Na Pomorzu czytamy najwięcej

16 marca 2007 (artykuł sprzed 13 lat)
on, PAP
Połowa Polaków nie przeczytała w ubiegłym roku ani jednej książki - wynika z badania przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową. Województwo pomorskie znalazło się wśród regionów o najwyższym procentowo czytelnictwie.

Zdaniem prowadzących badania z czytelnictwem w Polsce nie jest źle - poziom jest stabilny. Wahnięcia zdarzają się w tych latach, kiedy na rynku pojawiają się bestsellery - jak np. "Kod Leonarda da Vici.

- Poziom czytelnictwa w Polsce jest stały, od lat oscyluje wokół 50 proc., czyli od lat co drugi Polak czyta przynajmniej jedną książkę rocznie. Podobnie jest w całej Europie - powiedziała Katarzyna Wolff z Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej.

Niemal jedna trzecia badanych (32 proc.) czyta rocznie od jednej do sześciu książek, a nieco ponad 17 proc. zadeklarowała, że przeczytała ponad siedem publikacji.

Jak wynika z badań - najchętniej sięgamy po kryminały i sensację. Wysoko plasują się też - z wiadomych powodów - podręczniki. Najmniej lubimy czytać książki religijne (8 proc.).

Nieodłącznym elementem czytelnictwa staje się Internet - użytkownicy szukają w nim recenzji książek, opisów, wreszcie zamawiają je przez Internet. Bardzo mała grupa (5 proc.) ściga z Internetu pliki z treścią książek.

Procent czytelników był najwyższy na Pomorzu, a najniższy w Małopolsce.

on, PAP