Na Pomorzu najwięcej turystów w Polsce

13 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Sielski
Tłumy na trójmiejskich plażach

Aż o 27 proc. wzrósł w tym roku ruch turystyczny na Pomorzu w porównaniu z pierwszą połową wakacji w 2019 roku. W tym samym czasie woj. zachodniopomorskie - też mające dostęp do morza - zanotowało ogromne spadki. Tak wynika z analizy ponad 45 tys. telefonów komórkowych, przeprowadzonej przez firmę Selectivv.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Badanie polegało na sprawdzeniu adresów zamieszkania 45 tys. posiadaczy telefonów komórkowych i ich wyjazdów w pierwszym miesiącu wakacji. Jest zapewne bardziej miarodajne niż sprawdzanie adresów zameldowania, bo dzięki aplikacjom w telefonach można sprawdzić, gdzie przebywają ich właściciele. Te dane pozwoliły określić skalę wyjazdów oraz miejsce docelowe, a także to, skąd pochodzili turyści w poszczególnych regionach.

Mało gości z zagranicy, walka o PolakówTen sezon jest bowiem szczególny nie tylko dla branży turystycznej, ale to ona może najbardziej ucierpieć ze względu na zawieszenie części lotów, obostrzenia na granicach i ogólnie większy strach przed podróżowaniem z powodu pandemii koronawirusa. W Trójmieście gołym okiem widać, że gości z zagranicy jest mniej, dlatego hotelarze i restauratorzy tym bardziej skupiają się na "walce" o krajowego klienta. Trójmiasto i Pomorze całkiem dobrze sobie w tym wyścigu radzą.

Założenia i metodologia badaniaAnalizę wykonano dla okresu od 27 czerwca do 26 lipca 2020 roku oraz - dla porównania - dla okresu od 20 czerwca do 21 lipca 2019 roku. Daty nie są identyczne, bowiem chodzi o pierwszy miesiąc wakacji, liczony od pierwszego dnia po zakończeniu roku szkolnego, a w każdym roku zaczynał się on w innym momencie. Pod uwagę brano tylko wyjazdy na co najmniej dwa dni. Musiały się one odbywać do innego województwa niż to, w którym się mieszka.

Wynik nie jest zaskakujący. W tym roku Polacy podróżowali mniej, a nawet znacznie mniej niż w porównywalnym okresie 2019 roku. Spadek ogólnopolski wynosi aż 38,8 proc.

Polacy wybrali Morze BałtyckieSpadek ogólnopolski nie przełożył się jednak na mniejsze zainteresowanie Pomorzem. Okazuje się, że zdecydowana większość turystów ruszyła nad morze. A że w dobie pandemii wybór był mocno ograniczony, nic dziwnego, że wybrali Bałtyk. W badanym okresie 2020 roku nad samym morzem było 17,5 proc. więcej turystów niż przed rokiem. Jeszcze lepiej wypadło całe województwo pomorskie, gdzie ruch zwiększył się o 27 proc. To warte podkreślenia, tym bardziej że w sąsiednim - także mającym dostęp do morza - woj. zachodniopomorskim ruch turystyczny zmniejszył się o 35 proc.

- To fenomen warty wyjaśnienia. Chętnie poczekałbym na dane z sierpnia i wtedy próbował wysnuć wnioski, bardziej wgłębiając się w temat - mówi prof. Krzysztof Podemski, socjolog turystyki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w rozmowie z "Newsweekiem". - Warto przyjrzeć się infrastrukturze turystycznej obu województw i sprawdzić, czy pomorskie nie ma więcej małych gospodarstw agroturystycznych postrzeganych jako bezpieczniejsze. Przyjrzeć się też odległościom, na jakie organizowane są wyjazdy, oraz przeanalizować, czy nie pojawiały się skuteczne kampanie promocyjne konkretnych obszarów - dodaje.

Kto przyjechał na PomorzeZ badań wynika, że województwo pomorskie odwiedzali przede wszystkim mieszkańcy Mazowsza (29,5 proc.), a za nimi znaleźli się mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego (13 proc.) i małopolskiego (10,1 proc.). Najbardziej zwiększyły się wizyty tych drugich, których było więcej o 7,4 proc. niż przed rokiem.

Badania Polskiej Organizacji Turystycznej pokazują natomiast, że większość decyzji była podejmowana na bieżąco - nie może więc dziwić, że wzrosła liczba turystów z ościennych województw. W kwietniu plany wakacyjne miało bowiem 30 proc. Polaków, a w czerwcu już 55 proc. Zdecydowana większość - z oczywistych względów - planowała wypoczynek w naszym kraju.

Turystów więcej, pieniędzy teżZdecydowana większość wybrała Pomorze, więc w innych regionach ruch turystyczny znacznie spadł. W górach jest o 13,23 proc. mniej turystów, na Mazurach o 16,9 proc. Województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie odnotowują spadki o 26,1 proc.

Co ciekawe, z badań Polskiej Organizacji Turystycznej, przeprowadzonych na próbie tysiąca osób, wynika, że turyści wcale mocno nie zaciskają pasa.

"Co trzecia osoba spędzająca urlop w kraju deklaruje, że wydatki na tegoroczny wypoczynek będą niższe niż w poprzednich latach, ale 44 proc. planuje przeznaczyć na wakacje kwotę zbliżoną do wydatków w ubiegłych latach. 70 proc. planujących wypoczynek w Polsce chce na niego przeznaczyć nie więcej niż 1 tys. zł na osobę" - czytamy w raporcie Polskiej Organizacji Turystycznej.
Tłok na plaży nie dziwi - na Pomorze przyjechało więcej turystów niż przed rokiem.
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
14%

za granicą

26%

w innym województwie

25%

na Pomorzu

35%

w Trójmieście

zakończona

łącznie głosów: 2897