mówią, dyskutują, a właściwie te wszystkie słowa mają wartość uschłych liści na wietrze - podkreślał abp Leszek Sławoj Głódź. - Natomiast liczy się jego życie, dynamiczne, ale za krótkie. Napisałem słowa, że pozostaje w pamięci w naszych oczach ta wyciągnięta dłoń ze światełkiem do nieba, to jest swoista statua wolności. Ponadto dziękujemy i wierzymy, że Pan Bóg nagrodzi jego życie. Śp. Paweł Adamowicz był osobą wierzącą, nie wstydził się wiary, praktykował. A teraz to zadanie, które stoi przed nami, umarłych pogrzebać, godnie i w ciszy. Rozważany jest pochówek w bazylice Mariackiej, do tego jest upoważniona rodzina. Pani Magda [żona - red.], pan Piotr [brat - red.] przekażą komunikaty. Poza tym sprawa przeciąga się w czasie ze względu na prokuraturę prowadzącą dochodzenie i od tego uzależnia się także datę pogrzebu, przymierzamy się do soboty.

W Gdańsku w związku z żałobą zostanie wyłączona świąteczna iluminacja, flagi zostały już wczoraj opuszczone do połowy masztów. Wpisów do księgi kondolencyjnej do dnia pogrzebu będzie można dokonywać do godz. 20.

- Apelujemy do wszystkich, abyśmy w tych wszystkich dniach godnie pana prezydenta pożegnali, dlatego powstrzymajmy się od hucznych zabaw. Postarajmy się w zadumie, refleksji przeżyć ten czas - podkreśla Grzelak wiceprezydent.
Do dnia pogrzebu o godzinie 17 za prezydenta Gdańska w bazylice Mariackiej będzie odmawiany różaniec.

Swój żal po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska mogą też wpisywać mieszkańcy Sopotu. Księga jest wystawiona na korytarzu Urzędu Miasta zobacz na mapie Sopotu. Flagi zostaną przepasane kirem.

Księga kondolencyjna jest też wyłożona w Gdyni w Urzędzie Miasta przy al. Piłsudskiego 52/54 zobacz na mapie Sopotu.