Mogiła dla Reksa

23 kwietnia 2001 (artykuł sprzed 20 lat)
Wkrótce w Trójmieście powstanie nekropolia zwierząt. Będzie to pierwszy tego typu cmentarz na terenie woj. pomorskiego. Jego umiejscowienie planowane jest w Gdańsku - Kokoszkach, a pomysłodawcą projektu jest Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce - oddział gdański.

Zostaną w ten sposób zaspokojone potrzeby właścicieli psów, szczególnie kochających zwierzęta i dla których pochowanie go gdzieś na działce, czy w lesie jest niestosowne. Przy cmentarzu zaistnieje również schronisko dla zwierząt odpowiadające europejskim standardom. W kompleksie znajdą się pomieszczenia szpitalne, ambulatorium, hotel dla zwierząt na wypadek, gdyby właściciele wyjeżdżając na wczasy chcieli swojego podopiecznego oddać w dobre ręce. Schronisko przewidziane jest z myślą nie tylko o psach, czy kotach. Będą w nim również stajnie, obory, ptaszarnia oraz teren rekreacyjny. W Kokoszkach powstanie również krematorium dla zwierząt, a wszystkie te starania po to, by pomóc ludziom z należnym szacunkiem obchodzić się ze swoim czteronożnym przyjacielem. Kompleks ma również spełniać zadania edukacyjne.

Planowany jako miejsce przyjazne spacerom (oczka wodne, rabatki) ma zachęcić do wizyt rodzinnych, które zaowocują zabraniem psa ze schroniska do domowych pieleszy. Do tej pory widok schroniska odrzucał zapachem, wyciem psów i nieestetycznym wyglądem. Nowy kompleks ma ten sterotyp zmienić. Tylko, czy w 10 piętrowym bloku nie będzie naszym pieskom gorzej niż w Kokoszkach?