stat

Muzyka przeciw przemocy

5 września 2002 (artykuł sprzed 17 lat)
am
Gdańsk, chcąc uczcić ubiegłoroczny atak terrorystyczny na Stany Zjednoczone, organizuje w rocznicę wydarzeń 11 września koncert operowy przeciwko przemocy. Przy okazji ma on mieć przesłanie profilaktyczne i ma zwrócić uwagę na przemoc w rodzinach, szkołach i na ulicy. Na koncert zaprasza sam prezydent Paweł Adamowicz.

- Chcemy zwrócić uwagę nie tylko na przemoc globalną, ale też na to co dzieje się wokół nas - powiedział wiceprezydent Adam Landowski. - Dotychczas realizowaliśmy specjalne programy profilaktyczne, a tym razem z koncertu każdy wyjdzie z ulotką zawierającą informacje gdzie szukać wsparcia i jak udzielać pomocy ofiarom przemocy.

Podczas koncertu, którego pomysłodawcą było miasto Gdańsk będzie można usłyszeć utwory m.in. Verdiego, Rossiniego, Belliniego, Wagnera, Beethovena w wykonaniu zespołu Opery Bałtyckiej. Na scenie przy placu Zebrań Ludowych wystąpi też operowa gwiazda Agnieszka Wolska, artystka, która debiutowała w Gdańsku.

- Zagramy największe hity muzyki poważnej - zapewniła Anna Czekanowicz, zastępca dyrektora Opery Bałtyckiej ds. marketingu.

Organizatorzy koncertu chcą, by sztuka była orężem w walce z siłami zła, destrukcji, gwałtu i przemocy. Apelują też, aby mieszkańcy ubrali się tego wieczora w biel i czerń, zgodnie z hasłem imprezy "Koncert w bieli i czerni". Wprawdzie podstawą imprezy będzie muzyka, jednak nie zabraknie też części wizualnej. Na ekranach pojawią się czarno-białe obrazy pokazujące bloki, podwórka i przejścia podziemne Gdańska. Będą też fragnmenty filmów o przemocy połączone z danymi statystycznymi i cytatami z Karty Praw Człowieka. Aktor Krzysztof Kolberger odczyta wiersz Adama Zagajewskiego "Spróbuj opiewać okaleczony świat".

am