Można wychodzić na spacery czy nie?

25 marca 2020, 11:15
Michał Brancewicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Znaczący spadek pasażerów komunikacji miejskiej

Nowe rozporządzenie ministra zdrowia wprowadziło zamieszanie dotyczące tego, czy można, czy nie można wychodzić na spacery. Zapisy były na tyle mało precyzyjne, że na stronie rządowej najpierw zakazano wychodzenia, a potem zezwolono na spacerowanie, ale z zastrzeżeniem, by ograniczyć je do minimum.Użytkownicy naszej aplikacji wiedzą o tym od dawna!

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Wprowadzone we wtorek wieczorem nowe ograniczenia w poruszaniu się związane z epidemią koronawirusa okazały się na tyle mało precyzyjne, że dla wielu osób nie było do końca wiadome, czy zakazują one wychodzenia na spacery, czy nie.

- Bardzo proszę o jasne wyjaśnienie kwestii dopuszczalności spacerów - napisała do nas czytelniczka. - Minister zdrowia mówi, że wolno, ale na stronie rządowej jest informacja, która tego zakazuje.
Czytaj też: Tłumy spacerowiczów a koronawirus

Jeden z czytelników zalecał nam nawet zmianę treści artykułu.

- W artykule napisaliście informację sprzeczną z zaleceniami - informował nas we wtorek pan Andrzej, powołując się na stronę rządową. - Proszę o pilne poprawienie artykułu.
I faktycznie, jeszcze wczoraj na rządowej stronie można było znaleźć taką odpowiedź na pytanie:

"Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, pójść pobiegać lub wyjść z dziećmi na plac zabaw?"

Pełna treść rozporządzenia ministra zdrowia z 24.03.2020 roku.


Jednak dzisiaj ta odpowiedź brzmi już zgoła odmiennie:


Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum. Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.
Przypomnijmy, że wprowadzone 24 marca obostrzenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.
Jak często w ostatnich dniach wychodzisz na spacer?
11%

kilka razy dziennie

36%

raz dziennie

28%

raz na kilka dni

25%

w ogóle nie spaceruję

zakończona

łącznie głosów: 7937