Na tych drogach było najwięcej wypadków w Gdyni i Sopocie

24 września 2020, 7:00
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: więcej światła na przejściu przy PPNT

W marcu radiowóz zderzył się z samochodem. Lekko poszkodowanych zostało kilku policjantów.

17 wypadków, w tym jeden śmiertelny, 26 osób rannych i 301 kolizji w Sopocie oraz 94 wypadki, w wyniku których zginęły 4 osoby, a 98 zostało rannych, i 1733 kolizje w Gdyni - tak wyglądają statystyki drogowe w tych miastach z ostatnich ośmiu miesięcy. W zeszłym tygodniu wzięliśmy pod lupę najniebezpieczniejsze trasy w Gdańsku, teraz sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w Sopocie i Gdyni.Wypadki, kolizje i incydenty na drogach w Trójmieście - materiały wideoJak wynika z policyjnych statystyk, od początku stycznia do końca sierpnia sopoccy mundurowi odnotowali 17 wypadków drogowych, w których 1 osoba straciła życie i 26 osób zostało rannych. W tym czasie policjanci pracowali także przy 301 kolizjach.

Najczęściej do wypadków dochodziło na:
  • al. Niepodległości - 5 wypadków (14 rannych),
  • al. Wojska Polskiego - 3 wypadki (3 rannych),
  • ul. 23 Marca - 2 wypadki (1 osoba zabita, 2 rannych),
  • ul. Chopina - 2 wypadki (2 rannych),
  • al. Mamuszki, Grunwaldzkiej, Malczewskiego, Obodrzyców i Powstańców Warszawy - po jednym wypadku (1 osoba ranna).


Z kolei ulice, na których najczęściej dochodziło do kolizji, to:
  • al. Niepodległości - 111 stłuczek,
  • al. Grunwaldzka - 12,
  • ul. Kościuszki - 11,
  • ul. Powstańców Warszawy - 11,
  • ul. Malczewskiego - 10.

Wśród najczęstszych przyczyn wypadków i kolizji sopoccy policjanci wymieniają nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu przez kierującego (5 wypadków, 54 kolizje), niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (2 wypadki, 54 kolizje), nieprawidłowe cofanie (46 kolizji), nieprawidłowe omijanie (49 kolizji), nieprawidłowa zmiana pasa ruchu (19 kolizji), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego (3 wypadki, 5 kolizji), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (3 wypadki, w jednym z nich 1 osoba straciła życie, 18 kolizji).

Po wrześniowym wypadku na al. Niepodległości długo panowały utrudnienia w ruchu.

Niebezpieczne wypadki przy ul. Morskiej w GdyniW tym samym okresie w Gdyni do największej liczby wypadków doszło na ul. Morskiej (13 - w tym 1 ze skutkiem śmiertelnym), gdyńskim odcinku obwodnicy (6), ul. Chwarznieńskiej (6, w tym 1 ze skutkiem śmiertelnym) oraz ul. Wiczlińskiej (6). Przy zdarzeniach drogowych, w których poszkodowana była co najmniej jedna osoba, policjanci pracowali także na ul. Wielkopolskiej (4 wypadki, w tym 1 ze skutkiem śmiertelnym).

W lipcu samochód dachował na ul. Morskiej. Potrzebna była pomoc strażaków.
- Najwięcej kolizji było na gdyńskim odcinku obwodnicy, a następnie na ul. Morskiej. Najczęstszą przyczyną wypadków na drogach w Gdyni w 2020 roku było: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz nieudzielenie pierwszeństwa pieszym - wylicza Jolanta Grunert z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.
W sumie przez pierwsze osiem miesięcy w tym mieście odnotowano 1733 kolizje, 94 wypadki, w których 98 osób odniosło obrażenia, a 4 zginęły. Do jednego z najpoważniejszych zdarzeń doszło w połowie sierpnia przy ul. WielkopolskiejMapka, gdzie kierowca samochodu uderzył w słup trakcyjny. 34-letni mężczyzna, mimo reanimacji, zmarł.

W połowie września przy ul. Morskiej samochód wjechał w barierki.
Podczas jazdy autem jesteś świadkiem wypadku drogowego, co robisz?
25%

staram się ominąć okolicę, by nie stać w korku, nic więcej nie robię

64%

zatrzymuję auto na poboczu i sprawdzam, czy mogę pomóc, dzwonię po służby

11%

dzwonię po służby, ale jadę dalej swoją drogą

zakończona

łącznie głosów: 425