stat

Multikino jesienią zniknie z Gdyni

25 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba

Multikino działające w Centrum Waterfont (dawnym Gemini) zobacz na mapie Gdyni w Gdyni ma zostać zamknięte po wrześniowym festiwalu filmowym. Znikną też inne działające tam punkty. Powodem są plany inwestora - firmy Vastint, która po uzyskaniu pozwoleń, zamierza jeszcze w tym roku wyburzyć budynek.Po zamknięciu w Gdańsku Krewetki to kolejne złe wieści dla kinomaniaków. Wszystko wskazuje na to, że Multikino w Gdyni będzie czynne jeszcze tylko do końca września. Ma zakończyć działalność po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który w tym roku odbędzie się w dniach 17-22 września.

Wyburzenie dawnego Centrum Gemini w GdyniInformację o zakończeniu działalności potwierdzają przedstawiciele firmy Vastint, właściciela obiektu i terenu, na którym stoi. Inni najemcy z Centrum Waterfront powinni się wyprowadzić wcześniej - do końca sierpnia. Dla Multikina zrobiono wyjątek, bo to miejsce, gdzie odbywają się festiwalowe projekcje.

Powodem są plany dotyczące wyburzenia obiektu. Możliwe, że stanie się to jeszcze w tym roku.

O złożonym wniosku o pozwolenie na prace rozbiórkowe pisaliśmy wiosną. Akceptacji miejskich urzędników jeszcze jednak nie ma.

- Dlatego nie możemy mówić o konkretnej dacie rozpoczęcia prac rozbiórkowych. Liczymy, że stanie się to jak najszybciej - informuje Ewa Łydkowska z firmy Vastint.
Przypomnijmy, że w miejscu kompleksu, który przed laty miał być sercem śródmieścia Gdyni, zaplanowano hotel, powierzchnie konferencyjne, SPA oraz obiekty użyteczności publicznej, w tym kino wielosalowe.

Czy będzie to Multikino, a inni najemcy otrzymają preferencyjne warunki z racji wcześniejszej obecności w Centrum Waterfront? Tego na razie nie wiadomo.

- Dla obecnych najemców centrum na pewno miejsca w nowym kompleksie nie zabraknie - zapewniał w kwietniu Janusz Tybuszewski z firmy Vastint, odpowiedzialny za realizację projektu Gdynia Waterfront.

Gdynia Waterfront w Gdyni: zabudowa najpierw od ul. HryniewickiegoNa pewno nie będzie naziemnego parkingu, bo samochody mają być schowane pod ziemią. Na powierzchni planowane są za to pasaże oraz skwer, który ma być miejscem do spacerów. Budynki będą miały powierzchnię ok. 75 tys. m kw.

Rozbiórka centrum ma być bezpośrednim przygotowaniem do rozpoczęcia zabudowy 5-hektarowego terenu od ulicy Hryniewickiego zobacz na mapie Gdyni. Firma Vastint chce ją rozpocząć właśnie od tamtej strony. Wzdłuż Waszyngtona pojawią się budynki mieszkalne, biurowce i lokale usługowe w ich parterach.

Według zapowiedzi prace mogłoby się rozpocząć na przełomie roku. Pozwolenia na rozpoczęcie budowy także jednak jeszcze nie ma, ale dokumenty są już na biurkach gdyńskich urzędników.
Co sądzisz o kinowych multipleksach?
41%

lubię je, jest tam zawsze najlepsza jakość odbioru

33%

nie przepadam za nimi z powodu reklam i popcornu, ale często bywam

26%

omijam z daleka, wolę kina studyjne

zakończona

łącznie głosów: 3125