Pierwsze urodziny Muzeum II Wojny. W piątek wejście za 1 zł

6 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Katarzyna Moritz
artykuł historyczny
Muzeum II Wojny Światowej  Więcej zdjęć (1)

Muzeum II Wojny Światowej

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Muzeum II Wojny Światowej

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku świętuje swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji dziś można je zwiedzać za 1 zł. Co jeszcze przygotowano?W piątek, 6 kwietnia, bilet wstępu na wystawy zakupiony w kasie kosztuje 1 zł.

Tego samego dnia, o godz. 16, na placu przed wejściem do muzeum zaprezentowany zostanie najciekawszy eksponat pozyskany przez Muzeum w ciągu roku jego działalności - amerykański samochód marki Dodge.

W sobotę odbędzie się koncert polskiej muzyki międzywojennej "Nasza jest noc", a w sobotę i niedzielę odbędzie się dwudniowy przegląd filmów czy debata o komediach muzycznych z udziałem dr. Łukasza Biskupskiego, dr hab. prof. UG Pawła Sitkiewicza i dr hab. prof. UG Krzysztof Kornackiego.

Od tego weekendu Muzeum II Wojny Światowej będzie czynne o godzinę dłużej, czyli od godz. 10 do godz. 20, zamiast do godz. 19.

Bilety są dostępne w sprzedaży w kasach i na stronie muzeum.

Data pierwszych urodzin muzeum jest umowna. Uroczyste otwarcie placówki odbyło się bowiem 23 marca, zaś 6 kwietnia mija rok od powołania obecnego dyrektora placówki, dr. Karola Nawrockiego.

Co się wydarzyło przez ostatni rok w muzeum?

Muzeum ma powody do świętowania, bo pierwszy rok jego funkcjonowania zakończył się frekwencyjnym sukcesem. W tym czasie placówkę odwiedziło ponad pół miliona gości, tegoroczny plan zakłada, że ta liczba wzrośnie do 1 mln. Dla porównania ECS w zeszłym roku odwiedziło 920 tys. osób (dane z raportu rocznego ecs.gda.pl).

W tym czasie do wcześniej zgromadzonych zbiorów Muzeum II Wojny Światowej pozyskano 3852 eksponaty, 6500 zbiorów archiwalnych i bibliotecznych. Przeprowadzono też 371 zajęć edukacyjnych dla prawie 8 tys. osób. W muzeum otwarto też kino, z którego od listopada zeszłego roku korzystało regularnie 2200 widzów.

Dokonano też kilkunastu zmian na wystawie głównej. Zmienił się m.in. film emitowany na zakończeniu wystawy w MIIWŚ, wyeksponowano bardziej postaci Ireny Sendlerowej, Witolda Pileckiego, ojca Kolbego i cichociemnych. Przeciwko niekonsultowanym z autorami wystawy zmianom protestuje dawny dyrektor placówki, prof. Paweł Machcewicz, podkreślając, że naruszają one prawa autorskie jego i współpracowników.

Tuż po otwarciu muzeum 23 marca 2017 roku.


Dział dokumentacji filmowej zrealizował 54 wywiady ze świadkami historii, co łącznie daje 291 notacji filmowych. Wykorzystano też nowe technologie, dzięki którym można się wybrać na wirtualny spacer po Westerplatte.
Czy byłeś już w MIIWŚ?
39%

tak

49%

jeszcze nie

12%

nie i nie zamierzam

zakończona

łącznie głosów: 925