Na czym polega 14-dniowa kwarantanna?

16 marca 2020, 8:00
szym
Najnowszy artukuł na ten temat

Mniej ślubów w Trójmieście. Także tych plenerowych

Od 15 marca osoby powracające do Polski z zagranicy mają obowiązek przejść 14-dniową kwarantannę. W grupie ryzyka zarażeniem koronawirusem znajdują się także ci, którzy przebywali w rejonie występowania COVID-19 albo mieli kontakt z osobą chorą lub zakażoną. Sprawdziliśmy, jak wygląda kwarantanna, oraz co wolno, a czego nie wolno w jej trakcie.W związku z przywróconą tymczasowo kontrolą graniczną od 15 marca przekraczanie granic możliwe jest wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. W województwie pomorskim to przejścia morskie w Gdańsku i Gdyni oraz przejście na lotnisku Gdańsk-Rębiechowo.

Jak informują funkcjonariusze, obywatele naszego kraju, którzy znajdują się obecnie poza granicami, mogą wracać do Polski. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.

Wyjątkiem są osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim, np. kierowcy autobusów i busów - takie osoby nie będą musiały przebywać kwarantanny.

Kwarantanna - co wolno, a czego nie wolno?Kwarantannę odbywa się pod adresem, który został wskazany przez daną osobę w tzw. karcie lokalizacyjnej. Jeśli kwarantannę odbywa się w domu, należy stosować się do poniższych wytycznych Ministerstwa Zdrowia oraz GIS:

 • Nie wychodź z domu, nawet po drobne zakupy czy po to, by wyrzucić śmieci.
 • Jeśli masz pod swoją opieką zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny przekaż je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie masz takiej możliwości, zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy.
 • Nie spotykaj się z innymi osobami i nie zapraszaj ludzi do domu.
 • Jeśli mieszkasz z rodziną, w miarę możliwości ogranicz z nią kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 m.
 • Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu.
 • Jeśli masz możliwość, korzystaj z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy; jeśli nie masz takiej możliwości, po skorzystaniu z toalety/łazienki zdezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości.
 • Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
 • Zachowaj zasady higieny.
 • Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe, takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów.
 • Monitoruj temperaturę ciała minimum dwa razy dziennie.
 • W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego.
 • Udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do ciebie pracownikom Inspekcji Sanitarnej.
 • W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji - mogą cię odwiedzić w czasie kwarantanny.
 • W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ skorzystaj z teleporady.
 • Lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Lista placówek POZ udzielających teleporad w twojej okolicy jest dostępna na stronie NFZ.


Kwarantanna poza miejscem zamieszkaniaMoże się także zdarzyć, że dana osoba będzie odbywała kwarantannę poza swoim miejscem zamieszkania, na przykład w sytuacji, gdy podróżowała tym samym autokarem z pasażerem, który z podejrzeniem koronawirusa został przewieziony do szpitala.

KORONAWIRUS GDAŃSK-GDYNIA. Sprawdź aktualny RAPORT SANEPIDU

Wówczas kwarantanna odbywana jest we wskazanym przez służby ośrodku (informacje na ten temat przekazywane są podczas przekraczania granicy).

Osoby objęte kwarantanną kontroluje policjaPolicjanci odwiedzają objętych kwarantanną przynajmniej raz na dobę. Z reguły zajmują się tym dzielnicowi, którzy dobrze znają lokalną społeczność. Funkcjonariusz może skontaktować się również z taką osobą telefonicznie, a w przypadku gdy pojawia się w miejscu jej zamieszkania, używa domofonu, prosi o pokazanie się w oknie albo rozmawia z taką osobą przez drzwi.

Należy pamiętać, że złamanie kwarantanny zagrożone jest mandatem do 5 tys. złotych, a nawet odpowiedzialnością karną.

Kwarantanna a izolacja - jakie są różnice?W tym miejscu warto zaznaczyć różnicę między kwarantanną a izolacją - są to bowiem powszechnie mylone terminy. Kwarantannie poddaje się osoby potencjalnie zdrowe, które np. miały kontakt z osobą chorą albo przebywały w miejscu ogniska choroby. Z kolei izolacja stosowana jest wobec osób chorych lub prawdopodobnie chorych na chorobę zakaźną.

Izolację z reguły przeprowadza się w szpitalu, najczęściej w izolatkach - miejscach, w których niemożliwe jest zarażenie innych osób. Z takimi pacjentami kontaktuje się ściśle wytypowany personel, wyposażony w odpowiednie ubranie ochronne.

Pytania i odpowiedzi dot. zamknięcia granic i kwarantannyCo w praktyce oznacza ograniczenie ruchu międzynarodowego?
- Wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Polacy powracający do kraju oraz cudzoziemcy, których nie obowiązuje zakaz wjazdu do kraju, będą objęci 14-dniową domową kwarantanną. Transport kołowy i drogowy będzie zachowany - busy, autokary, samochody osobowe będą mogły wjeżdżać i wyjeżdżać z Polski. Transport cargo będzie również działać normalnie.

Jestem za granicą. Czy mogę wrócić do Polski?
- Każdy obywatel Polski może wrócić do kraju. Do kraju wpuszczone zostaną też samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową pod karą grzywny. Ma to zabezpieczyć przed ewentualnym dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Do kiedy obowiązuje ograniczenie ruchu międzynarodowego?
- Od niedzieli, 15 marca br., przez kolejne 10 dni. Okres może być przedłużony.

Czy można wyjechać z Polski?
- Tak. Polskę będzie można opuścić transportem kołowym na przejściach granicznych. Ograniczenia dotyczą wjeżdżania do kraju.

Mój mąż jest obcokrajowcem i nie ma go teraz w kraju. Czy może wrócić Polski?
- Tak. Z zamknięcia granic dla obcokrajowców wykluczyliśmy kilka sytuacji, w tym tę opisaną. Mąż może wrócić do Polski, ale musi się poddać 14-dniowej kwarantannie.

Wróciłem do kraju - na czym polega 14-dniowa obowiązkowa kwarantanna?
- Kwarantanna trwa dwa tygodnie. W tym czasie: w żadnym wypadku nie wychodź z domu na spacery z psem, wyjścia do sklepu czy do lekarza są zakazane. W zakupach czy wyprowadzeniu psa niech pomoże ci sąsiad lub ktoś bliski. Jeżeli masz bliski kontakt z innymi osobami w domu - one również muszą zostać poddane kwarantannie. Kiedy masz objawy choroby, koniecznie zgłoś to telefonicznie.

Mam kupione bilety na samolot w przyszłym tygodniu, czy mój lot się odbędzie?
- Zatrzymujemy ruch lotniczy. Oznacza to, że planowany lot zostanie odwołany. Wstrzymanie nie zostaną jedynie loty polskich samolotów czarterowych, które wracają do Polski.

Jestem przedsiębiorcą, który prowadzi eksport i import. Czy mogę wywieźć i przywieźć towar?
- Tak. Transport towarowy jest zachowany.

Czy banki będą otwarte?
- Tak. Banki i placówki finansowe działają normalnie.

Źródło: serwis gov.pl/strazgraniczna.pl
Obowiązkowa kwarantanna dla osób wracających do Polski...
89%

to bardzo dobry ruch, stanowcze rozwiązania są potrzebne

8%

to zbyt duża uciążliwość, może dotyczyć setek osób

3%

to dla mnie obojętny temat, nie mam rodziny i przyjaciół poza granicami

zakończona

łącznie głosów: 1628

szym