Mniej miejsc parkingowych po remoncie chodnika

4 grudnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Marek
artykuł czytelnika
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: będzie więcej miejsca dla pieszych na Wzgórzu

Trwa remont chodnika przy ul. Legionów zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. Nie podoba się to części mieszkańców, bo po zakończeniu prac zmniejszy się liczba miejsc parkingowych. - Remont chodnika, który ma poprawić komfort sprawił, że zamiast tego codziennie zastanawiamy się, czy będzie gdzie postawić samochód - twierdzi pan Marcin.Przypomnijmy:

  1. Remont chodnika przy ul. Legionów jest prowadzony na odcinku od Harcerskiej do Redłowskiej zobacz na mapie Gdyni
  2. Firmie FB-Jelcz z Chwaszczyna Gdynia płaci za prace 788 tys zł.
  3. Roboty mają potrwać do 5 grudnia

Czytaj więcej o remoncie chodników w Gdyni

Teoretycznie z remontu powinni być zadowoleni wszyscy. Pojawiły się jednak głosy krytyczne, związane ze zmniejszeniem liczby miejsc parkingowych, z których korzystali mieszkańcy. O problemie pisze pan Marcin, mieszkający w bloku przy ul. Legionów 94-98.

Oto jego refleksje:

Przed rozpoczęciem remontu chodnika na wysokości bloku Legionów 94-98 w Gdyni mieliśmy na cały blok siedem miejsc parkingowych. W tej chwili remont dobiega końca, ponieważ chodnik jest już położony, a liczba miejsc została zmniejszona o dwa.

Dodatkowo każde miejsce jest krótsze, gdyż przy każdym drzewie pozostawiono ogromny kawałek ziemi. Dwa miejsca parkingowe, które zabrano, również zostały zastąpione ziemią i zapewne docelowo zielenią. Przez ziemię, szerokość chodnika przy drzewie nie wynosi nawet 1,5 m, czyli jest on węższy niż przed remontem.

Te miejsca parkingowe to jedyne miejsca, które przylegają do naszego bloku ze względu na usytuowanie bloku na górce. Wejście do klatki jest od strony podwórka i tam również nie jest możliwy dojazd. Już przy 7 miejscach był duży problem z parkowaniem. W tej chwili zacznie się po prostu walka. Mamy wrażenie, że miasto bawi się z nami na zasadzie zabawy w krzesła, zabierając co chwilę kolejne miejsca.

Czytaj też: Kierowcy lekceważą pieszych na Kopernika

Raz już był problem, gdy postawiono znak zakazujący parkowania. Wtedy interwencja mediów wpłynęła na wstawienie pod zakazem tablicy "nie dotyczy chodnika", co pozwoliło nam dalej parkować. Remont chodnika, który ma poprawić komfort sprawił, że zamiast tego komfortu, codziennie po powrocie do domu zastanawiamy się, czy będzie gdzie postawić samochód.

Uprzedzając pytanie odnośnie parkowania naszych samochodów w bocznych ulicach. Nie ma takiej możliwości, ponieważ parkują tam auta z bloków, które są przy tych ulicach. Proszę przyjechać np. o godz. 18-19, wtedy można zobaczyć jak wielki jest problem z parkowaniem.

Nie mogę zrozumieć, jak można traktować jednych mieszkańców lepiej niż drugich na tej samej ulicy? Kilka metrów dalej mieszkańcy domów jednorodzinnych wzdłuż tej samej ulicy mają wyznaczone miejsca i obniżony krawężnik żeby lepiej się wjeżdżało.

Czy to, że mieszkają w domach jednorodzinnych, czyni ich lepszymi?

Odpowiada Wojciech Folejewski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni

Chodnik wzdłuż ul. Legionów na odcinku od ul. Hallera w kierunku ul. Redłowskiej nie posiadał i nie posiada parametrów umożliwiających parkowania na nim pojazdów. Parkujące samochody bardzo często uniemożliwiały swobodny ruch pieszych, zostawiając im wąski przesmyk czasami ok. 0,5 m, co nie pozwalało na swobodne przejście czy przeprowadzenie wózka dziecięcego.

A przypomnę, że zgodnie z przepisami, pojazd parkujący na chodniku winien zostawić min. 1,5 m wolnej przestrzeni chodnika. Ponadto, by chronić systemy korzeniowe rosnących wzdłuż jezdni drzew, wykonane zostały specjalne donice o wymiarach przewidzianych przez fachowców Biura Ogrodnika.

Dodam, że Biuro Ogrodnika Miasta planuje w najbliższym czasie uzupełnienie rosnącego szpaleru drzew nowymi, brakującymi nasadzeniami. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że przestrzeń parkingowa w miastach jest ograniczona, jednakże miejsce na chodnikach dedykowane jest w pierwszej kolejności dla pieszych.
Parkujesz pod domem bez problemów?
37%

tak, zawsze mam miejsce

29%

przeważnie tak, ale czasami jest kłopot

34%

nie, to jest codzienna walka

zakończona

łącznie głosów: 1674

Marek

artykuł czytelnika