Na sopockie molo znów wchodzimy bez biletu

27 września 2021, 12:00
piw
Wyjątkowo słoneczne ostatnie dni września z pewnością zachęcają do spacerów, także tych na sopockim molo. Więcej zdjęć (1)

Wyjątkowo słoneczne ostatnie dni września z pewnością zachęcają do spacerów, także tych na sopockim molo.

fot. galeria trojmiasto.pl

Wyjątkowo słoneczne ostatnie dni września z pewnością zachęcają do spacerów, także tych na sopockim molo.

fot. galeria trojmiasto.pl

Słoneczna pogoda w ostatnich dniach września z pewnością sprzyja spacerom - warto się wybrać chociażby na sopockie molo, na które od dziś wejdziemy już bez biletu.W tym roku wejście na sopockie molo było płatne już od 24 kwietnia. Żeby przejść się po najdłuższym drewnianym pomoście w Europie, zapłacić trzeba było 9 zł za bilet normalny i 4,5 zł za bilet ulgowy.

Zgodnie z tradycją wejście na pomost jest płatne do ostatniej niedzieli września, a ta wypadła wczoraj, 26 września.

Od dziś wstęp na pomost jest więc bezpłatny.

Miasto - które od tego roku samo zarządza obiektem - nie podsumowało jeszcze całego sezonu, można jednak przyjąć, że był on całkiem dobry, jeżeli chodzi o sprzedaż wejściówek na pomost.

Tylko w lipcu, gdy pogoda najbardziej temu sprzyjała, sprzedano 207 396 biletów, na molo weszło 278 512 osób (mieszkańcy Sopotu wchodzą na molo za darmo, a część biletów to bilety rodzinne).

Najdłuższy drewniany pomost w EuropieWarto przy okazji przypomnieć, że cała konstrukcja molo ma w sumie 511,5 m, z czego 458 m prowadzi nad wodą, a pozostały fragment nad plażą. Najszersza część, która znajduje się w całości nad plażą, nazywana jest "patelnią".

W szczycie molo odchodzi od niego boczna odnoga zwana ostrogą, która ma 132 m długości i 5,5 m szerokości. Szerokość molo waha się od 10 do 26 m, nie wliczając dolnych pomostów służących do cumowania jednostek pływających.

Konstrukcja drewniana bazuje na palach sosnowych o średnicy od 30 do 60 cm wbitych w dno na głębokość od 5 do 12 m. Podkład pomostu tworzą deski sosnowe o grubości 6 cm, szerokości 15 cm i długości od 440 do 780 cm.

Dlaczego warto spacerować pomostem?

- Na końcowym odcinku molo stężenie jodu jest aż dwukrotnie większe niż na lądzie, więc naprawdę warto tam spacerować - mówi Anetta Konopacka z sopockiego magistratu.
Zdarza ci się spacerować po sopockim molo?
11%

tak, często, nawet w sezonie, gdy wejście na pomost jest płatne

66%

tak, ale tylko poza sezonem

23%

nie, wolę inne miejsca do spacerowania

zakończona

łącznie głosów: 1315

piw

Opinie wybrane


wszystkie opinie (109)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.