Na plaży fajnie jest, nawet jak czasami coś nam przeszkadza

1 sierpnia 2021, 9:00
Ewelina Oleksy

felieton w trojmiasto.pl

Sezon na plażowanie w Trójmieście w pełni. Więcej zdjęć (5)

Sezon na plażowanie w Trójmieście w pełni.

fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Sezon na plażowanie w Trójmieście w pełni.

fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Na plaży fajnie jest - śpiewała w swoim hicie Majka Jeżowska i trudno się z nią nie zgodzić. Jednak patrząc na to z perspektywy mieszkańca Trójmiasta, znajdzie się też sporo rzeczy, które przed plażowaniem w sezonie letnim skutecznie odstraszają. Jednak czy słusznie? Sezon wakacyjny rządzi się przecież swoimi prawami, a na niedogodności zawsze można przymknąć oko.Pozostając w klimatach wspomnianej Majki Jeżowskiej, "na plaży jest wesoło, bo można kopać dołek. I wszędzie dużo piasku i pisku oraz wrzasku."

Piski oraz wrzaskiNo właśnie. Piski i wrzaski to pierwsza z rzeczy, która nie wszystkim na plaży może pasować. Z drugiej strony wiadomo przecież, że jak są dzieci i wakacje, a do tego zimna woda w Bałtyku, to są też i piski.

Denerwujące zapewne zwłaszcza dla tych, którzy dzieci nie mają i na plaży szukają ciszy i spokoju. Ale do przeżycia, jeśli przymknie się na to oko lub ucho - czyli np. podczas opalania włoży się na uszy słuchawki z ulubioną muzyką.

Nieśmiertelny "parawaning"Parawany. Dla jednych synonim obciachu, dla innych symbol władzy nad plażowym terytorium. Faktem jest jednak, że latem trójmiejskie plaże to istny festiwal tzw. parawaningu.

Film z 18 lipca tego roku

Sama kilka razy się z tego śmiałam, ale po pierwsze: nikt do rozłożenia parawanu nas nie zmusza, po drugie - jak zauważył ostatnio mój kolega - ma to też wymiar praktyczny. Zwłaszcza gdy na plaży wieje, to taka osłona uchroni nas przed zasypaniem piaskiem.

Plaże w Trójmieście. Gdzie wybrać się nad wodę?Muzyka z głośnikaTu zdania czy muzyka z głośnika na plaży przeszkadza czy nie, są mocno podzielone. Jednych to denerwuje, innym umila czas i tworzy atmosferę imprezy. W wystawianiu głośników i tym samym zmuszaniu wszystkich wokół do słuchania swojej muzyki przoduje zwłaszcza młodzież. Pod filmem o plażowiczach z wielkim głośnikiem w Sopocie zamieszczono blisko 300 opinii. Wśród nich były też takie, że "niech się młodzież bawi". Każdy przecież był kiedyś młody, a młodość rządzi się swoimi prawami.

Film z czerwca tego roku z Sopotu

Paragony grozy? Można wybrać inne miejsceMedia regularnie obiegają zdjęcia tzw. paragonów grozy z przyplażowych barów. To prawda, że ceny w niektórych miejscach potrafią być kosmiczne, ale przecież często te pretensje bywają na wyrost.

Większość restauracji nie ukrywa cen potraw, więc klient wie, na co się decyduje. I nie ma przymusu, by zamówić jedzenie czy picie w tym miejscu.

Czytaj więcej:

Sezon na "paragony grozy". Ale nie wszystko jest na każdą kieszeńCeny z kosmosu? Znajdź inne miejsce na twoją kieszeń. Więcej zdjęć (5)

Ceny z kosmosu? Znajdź inne miejsce na twoją kieszeń.

fot. czytelnik trojmiasto.pl

Ceny z kosmosu? Znajdź inne miejsce na twoją kieszeń.

fot. czytelnik trojmiasto.pl

Śmiecenie, "bo kosze pełne albo za daleko"Na koniec jeszcze coś na co oka przymknąć się nie da i dla czego żadnego usprawiedliwienia nie ma - śmiecenie z premedytacją. Śmietników na trójmiejskich plażach jest sporo, bo w sumie ok. 1500 sztuk. Oczywiście, zdarza się, że kosze są przepełnione, ale nawet to nie jest argumentem i usprawiedliwieniem, by swoje śmieci wyrzucić obok lub zostawić na piasku.

Zasada jest prosta i jedna: przyniosłeś ciężkie pełne (butelki, opakowania), zabierz ze sobą lżejsze puste i wyrzuć do najbliższego kosza.

Przepełniony śmietnik na plaży nie jest usprawiedliwieniem dla zostawiania odpadów na piasku. Więcej zdjęć (5)

Przepełniony śmietnik na plaży nie jest usprawiedliwieniem dla zostawiania odpadów na piasku.

fot. galeria trojmiasto.pl

Przepełniony śmietnik na plaży nie jest usprawiedliwieniem dla zostawiania odpadów na piasku.

fot. galeria trojmiasto.pl

Być może problem z plażowymi śmieciarzami zmniejszy się, gdy wejdzie w życie projekt, by za śmiecenie w miejscach publicznych można było karać mandatem w wysokości 5 tys. zł. Żadne mandaty jednak nie pomogą, jeśli nie zmieni się mentalność tych, którzy w śmieceniu nie widzą niczego złego.

Pokoje i mieszkania do wynajęcia przy plaży. Gdańsk, Gdynia, Sopot.

Biuro, kancelaria w dużym Mieszkaniu
5 000 zł
Gdynia Śródmieście
5 pokoi Dolny Sopot - 100m od plazy i ul montecassino
3 500 zł
Sopot Dolny Sopot
Pokój dla studentki
700 zł
Gdańsk Brzeźno
Co najbardziej przeszkadza ci podczas plażowania?
19%

piski dzieci i głośne rozmowy

10%

parawany

33%

puszczanie muzyki z głośnika

3%

wysokie ceny w okolicznych barach

24%

śmiecenie

5%

inne rzeczy

6%

nic mi nie przeszkadza

zakończona

łącznie głosów: 1719

Opinie wybrane


wszystkie opinie (176)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.