Miliony papierosów schowane w wydrążonych deskach

30 stycznia 2020, 7:00
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Firma z Gdyni próbowała przemycić 2,5 mln papierosów

Oficjalnie w kontenerze, który przypłynął w styczniu do Gdańska z Rosji, miało znajdować się drewno. Okazało się jednak, że ładunek był "wydmuszką" - w wydrążonym wnętrzu desek ukryto bowiem ponad 3 mln papierosów. Szacunkowa rynkowa wartość szmuglowanego towaru to ponad 2 mln złotych. Kontrabandę przejęły pomorskie służby.Na początku stycznia do gdańskiego portu przypłynął kontener, który z rosyjskiego Petersburga miał trafić do Rumunii.

Ładunek wzbudził podejrzenia pomorskich funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej.

Mundurowi KAS - razem z policjantami z Centralnego Biura Śledczego - przeszukali dokładnie transport. Okazało się, że przeczucie ich nie myliło.

Papierosy w deskach- Podczas szczegółowej kontroli stwierdzono, że wewnątrz niektórych specjalnie spreparowanych desek znajdują się paczki z papierosami. Wykryto łącznie 3 mln 192 tys. 640 sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy - opowiada Agata Bloch, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.
Czytaj też: Przejęli sześć ton dmuchanych zabawek

Szacunkową, rynkową wartość zatrzymanego towaru wyceniono na niebagatelną kwotę - około 2,3 milionów złotych. Straty, które mógł ponieść Skarb Państwa, były jednak niemal dwukrotnie większe: prawie 4 miliony złotych.

Sprawą papierosowego przemytu obecnie zajmuje się gdańska prokuratura.
Zdarzyło ci się kupić papierosy/alkohol bez akcyzy?
27%

tak, kupuję w ten sposób regularnie

24%

tak, ale był to jednorazowy incydent

49%

nie, nigdy

zakończona

łącznie głosów: 1157