stat

Multimedialny pomysł na opowieść o emigracji

25 października 2012 (artykuł sprzed 7 lat)
Patryk Szczerba
Najnowszy artukuł na ten temat

Stenka i Więckiewicz na 85. urodzinach Dworca Morskiego w GdyniRozstrzygnięto konkurs na koncepcję przestrzenno-plastyczną ekspozycji Muzeum Emigracji przy ul. Polskiej zobacz na mapie Gdyni. To kolejny krok do otwarcia placówki, które zaplanowane jest na połowę 2014 roku.W szranki konkursowe stanęło sześć zespołów projektowych. Zwycięski okazał się projekt firmy ae fusion Studio, której przedstawiciele otrzymali nagrodę w wysokości 80 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji zamówienia szczegółowego projektu ekspozycji stałej. W uzasadnieniu jurorzy podkreślili wagę połączenia refleksyjności i intymności z nowoczesną estetyką.

- Zwycięski projekt to przykład świetnego połączenia nowych środków wyrazu, które nie są dominujące. Często w muzeach narracyjnych jest tak, że są one zachłanne w stosunku do odbiorcy. W tym przypadku służą one dotarciu do widza, a nie tylko pokazaniu historycznego aspektu emigracji, co może być dla niego mało interesujące - uzasadnia wybór Dariusz Gawin, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, członek jury konkursowego.

Autorzy zwycięskiej koncepcji podkreślają, że chcieli pokazać losy osób w sposób wirtualny, wyszukując mało znane postacie, nieznane szerszej publiczności. W projekcie główną rolę odgrywają dwie sale: sala podróży z makietą MS Batory, która ma zostać przygotowana specjalnie na potrzeby Muzeum Emigracji oraz sala kontemplacji. W końcowej części wystawy ma znaleźć się specjalne miejsce przeznaczone dla dzieci.

- Chcieliśmy zarazić widza magiczną atmosferą podróży, stąd duża ilość multimediów, światła, a nawet zapachów. W zależności od tego, w jakiej widz będzie sali, taki zapach poczuje. Będą to zapach wody, bagaży, krajów, w jakich znajdowali się emigranci. Zakładamy dużą interakcję z odwiedzającymi obiekt - wyjaśnia Alicja Kiszczuk z firmy ae fusion Studio sp. z o.o.

Czy zwycięski projekt ma szansę w pełni zostać wcielony w życie?

- Na pewno urzeka interaktywność i multimedialność zaproponowana przez projektantów. Nie jesteśmy jednak zmuszeni, by wykorzystać je w całości. Na pewno się nad nimi pochylimy. W ciągu miesiąca będzie podpisana umowa. Wtedy rozpocznie się współpraca biura z grupą piszącą scenariusz wystawy - zaznacza Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni.

Jury przyznało także dwa wyróżnienia: Fabryce Dekoracji Marcina Pietucha z Krakowa oraz duetowi Sara Podwysocka/Anna Bocek-Zachowicz. Wyróżnieni otrzymali kolejno 40 i 30 tys. zł.

By Muzeum Emigracji rozpoczęło działalność, potrzebny jest także remont Dworca Morskiego oraz magazynu tranzytowego, gdzie ma znaleźć się wystawa stała. Wewnątrz Dworca Morskiego odnowione zostaną korytarze oraz klatki schodowe, natomiast budynek od strony Nabrzeża Francuskiego będzie okalała przeszklona fasada.

W planach jest stworzenie w budynku Dworca Morskiego kawiarni, restauracji, małej sceny oraz kina studyjnego.

Koszt całkowity stworzenia Muzeum Emigracji to 49,3 mln zł, z czego ok. 23,8 mln finansowanych jest ze środków Unii Europejskiej w ramach inicjatywy Jessica, której celem jest rewitalizacja miast i realizacja innych projektów miejskich.
Czy multimedialna wystawa Muzeum Emigracji to dobry pomysł?
52%

tak, przyciągnie z pewnością wiele osób nie tylko z Gdyni

25%

tak, byleby nie było przerostu formy nad treścią

23%

nie, emigracja to temat, który powinien być pokazany w bardziej stonowany sposób

zakończona

łącznie głosów: 137