stat

Mniej znane punkty widokowe w Gdańsku

25 listopada 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Lokalne punkty widokowe w Trójmieście

Gdańsk od kilku lat stopniowo tworzy lub odtwarza punkty widokowe. Są jednak miejsca znacznie mniej znane, z których można także spojrzeć na miasto z niecodziennej perspektywy. Przedstawiamy kilka takich lokalizacji, które naszym zdaniem warto odwiedzić.Orunia Górna - ul. Platynowa zobacz na mapie GdańskaParking i niewielki trawnik na końcu ul. Platynowej to miejsce, skąd doskonale widać zabudowę w rejonie Traktu św. Wojciecha oraz nizinną część Gdańska. Zwieńczeniem panoramy są instalacje rafinerii, które nocą rozświetlone są tysiącami lamp. Spoglądając w lewo ujrzymy sylwetę zabudowy Śródmieścia, zaś w prawo - charakterystyczną estakadę Południowej Obwodnicy Gdańska.

Dojście w to miejsce możliwe jest zarówno od strony Oruni Górnej, jak i Traktu św. Wojciecha, skąd kierujemy się w rejon ul. Rubinowej zobacz na mapie Gdańska, a następnie wchodzimy pod górę stromą ścieżką.

Czytaj też: Nowy punkt widokowy przy zbiorniku Stara Orunia

Suchanino - rejon ul. Kurpińskiego zobacz na mapie GdańskaW rejonie ul. Kurpińskiego do wyboru mamy co najmniej dwa (położone bardzo blisko siebie) miejsca, skąd rozpościera się ciekawy widok na okolicę.

Pierwsze, do którego łatwo dotrzeć, to okolice schodów prowadzących do ul. Kartuskiej zobacz na mapie Gdańska. Idąc od Suchanina i skręcając w lewo jeszcze przed pierwszymi stopniami schodów, dotrzemy do skarpy, skąd zobaczymy zabudowę doliny skanalizowanego Potoku Siedlickiego. W oddali dostrzeżemy bazylikę Mariacką, a spoglądając w prawo - niedawno oddany do użytku park Na Zboczu, skąd również można spojrzeć na miasto z góry.

Dojście do drugiego punktu widokowego wymaga przedzierania się przez dziko rosnące krzaki. Od bloku Kurpińskiego 20 zobacz na mapie Gdańska kierujemy się do restauracji Na Wzgórzu zobacz na mapie Gdańska i tuż przed wejściem na teren posesji, skręcamy w prawo (za stacją gazową zobacz na mapie Gdańska), skąd zarastającą ścieżką dotrzemy do skraju skarpy. Doskonale widać stąd skrzyżowanie ul. Kartuskiej z Łostowicką oraz Nowolipie. Spoglądając za siebie, ujrzymy natomiast zabudowę Piecek-Migowa (Moreny).

Niedźwiednik - ul. Góralska zobacz na mapie GdańskaPrzy ul. Góralskiej znajduje plac zabaw, który pełni zarazem rolę lokalnego punktu widokowego. Dojrzymy z niego zabudowę ciągnącą się wzdłuż ul. Potokowej-Rakoczego, aż do bloków Piecek-Migowa (Moreny) oraz wzdłuż Trasy Słowackiego aż do centrum Wrzeszcza. Wieczorem możemy podziwiać iluminację wiaduktu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej oraz fontannę na zbiorniku retencyjnym Srebrniki (obecnie wyłączona ze względu na niskie temperatury).

Fontanna na zbiorniku Srebrniki. Materiał z 2017 r.


VII Dwór - ul. Michałowskiego zobacz na mapie GdańskaPolana na końcu ul. Michałowskiego, pełniąca niegdyś rolę stoku narciarskiego i zwana potocznie Lagrami od istniejącego w pobliżu w trakcie II wojny światowej obozu jenieckiego, to miejsce, skąd będziemy mogli spojrzeć na Dolny Taras, a nawet Zatokę Gdańską. Charakterystycznym elementami panoramy z tego miejsca są: bryła stadionu w Letnicy oraz kaskadowa zabudowa bloków na Zaspie.

Czytaj też: Projekty wejść oraz strefa buforowa wokół lasów TPK

Most na Wyspę Ostrów zobacz na mapie GdańskaNasza ostatnia propozycja skierowana jest do miłośników industrialnych klimatów. Most prowadzący na Wyspę Ostrów pozwala spojrzeć na panoramę Śródmieścia w otoczeniu nabrzeży stoczniowych. Po drugiej stronie nad okolicą dominują kominy elektrociepłowni, a podążając ul. Wiślną możemy podejrzeć pracę Stoczni Remontowej. Z mostu tego najlepiej widać też spektakularne wodowania boczne.

Materiał archiwalny z 2015 r.