Na Ołowiance powstaje Aleja Włazów i... wirtualna toaleta

30 listopada 2020, 7:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Aleja Włazów na Ołowiance zrobiła się już zielona

Rozpoczęły się prace przy budowie Alei Włazów na północnym cyplu OłowiankiMapka. W ramach wartej blisko 1,5 mln zł inwestycji wyspa zyska m.in. nowe tereny zielone do spacerów. Dodatkową, nietypową atrakcją będzie... interaktywny sedes, czyli wirtualna toaleta, która podpowie, czego nie wrzucać do kanalizacji.Aleja Włazów na północnym cyplu wyspy Ołowianka to inwestycja, w ramach której ten teren zyska nową zieloną przestrzeń spacerową o powierzchni prawie 5 tys. m kw. Wkomponowane w nią będą włazy kanalizacyjne, których ekspozycja obejmie obiekty zarówno historyczne, jak i te współczesne - nie tylko z Gdańska.

Spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna rozpoczęła już prace.

- Aktualny etap inwestycji to prace kamieniarskie, rozpoczynają się już także pierwsze zasadzenia zieleni. Planowany koniec prac to luty 2021 roku. Koszt inwestycji to 1 mln 356 tys. 201,39 zł netto - informuje Agnieszka Klugmann, rzeczniczka spółki GIWK.
Aleja Włazów podzielona będzie na trzy części:
  1. włazów historycznych
  2. współczesnych włazów polskich
  3. włazów zagranicznych


Dwie pierwsze są kompozycyjnie zamknięte, trzecia ma charakter otwarty - będzie uzupełniana o kolejne eksponaty pozyskiwane w przyszłości.

W alei włazów historycznych pojawi się 14 włazów z okresu międzywojennego, odnalezionych i zdemontowanych w trakcie remontów w Gdańsku (zwykle produkowanych w lokalnych zakładach odlewniczych), dwa włazy z Grudziądza oraz jeden właz bydgoski.

Aleja włazów polskich obejmie eksponaty z Białegostoku, Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego, Łodzi, Opola, Olsztyna, Szczecina, Torunia, Rzeszowa, Katowic, Krakowa Poznania, Zielonej Góry i Warszawy.

- To włazy stosowane w tych miastach współcześnie, które udało nam się pozyskać dzięki życzliwości lokalnych przedsiębiorstw wodociągowych - informuje GIWK.
Jeśli zaś chodzi o eksponaty zagraniczne, te dotychczas pozyskane pochodzą z miast partnerskich Gdańska.

- Udało nam się pozyskać wyprodukowany w 2017 roku właz z miasta Turku, stworzony dla upamiętnienia 100. rocznicy powstania Finlandii, niemiecki właz używany obecnie w Bremie, a także właz montowany aktualnie na ulicach Petersburga - wymienia Agnieszka Klugmann.
Skąd pomysł, by to właśnie włazy kanalizacyjne stały się "bohaterami" nowej alei w Gdańsku?

- Na całym świecie włazy pełnią tę samą funkcję, ale w każdym jego zakątku mogą wyglądać zupełnie inaczej. Na co dzień umykające nam pod stopami włazy kanalizacyjne są świadectwem historii i rozwoju cywilizacji, możliwego dzięki pracy wielu pokoleń. Doceniając ich rolę, postanowiliśmy uhonorować je przeznaczoną dla nich przestrzenią - Aleją Włazów, która pozwoli na spacery przez czasy i miejsca - tłumaczy Agnieszka Klugmann.

Pojawi się też nowa zieleńW nowej alei pojawi się też nowa zieleń - wielogatunkowa kompozycja krzewów iglastych i liściastych (w tym zimnozielonych oraz utrzymujących liście na zimę) połączona z trzema gatunkami traw ozdobnych.

Posadzony zostanie m.in. dereń biały, laurowiśnia wschodnia czy śmiałek darniowy. Projekt architektoniczny poprzedzony był szczegółową inwentaryzacją zieleni, w której wzięto pod uwagę stan i walory estetyczne.

Wirtualny sedes w celach edukacyjnychAle to nie wszystko. Inwestor informuje też, że już w przyszłym roku na północnym cyplu Ołowianki pojawi się też wirtualna toaleta. Jej przeznaczenie będzie inne od standardowego, bo edukacyjne.

- Interaktywny sedes to część wykorzystującej technologię rozszerzonej rzeczywistości aplikacji, która poprowadzi was przez fascynujący świat sieci kanalizacji sanitarnej i podpowie, co nie powinno stawać się częścią tego świata - wskazuje GIWK.
Toaleta to (nie)śmietnik. Zobacz, co trafia do trójmiejskiej kanalizacji

Na początku spaceru aleją będzie można pobrać darmową aplikację, która sprawi, że na Ołowiance pojawi się toaleta. Będzie ona elementem interaktywnej gry edukacyjnej, w której zadaniem będzie poprawne wskazanie, co można, a czego nie wolno wrzucać do odpływu. Używając telefonu, będzie się też można przenieść do czasów, w których powstawały pierwsze nowoczesne sieci kanalizacyjne, oraz zobaczyć wirtualną, podziemną drogę ścieków. Aplikacja podpowie też, co należy zrobić, żeby odkrywać kolejne elementy spaceru Aleją Włazów.

Promenada na cyplu Ołowianki z lotu ptaka. Film archiwalny
Odwiedzisz Aleję Włazów?
44%

tak, pójdę tam, gdy tylko zakończą się prace, bo ciekawi mnie ta inwestycja

35%

pewnie tak, ale przy okazji jakiegoś spaceru, a nie specjalnie

5%

jeszcze nie wiem

16%

nie, nie wybieram się

zakończona

łącznie głosów: 925