Najczęściej ginął "koreańczyk" i "japończyk". Skradziono 35 aut za 3 mln zł

25 października 2021, 8:30
Szymon Zięba

Zatrzymano dwóch mężczyzn w sprawie kradzieży samochodów i posiadania narkotyków. Sprawa jest rozwojowa, policjanci podejrzewają, że zatrzymani mogą mieć związek z podprowadzeniem co najmniej kilkudziesięciu aut. Łączne straty wynoszą ponad 3 mln zł. 29-latek i jego 30-letni kolega wpadli na gorącym uczynku.Jak relacjonuje policja, mężczyźni mieli włamać się do samochodu marki KIA. Następnie chcieli nim odjechać. Plany pokrzyżowali im jednak kryminalni, którzy zablokowali drogę wyjazdu.

- Złodzieje, widząc policjantów, próbowali uciec. Jeden zaczął uciekać pieszo, drugi zabarykadował się w samochodzie i próbował odjechać. Mężczyzna uderzył w radiowóz. Policjanci obezwładnili i zatrzymali kierowcę, jego wspólnik również po krótkim pościgu trafił w ręce policjantów - mówi Karina Kamińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Policjanci podczas przeszukania zatrzymanych mężczyzn zabezpieczyli przy nich m.in. sprzęt elektroniczny służący do niefabrycznego otwierania i uruchamiania pojazdów.

Narkotyki, sprzęt elektroniczny i naklejki homologacyjneTo jednak nie wszystko.

- W wyniku przeszukania mieszkania i samochodu 30-latka policjanci zabezpieczyli narkotyki, urządzenia elektroniczne służące do kradzieży aut, dokumenty, które prawdopodobnie miały służyć do legalizacji ukradzionych samochodów, oraz m.in. naklejki homologacyjne na tablice rejestracyjne, wklejki na szyby. Policjanci zabezpieczyli również komputery, karty SIM oraz gotówkę na poczet przyszłych kar - wylicza policjantka.
Z kolei w mieszkaniu 29-latka policjanci oprócz gotówki, urządzeń elektronicznych i telefonów znaleźli znaczne ilości narkotyków, które spakowane były w tzw. dilerskie porcje.

- Była to m.in. marihuana, kokaina, blisko kilogram amfetaminy, tabletki. W mieszkaniu 29- latka policjanci znaleźli i zabezpieczyli również wagi elektroniczne oraz sprzęt używany do rozdrabniania i porcjowania środków odurzających - dowiadujemy się w KWP.

Mogą być zamieszani w kradzieże 35 samochodów. Jakie ginęły najczęściej?Śledczy z komendy wojewódzkiej, dzięki współpracy z policjantami wydziału kryminalnego oraz funkcjonariuszami wydziału wywiadu kryminalnego, którzy sporządzili wiele analiz, zgromadzili materiał dowodowy, ich zdaniem świadczący o tym, że zatrzymani mężczyźni mają związek z kradzieżami 35 samochodów produkcji koreańskiej i japońskiej, do których dochodziło od początku roku na terenie województwa pomorskiego.

Łączne straty wynoszą ponad 3 mln zł.

- Sprawa jest rozwojowa, policjanci nadal weryfikują zgromadzone informacje i nie wykluczają kolejnych zatrzymań - mówi Kamińska.
Dodaje, że mężczyźni zostali doprowadzeni do prokuratury we Wrzeszczu, gdzie ogłoszono im wstępnie trzy zarzuty dotyczące kradzieży samochodu oraz posiadania znacznych ilości środków odurzających. Obaj - decyzją sądu - zostali aresztowani.
Podejrzewasz, że auto, które chcesz kupić w okazyjnej cenie, pochodzi z kradzieży. Co robisz?
36%

zgłaszam swoje podejrzenia na policję

41%

weryfikuję pochodzenie auta na własną rękę

7%

rozmawiam ze sprzedającym i pytam wprost

16%

nic nie robię, udaję, że nie mam żadnych wątpliwości i kupuję samochód taniej

zakończona

łącznie głosów: 815

Opinie wybrane


wszystkie opinie (79)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.