Minister łączy dwa muzea w Gdańsku

16 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
MKo
Najnowszy artukuł na ten temat

Muzeum II Wojny Światowej nie musi zmieniać wystawy

Powstające w Gdańsku od kilku lat Muzeum II Wojny Światowej oraz istniejące od jesieni Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zostaną połączone. Decyzję o fuzji obu instytucji kultury podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. Nowe muzeum będzie nosić nazwę Westerplatte i Wojny 1939 roku. Decyzja rodzi wiele pytań.Oficjalnie resort kultury decyzję o połączeniu obu placówek podjął z kilku względów. M.in. nowa placówka "ma zapewnić optymalne wykorzystanie potencjału obu instytucji, właściwie dbać o pamięć i dziedzictwo historyczne, a dzięki fuzji koszty utrzymania nowego muzeum mają być "zracjonalizowane"".

Warto jednak zwrócić uwagę, że połączenie dwóch instytucji pozwoli ministerstwu płynnie dokonywać zmian np. w kierownictwie nowej instytucji.

- Przyczyną połączenia jest zapewnienie zwiększonej efektywności działań na rzecz podtrzymania i upowszechniania tradycji narodowej i państwowej, w szczególności w nawiązaniu do dziejów Polski w okresie II wojny światowej, w tym wojny obronnej 1939 r., właściwe uhonorowanie miejsca symbolicznego jakim jest pole bitwy na Westerplatte, oraz racjonalne wykonywanie nadzoru nad muzeami, dla których Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest organizatorem poprzez optymalne wykorzystanie potencjału placówek o zbliżonym profilu działalności zlokalizowanych w Gdańsku, przy jednoczesnej racjonalizacji wydatkowania środków finansowych pochodzących z budżetu państwa - czytamy w uzasadnieniu.
Nowe muzeum będzie nosić nazwę Westerplatte i Wojny 1939 roku, a to oznacza, że zakres prezentowanych w nim treści będzie wielokrotnie węższy, niż miało to mieć miejsce w przypadku Muzeum II Wojny Światowej. Czy w tej sytuacji sens ma ekspozycja w budynku amerykańskiego czołgu Sherman, który przecież nie walczył na Westerplatte, ani w wojnie obronnej w 1939 r.? Co z przygotowaną już wystawą stałą muzeum, która opowiada o wojennych zmaganiach na całym świecie - czy pozostanie ona w muzealnych magazynach lub trafi do innej placówki?

Podobnych pytań jest wiele.
Dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej, które powstaje przy ul. Wałowej w Gdańsku (otwarcie planowane jest na jesień tego roku) jest prof. dr hab. Paweł Machcewicz, którego 1 września 2008 roku Prezes Rady Ministrów Donald Tusk mianował swoim pełnomocnikiem ds. Muzeum.

Z kolei dyrektorem Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 był do niedawna dr hab. Piotr Semków, prof. Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych AMW w Gdyni, a także kierownik Katedry Marynistyki. Po jego rezygnacji ze stanowiska, muzeum ma tylko jednego pracownika - zastępcę dyrektora.

Budowa muzeum na półwyspie Westerplatte ma wkrótce ruszyć. Wystawa ma być otwarta w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej - 1 września 2019 roku.

MKo