Najciekawsze projekty zrealizowane z BO w Gdyni

22 czerwca 2020, 10:30
rb
Najnowszy artukuł na ten temat

Tor dla rolkarzy na Jasieniu będzie gotowy w październiku

Dziś ostatni dzień głosowania w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdyni. Z tej okazji przypominamy najciekawsze zrealizowane projekty z poprzednich lat.Głosowanie na BO w Gdyni potrwa do końca poniedziałku. Do wyboru jest 268 projektów dzielnicowych oraz 13 projektów miejskich. Łączna pula tegorocznego BO w Gdyni to 10,6 mln zł.

My z tej okazji przypominamy najciekawsze projekty, jakie pojawiły się w ostatnich latach.

2014 rok: Pasy rowerowe na ul. StryjskiejMapkaW tej edycji najciekawsze i najbardziej rewolucyjne projekty dotyczyły organizacji ruchu na ul. Stryjskiej. Pojawiły się tam pasy rowerowe, umożliwiające przejazd odcinkiem ulicy położonym na wiadukcie. Okazały się przydatne dla wielu rowerzystów, poprawiając bezpieczeństwo i nie wpływając w większy sposób na ruch samochodowy.

Kierowcy muszą jedynie uważać w miejscu, gdzie rowerzyści skręcają w prawo ze Stryjskiej na al. Zwycięstwa. Autorem był pracujący obecnie w ZDiZ Jakub Furkal, działający wtedy w stowarzyszeniu Rowerowa Gdynia.

2015 rok: Początek zmian na pl. GórnośląskimMapka w OrłowieDwa miesiące w 2017 roku trwało porządkowanie skweru na pl. Górnośląskim w Orłowie. Za 185 tys. zł uregulowano skarpy, zlikwidowano stopnie i wytyczono ścieżki. Inicjatywa zyskała poparcie 290 mieszkańców Orłowa, którzy w listopadzie 2015 roku brali udział w głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Dlaczego wszystko trwało tak długo? Urzędnicy tłumaczyli, że to z powodu złożoności pomysłu konieczny był dłuższy czas przeznaczony na konsultacje i spotkania m.in. z Towarzystwem Przyjaciół Orłowa.

Dwa lata później dzięki BO kontynuowano zapoczątkowane zmiany.

2016 rok: rewitalizacja "Górki" przy ul. EjsmondaMapkaProjekt zakładał rewitalizację tzw. Górki, czyli legendarnej trybuny stadionu Arki przy ul. Ejsmonda (jest oficjalnie uznana za obiekt historyczny objęty ochroną), polegająca na regulacji wód opadowych z lasu w kierunku kortów poprzez wykonanie tzw. faszyn.

Regulacja boków trybuny miała zapobiec dalszemu osuwaniu się ziemi, zagrażającej obeliskowi z tablicą pamiątkową znajdującemu się u jej podnóża. Oprócz tego pojawiła się tam wystawa stała na ogrodzeniu obiektu od strony ul. Ejsmonda, przedstawiająca 18 zdjęć z historii piłkarzy gdyńskiej Arki.

2017 rok: remont samolotu Bies na Babich DołachMapkaZobacz powrót samolotu TS-8 Bies na miejsce w Babich Dołach


Dzięki zwycięstwu w głosowaniu samolot najpierw został umyty, a później zbadali go eksperci z Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi. Po sporządzeniu opisu stanu technicznego w lipcu samolot ruszył na lawecie w drogę do Wojskowych Zakładów Lotniczych w Łodzi, gdzie przeszedł remont. Istniała szansa, że wróci pod koniec sierpnia, ale remont przedłużył się do jesieni.

Wypiaskowany i odmalowany w październiku 2018 roku został ponownie ustawiony na cokole przy ul. Ikara. Wieczorami samolot jest podświetlany.

2018 rok: naziemne przejście dla pieszych przez ul. ŚląskąMapkaPrzejście dla pieszych przez ul. Śląską, na skrzyżowaniu z ul. Podolską i Nowogrodzką, powstało tuż obok tunelu, którym piesi musieli chodzić do tej pory. Jego wyznaczenie było jednym z projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego przez społeczników ze stowarzyszenia Miasto Wspólne.

Projekt zyskał aprobatę ponad pół tysiąca mieszkańców, a prace wyceniono na niemal 220 tys. zł. Zakończyły się w styczniu 2020 roku. W ich ramach wykonano nie tylko przejście, ale też przebudowano kanalizację deszczową, zamontowano nowe oświetlenie i sygnalizację.

2019 rok: Parki kieszonkowe w dzielnicachTrwa realizacja parków kieszonkowych w dzielnicach. Pieniądze pochodzą z puli projektów miejskich. Na jego realizację we wszystkich dzielnicach przewidziano 1 mln zł, zaś w przetargu dla Dąbrowy pierwszego, który powstaje, najkorzystniejsza oferta cenowa wyniosła ok. 93 tys. zł (najdroższa oferta w przetargu - ok. 120 tys. zł).

W ramach tego samego projektu do wiosny 2021 r. realizowane z Budżetu Obywatelskiego urządzone zostaną tereny zieleni w kolejnych ośmiu lokalizacjach:
  1. Chylonia w sąsiedztwie "Wymiennikowni" (ul. Świecka),
  2. Wzgórze Św. Maksymiliana przy Bibliotece Wzgórze (ul. Świętojańska 141-143 i Bpa Dominika),
  3. Działki Leśne (ul. Nowogrodzka),
  4. Grabówek (ul. Kapitańska),
  5. Leszczynki (ul. Morska, w sąsiedztwie ul. Zakręt do Oksywia),
  6. Pogórze (ul. B. Steyera),
  7. Pustki Cisowskie-Demptowo tuż obok pętli autobusowej (ul. Sakowicza),
  8. Wielki Kack (ul. Starodworcowa).

rb