Miłośnicy morza świętują w Gdańsku. Rozpoczęła się 17. edycja Baltic Sail

4 lipca 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Marzena Klimowicz-Sikorska
aktualizacja:10:21 (5 lipca 2013)

Do niedzieli Gdańsk będzie opanowany przez miłośników przygód pod żaglami, oblężony przez wojska napoleońskie i towarzyszące im damy w barokowych strojach. Do mariny przybije kilkanaście zabytkowych żaglowców, a całość zostanie okraszona aż dwoma bitwami morskimi. I to wszystko w ciągu zaledwie czterech dni. Rozpoczął się Międzynarodowy Zlot Żaglowców Baltic Sail.W czwartek na dobre ruszył Międzynarodowy Zlot Żaglowców Baltic Sail. To 17. edycja tej legendarnej już imprezy żeglarskiej. W tym roku organizatorzy szczególnie zadbali o mieszkańców Trójmiasta i turystów.

Co wybrać w zalewie atrakcji, które odbywają się zarówno na wodzie, jak i na lądzie?

Na samym początku warto przypomnieć, że w tegorocznym zlocie udział weźmie 12 żaglowców, wśród których znajdą się między innymi długo oczekiwane "Bonawentura" i "Generał Zaruski" (będzie można go zwiedzać podczas dnia otwartego 5 lipca).

Ale piękne żaglowce to nie wszystko, bo w programie tegorocznego Baltic Sail znalazły się m.in.: żeglarskie konkursy i gry zręcznościowe, takie jak przeciąganie liny, rzut cumą na odległość czy buchtowanie liny na czas.

Dla zwycięzców przewidziana jest nagroda - pięć dwuosobowych biletów na rejs na pokładzie STS Generał Zaruski podczas niedzielnej parady żaglowców. Nagroda jest tym bardziej cenna, że żaglowiec, jako jednostka flagowa Gdańska, popłynie na czele parady.

Grupa rekonstrukcyjna Garnizon Gdańsk, we współpracy z grupami z Łotwy, Estonii i Rosji, organizuje inscenizacje historyczne. Początek już dziś, o godz. 15 odbędzie się prezentacja grup na Targu Rybnymzobacz na mapie Gdańska, pokaz musztry oraz umundurowania z czasów Wielkiej Wojny Północnej. Następnie oddziały przemaszerują Długim Pobrzeżem, przez ulicę Mariacką i Piwną na Długą, gdzie rozpocznie się inscenizacja "Wjazd posła rosyjskiego do Gdańska". O 16:35 na Długim Targu będzie można podziwić musztrę paradną, a od godz. 18:00 chętni będą mogli zwiedzić z przewodnikiem obóz historyczny.

O inscenizacjach historycznych, dzięki którym widzowie poczują się jakby przenieśli się w czasie do początków XVIII wieku, będzie opowiadać Gdański Korsarz, czyli Krzysztof Kucharski, pełniący obowiązki konsultanta historycznego Baltic Sail Gdańsk.

W tym roku po raz pierwszy przygotowano aż dwie bitwy morskie. Odbędą się jednego dnia, w sobotę, ale o różnych godzinach, dzięki czemu bez problemu będzie można obejrzeć je obie.

I tak, jako pierwsza odbędzie się znana już mieszkańcom Trójmiasta "Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście". W poprzednich dwóch starciach o Twierdzę Wisłoujście udało się odeprzeć atak i nie wpuścić Brytyjczyków do Gdańska. Czy tym razem też się uda? Czy złoto Napoleona zostanie wykradzione z Gdańska? Tego dowiemy się w sobotę o godz. 14. Tę bitwę będzie można oglądać z nabrzeża w Nowym Porcie przy przeprawie promowej przez Wisłę (ul. Starowiślna zobacz na mapie Gdańska).

Przeczytaj więcej o dwóch bitwach morskich podczas Baltic Sail.

Kilka godzin później, bo o godz. 20, na Motławie, na wysokości Filharmonii Bałtyckiej, rozegra się kolejna bitwa morska. Będzie to inscenizacja zdarzeń z okresu tzw. Wielkiej Wojny Północnej. Wezmą w niej udział dwa zabytkowe, stuletnie żaglowce: Palsa i Wespe, oraz jeden żaglowiec będący repliką - Libava. To wydarzenie będzie można podziwiać z Długiego Pobrzeża i Targu Rybnego (koło hotelu Hilton zobacz na mapie Gdańska).

Jak co roku będzie można (odpłatnie) wziąć udział w kilkugodzinnym rejsie zabytkowymi żaglowcami po Zatoce Gdańskiej. Bilety do nabycia na stronie: www.balticsail.pl.

Komunikacja miejska w czasie Baltic Sail. W celach polepszenia dojazdu i powrotu z tej imprezy, w godz. 13:00-16:30 tramwaje linii 97 na trasie z Chełmu Witosa do Mostostalu oraz autobusy komunikacji zastępczej T4 z Mostostalu do Nowego Portu pojadą z podwojoną częstotliwością co 10 minut. Z uwagi na równocześnie organizowaną imprezę przy stadionie PGE Arena, zamknięte dla ruchu zostaną ul. Pokoleń Lechii Gdańsk i ul. Nowa Uczniowska, stąd, uruchomienie linii autobusowej T5 w tym dniu w godz. 13:00-16:30 nie będzie możliwe.

Tak przebiegała ubiegłoroczna bitwa morska przy Twierdzy Wisłoujście.Międzynarodowy Zlot Baltic Sail

Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez największe miasta regionu Morza Bałtyckiego zainicjowane przez Rostok w 1991 r. Celem i założeniem pomysłodawców jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu. Obecnie do Baltic Sail należą: Kłajpeda, Gdańsk, Rostock, Karlskrona, Halmstad, Sassnitz i Świnoujście.

Idea organizowania zlotów żaglowców w Gdańsku powstała wraz z oddaniem do użytku przystani jachtowej w centrum miasta. Pierwszy zlot odbył się w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska.
Czy kiedykolwiek byłeś(łaś) na zlocie Baltic Sail?
21%

tak, jestem na tej imprezie co roku

36%

tak, zdarzyło mi się odwiedzić tę imprezę

25%

nie, ale wybieram się w tym roku

18%

nie, i nie wybieram się

zakończona

łącznie głosów: 309