Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie od czerwca 2021

11 maja 2020, 7:00
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Muzeum Gdańska kupiło 330-letnie bursztynowe szachy za ok. 2,4 mln zł

Muzeum Bursztynu, które powstaje w budynku Wielkiego Młyna w Gdańsku, zostanie udostępnione do zwiedzania już 28 czerwca 2021 r. Na razie Muzeum Gdańska ogłosiło przetarg na drugi etap termomodernizacji, połączony z przebudową i adaptacją zabytku. Planowany termin zakończenia prac to koniec kwietnia 2021 r.Użytkownicy naszej aplikacji wiedzą o tym od dawna!

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Przedstawiciele gdańskiego muzeum tłumaczą, że celem przetargu jest przygotowanie budynku do prac przy aranżacji sal wystawowych i pomieszczeń służących obsłudze ruchu turystycznego.

Zadaniem wykonawcy, który zostanie wyłoniony w przetargu, będzie przeprowadzenie kompleksowych prac budowlanych, konserwatorskich oraz przy instalacjach wentylacyjnych, klimatyzacyjnych oraz grzewczych.

- Wymiana tych ostatnich docelowo ma zredukować o 75 proc. roczne koszty energii potrzebnej do ogrzewania zabytkowego budynku. W jego wnętrzach będzie miało siedzibę nowoczesne, przyjazne zwiedzającym muzeum na miarę XXI wieku. Na oferty od wykonawców czekamy do 26 maja 2020 r. - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Andrzej Gierszewski, rzecznik Muzeum Gdańska, informuje, że termin zakończenia prac w Wielkim Młynie jest przewidziany na koniec kwietnia 2021 r. Wówczas Muzeum Gdańska przystąpi do prac nad aranżacją wystawy stałej poświęconej fenomenowi bursztynu bałtyckiego.

- Wystawa zostanie dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Rosja 2014-2020. Otwarcie nowego Muzeum Bursztynu przypadnie w Światowy Dzień Bursztynu - 28 czerwca 2021 r. - wyjaśnia Andrzej Gierszewski.

Wieki Młyn czeka na nowego wykonawcę pracPrace w ramach pierwszego etapu termomodernizacji zostały zakończone w grudniu 2019 r. Zgodnie z przewidzianym zakresem oraz zaleceniami konserwatorskimi została wymieniona stolarka okienna oraz dachówki.

- W ramach prac wymieniliśmy także zdestruowaną żelbetową konstrukcję dachu z lat 60. XX w. na nową, wytrzymałą, stalową - mówi rzecznik gdańskiego muzeum.
Prace mają na celu przygotowanie pomieszczeń Wielkiego Młyna, aby Muzeum Gdańska oraz wybrani operatorzy mieli czas na ich przygotowanie na wizytę turystów.

Trójmiejskie muzea- Nowe Muzeum Bursztynu ma być nie tylko atrakcyjne, ale przede wszystkim oszczędne. Według przeprowadzonych analiz samo zamontowanie nowoczesnych instalacji wentylacji, klimatyzacji oraz węzła CO przyniesie zmniejszenie kosztów energii potrzebnej do ogrzania budynku o 75 proc. w skali roku. Warto dodać, że kubatura Wielkiego Młyna wynosi prawie 15 tys. m sześc. Koszty prac poznamy po rozstrzygnięciu przetargu na podstawie otrzymanych ofert - informuje Andrzej Gierszewski.
Przetarg jest dotowany przez gminę miasta Gdańska oraz ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020.

Parametry techniczne Wielkiego Młyna:


  • Powierzchnia zabudowy - 1130,0 m kw.
  • Powierzchnia użytkowa - 2 300,0 m kw.
  • Kubatura brutto - 14 848,6 m sześciennych
  • Liczba kondygnacji użytkowych - 4
  • Szerokość budynku - od wschodu - 26,45 m; od zachodu - 26,62 m
  • Długość budynku - od południa - 40,20 m [bez komina]; 45,97 m [z kominem]; od północy - 40,14 m [bez komina]; 45,98 m [z kominem]
  • Wysokość budynku - ok. 26,34 m


Tak wyglądał Wielki Młyn w marcu zeszłego roku - gdy nie miał... dachu.
Jak oceniasz przenosiny Muzeum Bursztynu do Wiekiego Młyna?
90%

to świetny pomysł, Muzeum zyska przestrzeń, a Wielki Młyn zostanie uratowany

10%

krytycznie, Katownia i Wieża Więzienna miały śwetny klimat, którego w Młynie nie będzie

zakończona

łącznie głosów: 666