Najniebezpieczniejsze drogi w Gdańsku

15 września 2020, 16:00
Szymon Zięba
Czerwcowa stłuczka na al. Grunwaldzkiej zablokowała ruch.

Mniej wypadków i kolizji, ale śmiertelność na drogach w Gdańsku utrzymuje się na tym samym poziomie. To wnioski płynące z najnowszych policyjnych statystyk, które przeanalizowaliśmy, by sprawdzić, na których trasach w mieście najczęściej dochodzi do niebezpiecznych incydentów. Warto zaznaczyć, że na drogowe dane wpłynął wiosenny lockdown, wywołany pandemią koronawirusa. W przyszłym tygodniu opiszemy najniebezpieczniejsze drogi w Gdyni i Sopocie.Wypadki, kolizje i incydenty na drogach w Trójmieście - materiały wideoOd stycznia do końca sierpnia tego roku w Gdańsku policjanci odnotowali 253 wypadki. W zdarzeniach drogowych rannych zostało 285 osób, 7 osób straciło życie. Funkcjonariusze interweniowali także przy 4341 kolizjach.

W porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku mundurowi mówią o znacznym spadku - zarówno wypadków, jak i kolizji. Wówczas bowiem było ich odpowiednio 313 oraz 5318.

Gorszą wiadomością jest fakt, że mimo to śmiertelność utrzymała się na tym samym poziomie. Przez pierwszych osiem miesięcy roku zarówno w 2020, jak i w 2019 roku na gdańskich drogach zginęło siedem osób.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że mniejsza liczba zdarzeń drogowych może być związana ze zmniejszonym ruchem samochodowym, w związku z pandemią koronawirusa, co mocno zauważalne było zwłaszcza w marcu tego roku.

Wypadki w Gdańsku (styczeń-sierpień 2020): • al. Grunwaldzka - 16 wypadków, 19 osób rannych,
 • ul. Kartuska - 16 wypadków, 17 osób rannych
 • ul. Kazimierza Jagiellończyka (Obwodnica S-6) - 12 wypadków, 19 osób rannych,
 • al. Żołnierzy Wyklętych - 10 wypadków, 12 osób rannych,
 • al. Hallera - 8 wypadków, 8 osób rannych,
 • al. Rzeczypospolitej - 8 wypadków, 1 osoba zabita, 8 osób rannych.

W lipcu doszło do wypadku z udziałem motocyklisty na Kartuskiej.

Kolizje w Gdańsku (styczeń-sierpień 2020): • al. Grunwaldzka - 360 kolizji,
 • ul. Kazimiera Jagiellończyka (Obwodnica S-6) 270 kolizji,
 • ul. Kartuska - 158 kolizji,
 • ul. Słowackiego - 149 kolizji,
 • al. Armii Krajowej - 129 kolizji.

Zbyt szybka jazda i złamanie zasady pierwszeństwa- Przypominamy, że ważne jest, by jechać samochodem z tzw. prędkością bezpieczną, czyli taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem i w razie potrzeby może go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą bądź ominąć ją bez zbędnego ryzyka. Należy więc jeździć spokojnie, z prędkością dostosowaną do panujących warunków: natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni itp. - podkreśla nadkom. Magdalena Ciska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Kierowcy powinni wziąć sobie do serca słowa policjantki. Ze statystyk mundurowych wynika bowiem, że do największej liczby groźnych incydentów drogowych w Gdańsku najczęściej dochodziło właśnie z uwagi na zbyt szybką jazdę (1047 kolizji i 49 wypadków od stycznia do sierpnia 2020 r.) oraz wymuszenia pierwszeństwa (628 kolizji, 83 wypadki). Najczęściej dochodzi też do nich przy dobrej pogodzie i suchej nawierzchni.
Czy zdarzyło ci się stać w korku przez wypadek/kolizję na drodze?
57%

tak, zdarza się to dość często

36%

tak, ale są to raczej sporadyczne sytuacje

7%

nie, udało mi się uniknąć takich sytuacji

zakończona

łącznie głosów: 2198