Na centrum kulturalne Gdyni poczekamy do stycznia

1 grudnia 2007 (artykuł sprzed 12 lat)
(aria)
Najnowszy artukuł na ten temat

Spór o Park Rady Europy w Gdyni. Zniknęły śmietniki, pojawiły się śmieci

Dopiero w styczniu rozstrzygnie się, jak będzie wygladać nowe Centrum Kulturalne Gdyni. W przyszłym tygodniu ruszą prace sądu konkursowego, który oceni prace nadesłane na międzynarodowy konkurs architektoniczny. Zwycięski zespół otrzyma 150 tys. euro.

Konkurs na projekt Centrum, które pomieści nową siedzibę Teatru Miejskiego, gmachy galerii sztuki i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Forum Morskie, został ogłoszony w czerwcu tego roku.

Kompleks ma być wizytówką Gdyni, którą będzie można podziwiać od strony morza. Z jego okien ma się roztaczać widok na port, marinę i Zatokę Gdańską. W plan reprezentacyjnego centrum kultury wpisują się już istniejące obiekty: Teatr Muzyczny, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej oraz centrum Gemini.

Centrum powstanie w latach 2009 - 2013 na terenie ograniczonym ulicami Armii Krajowej i Borchardta, Skwerem Kościuszki i linią brzegową basenu jachtowego. Obecnie znajduje się tam Park Rady Europy oraz plac po zlikwidowanym wesołym miasteczku.

- Na konkurs wpłynęło dziewięć koncepcji architektonicznych. Zostaną one otwarte po oficjalnym rozpoczęciu prac sądu konkursowego. Prace zostaną ocenione przez architektów różnych specjalności. Werdykt jury zapadnie w styczniu przyszłego roku - mówi Marek Stępa wiceprezydent Gdyni.

Koncepcja powstania reprezentacyjnej dzielnicy Gdyni ma długą historię. Już w 1925 roku w dokumentach Ministerstwa Robót Publicznych można odnaleźć pierwsze zapiski na ten temat. Najbardziej dojrzały jej kształt zaprezentował w 1938 roku architekt Stanisław Filipkowski. Jednak prace nad powstaniem reprezentacyjnego centrum przerwała najpierw wojna, potem komunizm.

Po 80 latach pomysł odżył i wraz z ogłoszeniem konkursu ruszyła jego realizacja.

(aria)