Mieszkańcy zaopiekują się drzewami w publicznym parku

25 kwietnia 2020, 12:00
rb

23 przesadzone drzewa, które trafiły w marcu do tworzonego w ramach Budżetu Obywatelskiego parku przy ul. Starodworcowej w Wielkim Kacku, będą dodatkowo podlewane przez chętnych mieszkańców. Z inicjatywą wyszli lokalni społecznicy.Przypomnijmy, że lipy, dęby, klony oraz jesiony zostały przesadzone w ramach przygotowań do budowy węzła Karwiny. Nieoceniona okazała się przesadzarka, która wykopała drzewa wraz z korzeniami, dzięki czemu można było posadzić je w nowym miejscu docelowym.

By mogły dalej rosnąć, potrzebna jest ponadstandardowa opieka, zwłaszcza że w ostatnich tygodniach brakuje deszczu.

Działać postanowili społecznicy z dzielnicy, inicjując akcję polegającą na dodatkowym podlewaniu drzew. Zaprosili do niej sąsiadów i mieszkańców. W założeniu jedna osoba lub rodzina ma się zaopiekować jednym drzewem. Zgłosić można się za pośrednictwem Facebooka.

Potrzebne 100 litrów na tydzień- Wszyscy z radością powitali przesadzone drzewa przy ulicy Starodworcowej. Widzimy, że są pod opieką Wydziału Ogrodnika Miasta. Niestety zbliża się ogromna susza i standardowe działania mogą być niewystarczające, by przesadzone drzewa przeżyły. Nie trzeba wiele - wystarczy 100 litrów na jedno podlanie w tygodniu. To koszt około złotówki - argumentuje Kajetan Lewandowski z Inicjatywy Wielki Kack.
Wskazuje, że woda służąca do podlewania może być deszczówką, pochodzić z gotowania, płukania warzyw czy mycia owoców.

Drzewa z imionami opiekunówCała akcja jest prowadzona w koordynacji z Wydziałem Ogrodnika Miasta. By podkreślić znaczenie opiekunów, wszystkie drzewa zostaną tymczasowo oznaczone ich imionami.

- Mieszkańcy już się zgłaszają - większość drzew już jest zajętych, ale nadal czekamy na zgłoszenia. Jeśli będzie zbyt wiele osób, to można przecież podlewać drzewa w innych lokalizacjach, a nawet w innej dzielnicy - dodaje Lewandowski, zachęcając do przyłączenia się do inicjatywy także społeczników z innych dzielnic.
Czy bierzesz udział w akcjach społecznych chroniących przyrodę?
19%

tak, robię to regularnie

34%

tak, od czasu do czasu

47%

nie, raczej się nie angażuję

zakończona

łącznie głosów: 392

rb