Na Chełmie powstanie największy Lidl w Gdańsku?

10 marca 2016 (artykuł sprzed 6 lat)
Michał Brancewicz
Najnowszy artukuł na ten temat Odwieczny problem, czyli hałas na budowie
Tak może wyglądać obiekt, w którym na parterze znajdzie się Lidl a u góry klub "Alf", biblioteka, biura spółdzielni i firmy RWS. Więcej zdjęć (3)

Tak może wyglądać obiekt, w którym na parterze znajdzie się Lidl a u góry klub "Alf", biblioteka, biura spółdzielni i firmy RWS.

mat. inwestora

Tak może wyglądać obiekt, w którym na parterze znajdzie się Lidl a u góry klub "Alf", biblioteka, biura spółdzielni i firmy RWS.

mat. inwestora

Na terenie wydzierżawionym od spółdzielni prywatny inwestor chce wybudować największy w mieście market sieci Lidl. Jego powstanie wiązać się będzie ze zburzeniem siedziby klubu osiedlowego i biblioteki, które jednak nie znikną, tylko przeniosą się do nowego obiektu. Niewykluczone, że do biur nad marketem sprowadzi się także sama spółdzielnia Chełm, a w miejscu jej dzisiejszej siedziby staną nowe budynki mieszkalne.Znana z prężnej działalności inwestycyjnej spółdzielnia Chełm nie zwalnia tempa. Obecnie w budowie są nowe budynki wielorodzinne, a wkrótce ruszy realizacja 27 domów szeregowych. Równolegle z zabudową mieszkaniową spółdzielnia realizuje także kolejne budynki handlowo-usługowe.

W ostatnich dwóch latach powstało kilka nowych obiektów (przy ul. Cieszyńskiego zobacz na mapie Gdańska, Worcella zobacz na mapie Gdańska i Dragana zobacz na mapie Gdańska). Wszystkie bez wyjątku wybudowała, specjalizująca się w tego typy przedsięwzięciach, spółka RWS Group, która w planach ma kolejne inwestycje w tej dzielnicy.

Pierwszą jest wspomniana już budowa nowego obiektu handlowego przy ul. Dragana 25 zobacz na mapie Gdańska. Pierwotnie miał on powstać obok istniejącego tam budynku klubu osiedlowego "Alf" i filii miejskiej biblioteki zobacz na mapie Gdańska. Plany jednak uległy zmianie.

- Często słyszymy od mieszkańców pytania, dlaczego na osiedlu jest tak dużo marketów Biedronka [na Chełmie są trzy w odległości kilkuset metrów od siebie, a jedna z nich ok. 10 metrów od planowanego Lidla - red.]. Odczytujemy to jako żądanie dywersyfikacji handlu, dlatego rozmawiając z inwestorem, który wydzierżawił ten teren dwa lata temu na 30 lat, powiedzieliśmy, że życzymy sobie ulokowania obiektu sieci innej marki niż Biedronka, Tesco czy Piotr i Paweł, bo te wszystkie już mamy - tłumaczy Marek Majchrzak, zastępca prezesa zarządu SM Chełm. - Inwestor porozumiał się z Lidlem, który wprowadza nowe standardy swoich sklepów. Nie chce już lokować ich w zwykłych budynkach, ale stawia na obiekty z dużą ilością szkła, nowoczesną elewacją i powierzchnią zbliżoną do maksymalnej, jaką dopuszczają przepisy, czyli 2 tys. m kw.
Do budynku prowadzić będzie nowy zjazd z al. Sikorskiego zobacz na mapie Gdańska i rondo. Natomiast obok kompleksu zaplanowany został parking na 66 samochodów.

Postawienie tak dużego sklepu oznacza jednak, że inwestor potrzebuje terenu o powierzchni nie 3, a 5 tys. m kw. wchodząc tym samym na teren, na którym stoi budynek klubu osiedlowego z biblioteką oraz stacja cieplną. A to oznacza, że klub będzie musiał zostać wyburzony. Czy tak się stanie?

- Szukamy odpowiedniego wariantu, ale w tym momencie nie wiadomo, który wybierzemy - ucina Robert Wysłocki, współwłaściciel RWS Group.
Co ciekawe, spółdzielnia wydała niedawno 300 tys. zł na remont budynku, który wkrótce może przestać istnieć.

- Budynek klubu jest dawnym zapleczem budowy osiedla sprzed ponad 30 lat. Żeby w pełni go zmodernizować, trzeba wpompować w niego jeszcze nawet dwa, a może i trzy razy tyle środków - zauważa Marek Majchrzak i dodaje: - Inwestycja jest analizowana przez poszczególne organy spółdzielni. Konieczna będzie opinia rady osiedla oraz decyzja rady nadzorczej spółdzielni i dopiero wtedy, jeśli będzie ona pozytywna, koncepcję wraz z wyliczeniem wszystkich kosztów przedstawimy w czerwcu na Walnym Zgromadzeniu. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą więc członkowie spółdzielni.
Sprawa ewentualnego wyburzenia budzi sporo kontrowersji, ale władze spółdzielni nie przewidują zorganizowania referendum w tej sprawie wśród mieszkańców. Natomiast wydaje się, że przeforsowanie tej koncepcji będzie wyłącznie formalnością.

Nie oznacza to jednak, że klub i biblioteka przestaną zupełnie istnieć. W planach jest powstanie pomieszczeń biurowych na piętrze znajdującym się nad sklepem. Do nich miałby za darmo przeprowadzić się "Alf" i biblioteka. Są też przymiarki, by to miejsce stało się nową siedzibą spółdzielni Chełm.

- Na obecną siedzibę spółdzielni przy ul. Worcella zobacz na mapie Gdańska adaptowano także biurowiec dawnej budowy. Dlatego jest taki pomysł, żeby zamiast kosztownego remontu, który nas prędzej czy później czeka, przeprowadzić się do nowych pomieszczeń, a w miejscu dzisiejszej siedziby postawić dwa nowe budynki mieszkalne. Szacujemy, że zysk ze sprzedaży mieszkań wyniesie ok. 3 mln zł i ta kwota pozwoli nam pokryć koszty budowy nowych biur spółdzielni. Takie są plany, trwa dyskusja, żadne decyzje jeszcze nie zapadły - wyjaśnia zastępca prezesa.
Jeśli koncepcja zostanie w czerwcu zaakceptowana to projekt i realizacja potrwa ok. dwa lata. Dopiero potem przeprowadzi się tam spółdzielnia, a na miejscu starej siedziby będą mogły zacząć powstawać mieszkania. Co też potrwa ok 1,5 roku.

W międzyczasie klub Alf ma działać w pomieszczeniach, które RWS posiada w kompleksie wybudowanym przy ul. Cieszyńskiego. Nie wiadomo natomiast co na ten czas stanie się z biblioteką.

Kolejna inwestycja firmy RWS Group na Chełmie. W budynku poza Żabką ma powstać także strzelnica. Więcej zdjęć (3)

Kolejna inwestycja firmy RWS Group na Chełmie. W budynku poza Żabką ma powstać także strzelnica.

mat. inwestora

Kolejna inwestycja firmy RWS Group na Chełmie. W budynku poza Żabką ma powstać także strzelnica.

mat. inwestora

A to nie jedyna inwestycja na Chełmie, jaką w najbliższym czasie zrealizuje RWS. Spółka na swojej stronie zapowiada przebudowę budynku przy ul. Chałubińskiego 31 zobacz na mapie Gdańska, gdzie powstanie obiekt ze strzelnicą bojowo-sportową oraz sklepem spożywczym Żabka.

Czy ta współpraca między spółdzielnią, a jedną prywatną firmą przesadnie się nie zacieśniła?

- Odzyskaliśmy od GPEC-u cztery nieczynne stacje cieplne. Ogłosiliśmy konkurs na ich zagospodarowanie i na dwie z nich zgłosił się jeden jedyny oferent, firma RWS. To co mamy zrobić? Odrzucić ofertę i dalej czekać? Lepiej żeby ten obiekt stał i niszczał a spółdzielnia będzie ponosić koszty czy przyjąć taką ofertę? - pyta Marek Majchrzak.
Strzelnica wraz ze sklepem ma zostać otwarta w lipcu tego roku.
Jak oceniasz aktywność inwestycyjną spółdzielni Chełm?
48%

pozytywnie, widać że zależy im na podnoszeniu jakości życia mieszkańców

16%

neutralnie, fajnie, że działają, ale szkoda, że wciąż z tymi samymi inwestorami

36%

negatywnie, takie interesy wydają się mało przejrzyste

zakończona

łącznie głosów: 1033

Opinie (381) 2 zablokowane

 • Tak! (18)

  Tak, ten Lidl to bardzo konieczna inwestycja. Brakowało takiej od dawien dawna w Gdansku. Bardzo, ale to bardzo jestem zadowolony! Będę kupował w nim budyń, budyń i ... budyń. Codziennie, ku chwale nam panującego!

  • 576 71

  • Uwielbiam POLSKI sarkazm - naprawdę

   a w sumie to bardziej lubię ludzi którzy tego nie czują i biorą to na poważnie

   • 57 7

  • (3)

   Lidl jest super ! Ma ciekawe produkty jest miła obsługa , lubie Lidl! Piotr i Paweł , sieć Merkus też są super! Najgorsze sklepy których staram się unikać to te z kapitałem francuskim! Francuzom mówie stanowcze NIE!

   • 25 24

   • (1)

    dlaczego? Auchan jest w sumie jednym z lepszych hipermarketów

    • 13 13

    • tylko na cenach oszukują , co innego na polce co innego na paragonie

     • 16 1

   • a leclerc na przymorzu przeciez jest super:-)

    • 5 5

  • (1)

   Nie martw się, niebawem i tak wylądujesz na śmietniku i jeszcze zatęsknisz za Budyniem......

   • 15 39

   • wal sie komuchu

    • 20 10

  • Mam (4)

   nadzeję, że niedługo wyburzą UM:

   "Postawienie tak dużego sklepu oznacza jednak, że inwestor potrzebuje terenu o powierzchni nie 3, a 5 tys. m kw. wchodząc tym samym na teren, na którym stoi budynek klubu osiedlowego z biblioteką oraz stacja cieplna. A to oznacza, że klub będzie musiał zostać wyburzony. Czy tak się stanie?"

   • 20 7

   • A co ma do tego UM?

    Bo to teren spółdzielni i jej decyzja, dlatego tak z ciekawości pytam.

    • 20 2

   • Czy ktoś z piszących.... (2)

    Czy ktoś z obrońców tego klubu:
    - był w tym klubie?
    - zna jego funkcjonalność graniczącą z dysfunkcją?
    - wie, że klub emerytów mieści się na piętrze bez windy?
    - wie, że "wielki klub" ma ... jedną ubikację?
    Czego tu żałować?

    • 30 4

    • Wszyscy byli. Ale odpowiem ci - żałować, że nie rozbudowują klubu

     ten klub trzeba rozbudować, ale nie w mariażu z komercją. Chełm zasługuje i na klub osiedlowy jak większość dzielnic drzewiej miała (i jak większość dzielnic ma) i na park i na sport dla dzieciaków. Chyba ze chcesz na Chełmie za XX lat patolki albo dzielni emigranckiej.

     • 7 1

    • 1. Jest winda.
     2. Planowany parking pod największym lidlem aż na 66 samochodów...
     3. Klub osiedlowy powinien poszerzyć działalność, ale niekoniecznie kosztem nowego budynku i kolejnego sklepu...

     • 2 0

  • Może wiesz? (3)

   Czy jest jeszcze znacząca sieć z wyłącznie polskim kapitałem?

   • 5 2

   • POLO Lewiatan Piot i Paweł Alma..... (1)

    • 11 2

    • Błąd...

     Na pewno "P i P" to już nie tylko polski kapitał. A pozostałe? Zbyt słabe... A co tam? Niech się zgłoszą do inwestora i przebiją ofertę Lidla....

     • 4 6

   • kapitalizm dba o to żeby nie było takich sieci.

    nie te czasy...

    • 9 1

  • widzisz jak Ci mozg wyprali

   piszesz o panującym budyniu a za tego lidla akurat on odpowiedzialny nie jest, ale jesteś sprytny inaczej wiec nie musisz nawet rozumieć tego co czytasz

   • 9 5

  • Po co sklepy? Kościoły nowe! A Jaworski bedzie rozdawał obrazki z Rydzykiem...

   W każdym wolnym miejscu nowe kościoły i ludzie zwolnieni z 'obcych' sklepów które chcecie pozamykać beda mieli gdzie żebrać. A Jaworski bedzie chodził i rozdawał obrazki z Rydzykiem...

   • 0 2

 • Wszystko obcy kapitał... (46)

  ...i pieniądze wypływają z Polski...
  Nie można otworzyć czegoś z naszym rodzimym kapitałem?

  • 298 57

  • (11)

   To otwórz. Dlaczego oglądasz się na innych ? Zgubiłeś klucz ?

   • 69 34

   • (10)

    OK, otworzę, ale też chcę dotację od rządu niemieckiego jak np. Netto.

    • 20 25

    • netto jest norweskie (7)

     A Piotr i Paweł i Alma maja polski kapital.

     • 20 8

     • Rozmowa slepego z kulawym (6)

      Netto jest duńskie

      • 35 1

      • (2)

       ale dotacja jest od rządu niemieckiego.

       • 1 13

       • (1)

        sam masz dotację niemiecką. W majtkach.

        • 16 1

       • Chyba ty masz niemca - kanciatego i czarnego jak deska.

        wnętrze vw. Na mam swojskie jaja ...

        • 5 0

      • tak, przypomnialo mi sie (1)

       Że duński jak już wysłałem. W każdym razie Skandywaskie

       • 4 0

       • przymiotnik: skandynawskie

        • 4 3

      • Jesteście muły, wszyscy....
       Netto nie jest ani norweskie, ani duńskie! Netto jest do... d*py

       • 1 3

    • To chyba dobrze, że Niemcy będą dotować naszą żywność.

     • 5 4

    • netto jest duńskie

     • 0 2

  • bo tanio (6)

   mozna tylko produkty w "takim czymś z rodzimym kapitałem" beda tak drogie ze nikt nie bedzie w nim kupował - bo nikogo nie bedzie na nie stac

   • 16 18

   • Bo Polaka nie zwolnią z płacenia podatku.... (2)

    Biedronaka zapłąciła 0,5 % podatku, sieć Real czy Makro zmieniały często nazwę i im nikt kary nie władował za niepłacenie. Spróbowałby taki Kowalski powalczyć - od razu wjechaliby mu antyterroryści jak Klusce...

    • 32 15

    • Real nie zmienił nazwy, tylo został kupiony przez Auchan. Stąd zmiana nazwy a raczej ujednolicenie.

     • 24 1

    • Biedronka ma spore zaleglosci w placeniu nawet tych niskich podatkow i nikt im nic nie robi bo wola wydac na prawnikow niz podatek zaplacic

     • 10 1

   • (2)

    Polskie produkty nie zawieraja tyle smieciowych wypelniaczy dlatego sa drozsze , a tu na pojemniczek jogurtu , masz 1/3 cukru 1/3 maczki chleba swientojanskiego , reszta to juz strikte jogurt

    • 10 4

    • Polska Śmietana PIĄTNICA - sprawdź skład płacisz za wypełniacz (1)

     na szczęście maćkowego to 100% śmietany, ale ludzie i tak pójdą do biedronki i zapłacą za wypełniacz bo tańszy.

     • 19 0

     • Maćkowy - najlepsza śmietana i najlepszy kefir !!!!!

      • 2 0

  • (5)

   Lidl to Niemiecki kapitał! Lidl ma ciekawe produkty z róznych stron świata w przystępnych cenach !

   • 14 29

   • mnóstwo podstawowych produktów jest z Polski (1)

    tylko pod inną marką

    • 29 7

    • i wymuszaja ceny ze opakowanie jest drozsze niz sam produkt a skoro produkt jest tanszy to sam uswiadom sobie co to za jakosc , no ale z zewnatrz kolorowe i blyszczy i juz

     • 2 1

   • przystępne ceny (2)

    to są w lidlach niemieckich, nawet bułki są tam tańsze niż w "polskim" lidlu.

    • 14 1

    • Bo nasze polskie przywozone są z Niemiec. Dolicz transport.

     • 9 2

    • tańsze bo z Chin....długo rozkładają sie w naszych żołądkach....hmmmm skoro paczka idzie miesiąc z Chin to ile wytrzymają bułki za nim do nas trafią, aż dziwne co nie?

     • 0 0

  • sa przeciez sieci z naszym kapitalem . (5)

   Tyle ze identyczny towar jak w lidlu lecz znacznie drozszy. Jezeli ktos zdziera z polaka to przewaznie robi to polak a nie zagranica. Po co ma kupowac w polskim sklepie czekolade za prawie 4 lub 5 zeta skoro identyczna

   Tyle ze identyczny towar jak w lidlu lecz znacznie drozszy. Jezeli ktos zdziera z polaka to przewaznie robi to polak a nie zagranica. Po co ma kupowac w polskim sklepie czekolade za prawie 4 lub 5 zeta skoro identyczna jest w lidlu za 3 zeta ? bodaj ritter sport. Identyczny sklad i to samo wiec po co przeplacac. Polak chce sprzedac malo lecz drogo a sieci zagraniczne sa racjonalne gdyz wola sprzedac taniej ale wiecej i dobrze.

   • 24 17

   • (1)

    Dokładnie. Polacy Cie kroją w swoich sklepach a nie lidlowcy.

    • 17 11

    • bo lidlowcy kroją Polaków na terminach płatności

     • 17 5

   • W Lidlu Ritter jest po 4,99 (2)

    W polskich sklepach po takiej samej cenie....

    • 15 4

    • zalezy jaki riter i kiedy . W promocji w lidlu byl nawet po 2,50 .

     w polskich sklepach nieraz ritter przekracza nawet 6 zeta

     • 9 7

    • Tak tak, ten sam ritter Kup Liptona w Niemiec i kup Liptona w polskim sklepie - zaparz, wypij i powiedz, która była herbatą ze smakiem a która taką samą siekaniną jak za 1,80 w biedr.

     • 9 2

  • Verboten! (4)

   Niemcowi trzeba nabijać kabzę, aby heimat się mógł rozwijać.

   • 19 5

   • Polski handel (3)

    Polski handel dawno padł... ALMA delikatesy, na pomorzu Merkus i co jeszcze zostało?

    • 5 0

    • Piotr i Paweł i Sano na Jasieniu (2)

     • 3 0

     • SANO to chyba Litwini, "P i P" to juz nie cały polski kapitał..

      • 3 0

     • Sano wydaje mi się że już litewskie (Maxima)

      • 0 0

  • Żabka (2)

   Żabka jest z tego co wiem polska. Właścicielem jest Pan, który sprzedał biedronkę za granicę. Fresh Market też jest jego własnością, przynajmniej narazie.

   • 4 2

   • zabka to franczyza....... (1)

    nie mają zadnego wspolnego własciciela.

    • 7 4

    • skoro nie ma właściciela (oczywiście ze ma!) to komu będziesz płacił za tą franczyzę? Przeciez musi być właściciel znaku, ktoś kto Ci sprzeda to know how...wiec jak może nie być właściciela? masz na myśli ze kazda pojedyncza zabka jest kogo innego - to się zgadza...ale nie o tym pisał 'Polak"

     • 8 0

  • Ten zły obcy kapitał (2)

   a kolejki przy kasie i walka o karpie.

   • 15 2

   • (1)

    a potem kolejki na onkologii, sprytnie niemcy chca nas wytruc - tanim jedzeniem

    • 4 11

    • a co lekarze na to?

     • 3 1

  • Lidl super pomysł !

   Lidl jest potrzebny (niezbędny) w tej dzielnicy !!!

   • 6 5

  • nikt nie zmusza by kupować tam a nie w Polskim sklepie (1)

   Ja kupuje w Polskim mimo że drożej bo wolę by to polski właściciel na tym zarobił a nie portugalski czy niemiecki

   • 6 3

   • A kto dostarcza Portugalczykom? Zyskują też Polacy.

    • 7 1

  • Bo polak jak otworzy coś to patrzy jak tylko się nachapać i zamknąć szybko interes lub sprzedać by długów nie płacić

   • 5 3

 • (6)

  Mam wrażenie,że same spożywczaki/dyskonty wkoło. Czy to oznacza,że ludzie już tylko praca i gotowanie w domu?

  • 191 8

  • (2)

   Martwisz się, że zbankrutują ?

   • 3 7

   • A buta niema gdzie naprawić

    • 7 1

   • Biedronkę od tego Lidla i Żabki będzie oddzielał tylko chodnik

    • 2 0

  • Masz żreć co Ci niemcy rzucą na półki i nie narzekać

   w przeciwnym razie zostaną wyciągnięte konsekwencje.

   • 15 7

  • "Często słyszymy od mieszkańców pytania, dlaczego na osiedlu jest tak dużo marketów Biedronka. Odczytujemy to jako żądanie dywersyfikacji handlu"

   BŁĄD! Źle to odczytujecie. To jest żądanie ograniczenia obcego kapitału, a nie dywersyfikacji marek.

   • 17 4

  • Niech budują PIS ich opodatkuje i będzie na 500+

   A jednak Pis sie wycofał z opodatkowywania takich sklepów - Dlaczego przecież miała yc dobra zmiana :) Tyle mówili ,że w PL kasa jest źle zarządzana a teraz co nie da sie ? Banda Kłamców i propagandzistów

   • 14 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.