Mural Lechii na stoczniowej kamienicy

19 października 2021, 14:30
Maciej Korolczuk

Lechia Gdańsk

Na szczytowej ścianie kamienicy przy ul. Robotniczej 1Mapka w Gdańsku powstaje kolejny mural Piotra "Tuse" Jaworskiego. Tym razem gdański artysta na zlecenie Lechii wykonał mural poświęcony biało-zielonym.Biało-zielony mural to kolejny sportowy projekt Piotra Jaworskiego. Rok temu na wiadukcie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Tuse uwiecznił walczących szermierzy. Praca nawiązywała wówczas do obchodzącej 55. urodziny Gdańskiej Szkoły Szermierki.

Tym razem mural poświęcony jest Lechii. Jego pomysłodawcą jest klub. Nie bez przypadku Tuse namalował go na szczytowej ścianie kamienicy przy ul. Robotniczej 1. Obok przebiega linia kolejowa, którą kibice dojeżdżają na mecze w Letnicy.

Mural jest już niemal gotowy. Widać na nim sylwetkę piłkarza z nr 45 na koszulce (1945 to rok powstania klubu), a także herb Lechii, dwa stoczniowe żurawie i wieżę Ratusza Głównego Miasta przy Długiej.

Pod składającym się do strzału piłkarzem widnieje podpis: "My tworzymy historię", znany kibicom z transparentów czy klubowych gadżetów.

- We wtorek planuję zakończenie prac. W środę, o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem, zdejmiemy rusztowanie - mówi nam Piotr Jaworski.
To kolejna praca Tuse w Gdańsku. Wcześniej na muralach jego autorstwa pojawili się m.in. Anna Przybylska, Brunon Zwarra (na wiadukcie PKM), bohaterowie czeskiej bajki "Sąsiedzi" Pat i Mat na ścianie garaży przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego oraz portret Zbigniewa Wodeckiego na rogu ul. Fiszera i Do Studzienki.

Kim jest Tuse?Piotr Jaworski jest absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 1995 roku należy do gdańskiej grupy Double S Crew, jest też założycielem agencji reklamowej Tusestudio.

Jak mówi o sobie, jest związany z Gdańskiem, a z Wrzeszczem niemal zrośnięty. Jego znakiem rozpoznawczym są duże projekty z fotorealistycznymi portretami. Niektóre z nich trafiły już do szkolnych podręczników.

Czy lubisz sztukę uliczną?
83%

tak

10%

nie

7%

nie znam się na tym, jest mi to obojętne

zakończona

łącznie głosów: 982

Opinie wybrane


wszystkie opinie (128)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.