Mit o bezpłatnym parkingu przy galerii na Przymorzu

26 sierpnia 2021, 20:30
Rafał Borowski

Legendy miejskie mają to do siebie, że wielu o nich słyszało, ale nie mają one oparcia w rzeczywistości. Takim przykładem jest parking Galerii PrzymorzeMapka, który rzekomo powinien być bezpłatny. Urzędnicy zapewniają, że dokumentach nie ma ani słowa na ten temat.Z naszą redakcją skontaktował się pan Damian, mieszkaniec falowca przy ul. Obrońców WybrzeżaMapka na Przymorzu. Jak relacjonuje, zaparkowanie samochodu w tej okolicy ma stanowić coraz większy problem.

- Ostatnimi czasy problem nasilił się. Oczywiście nie bez powodu. To efekt budowy bloków po drugiej stronie ulicy oraz wprowadzenia płatnego parkingu w Galerii Przymorze oraz przy barze McDonald's. Ludzie zastawiają chodniki, rozjeżdżają trawniki i parkują na miejscach przeznaczonych dla mieszkańców sąsiednich bloków, choć są one oznaczone stosownym znakiem - twierdzi czytelnik.

Miejska legenda...Nie oszukujmy się - z podobnym problemem mierzą się mieszkańcy wielu dzielnic Trójmiasta, a jego skala narasta. Dlaczego zgłoszenie czytelnika przykuło naszą uwagę? Otóż pan Damian zwrócił uwagę na dość ciekawą opinię, która krąży wśród mieszkających od dawna na Przymorzu osób.

- Przy okazji dobrze byłoby rozwiać wątpliwości co do rzekomego warunku powstania Galerii Przymorze, jakoby parking tego obiektu miał być zawsze bezpłatny. Taką samą historię słyszałem na jednym z osiedli w Warszawie, dlatego wydaje mi się, że jest to tylko miejska legenda. Niemniej fajnie byłoby to ludziom wytłumaczyć - kwituje pan Damian.

...nie ma oparcia w rzeczywistościOdpowiedź urzędników można streścić krótko - to nieprawda. W dokumentach nie ma ani słowa o tym, że parking przy centrum handlowym miałby być bezpłatny.

- Teren, na którym została wybudowana Galeria Przymorze, został w 1998 r. sprzedany przez gminę w drodze przetargu publicznego. W akcie notarialnym sprzedaży tej nieruchomości gruntowej nie było warunku nakazującego nowemu właścicielowi utworzenia bezpłatnego parkingu. W oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z 2005 r. wydano zgodę na budowę. Parkingi przy tej inwestycji należało zrealizować według wskaźników odpowiednio do funkcji, w tym z warunkiem minimum 65 proc. stanowisk postojowych w parkingu podziemnym - tłumaczy Izabela Kozicka-Prus z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Strefy płatnego parkowania nie planuje sięPrzy okazji postanowiliśmy sprawdzić, czy mieszkańcy ul. Obrońców Wybrzeża mogą spodziewać się wprowadzenia strefy płatnego parkowania. Jak informuje magistrat, w najbliższym czasie nie planuje się wprowadzenia takiego rozwiązania.

Zgodnie z obecnie przyjęta praktyką inicjatywa w tym względzie leży wyłącznie po stronie rady dzielnicy. Dotąd do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni - który zatwierdza utworzenie strefy - nie wpłynął żaden wniosek radnych w tej sprawie.

Identyfikatory poprawiły sytuacjęO strefę płatnego parkowania nie zamierza także wnioskować spółdzielnia falowca przy ul. Obrońców Wybrzeża. Jej przedstawiciel zwraca uwagę, że już wcześniej zostały wprowadzone na wiosek mieszkańców identyfikatory, które uprawniają do parkowania pod budynkiem, a także informujące o obowiązku ich posiadania znaki drogowe.

Ich wprowadzenie nie uzdrowiło całkowicie sytuacji, ale przyczyniło się do znacznej poprawy. Z tego powodu spółdzielnia nie przewiduje np. ustawienia szlabanów przy falowcu.


Parking płatny od czerwca- Ograniczenie parkowania osobom niemieszkającym w falowcu pozwoliło zwiększyć liczbę miejsc postojowych dla mieszkańców. Wydanie identyfikatora nie stanowi przydziału miejsca postojowego i uprawnia jedynie do zajęcia miejsca w miarę istniejących możliwości. Wprowadzenie identyfikatorów poprawiło sytuację parkingową mieszkańców falowca, ale ze względu na dużą liczbę samochodów i ograniczony teren do parkowania do końca jej nie rozwiązało. Nie planujemy przed falowcem ustawiać szlabanów ani wprowadzać strefy płatnego parkowania - informuje Andrzej Lustyk, zastępca kierownika ds. technicznych w Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej Przymorze.
Czytaj więcej: Kolejna galeria ma płatny parking

Przypomnijmy, że parking Galerii Przymorze stał się płatny w czerwcu. Powodem były oczywiście nasilające się sygnały od klientów, którzy mieli problem ze znalezieniem dla siebie miejsca do parkowania. Ponadto był to jeden z ostatnich w Trójmieście parkingów centrum handlowego, na którym nie wprowadzono opłat.

Czy masz problem z parkowaniem pod swoim domem?
36%

tak, nagminnie

20%

tak, ale tylko czasami

14%

nie, zawsze są wolne miejsca

23%

nie, bo mam wykupione miejsce

7%

nie mam samochodu

zakończona

łącznie głosów: 2482

Opinie wybrane


wszystkie opinie (284)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.