stat

Najmłodsi poznają architektoniczną perłę Gdyni

19 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Sielski

Po sukcesach frekwencyjnych spacerów szlakiem zabytków gdyńskiej architektury, przyszedł czas na dziecięcą wersję takich wycieczek. W najbliższy weekend najmłodsi będą mogli odwiedzić budynek "Bankowca", a za tydzień wezmą udział w warsztatach architektonicznych.Architektura nie musi być nudna. I nie musi być zrozumiała tylko dla jej entuzjastów. Można o niej opowiadać tak, że nawet laik z zapartym tchem spędzi wiele minut na podziwianiu detali zdobiących ten czy inny budynek. Podczas weekendowych warsztatów przekonują się o tym dzieci, które w dwóch grupach wiekowych (8-9 lat oraz 10-12 lat) oprowadzane będą po perłach gdyńskiego modernizmu.

W najbliższą sobotę, 20 sierpnia, w ramach spacerów pod nazwą "Podróż do wnętrza domu" będzie można w sobotę odwiedzić słynny budynek - Bankowiec.

Dowiedz się więcej o tym budynku: Odremontowali podwórze "Bankowca" po 80 latach.

Mini muzeum w schronie pod 'Bankowcem'


- Dzieci z opiekunami i przewodnikami odbędą podróż w czasie. Wspólnie przeniesiemy się do końcówki lat 30. XX wieku, kiedy zbudowano słynny "Bankowiec", zaprojektowany przez architekta Stanisława Ziołowskiego - mówi Martyna Groth, kierownik ośrodka edukacji Muzeum Miasta Gdyni. - Przejdziemy oryginalnymi klatkami schodowymi, zajrzymy do mieszkania i na podwórze, gdzie mieściło się kino "Czarodziejka". Zwiedzimy także schron oraz minimuzeum, do którego mieszkańcy budynku przekazali różne, ciekawe przedmioty. Po budynku oprowadzi nas pani Maria Piradoff-Link, mieszkanka "Bankowca" i zarazem kustoszka muzeum.
Wciąż można się zapisać do udziału w spacerze dzwoniąc pod numer: 58 662 09 36 lub wysyłając e-mail na adres: edukacja@muzeumgdynia.pl.

W przyszły weekend odbędą się warsztaty, podczas których dzieci zaprojektują sobie nowoczesne pokoje. Ułożą także autorskie wzory z gorsecików, czyli płytek podłogowych o przeróżnych kształtach. Prace trafią na plenerową wystawę, która 28 sierpnia zostanie zaprezentowana w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
Jak spędzasz urlop z dzieckiem?
54%

głównie na wypoczynku i zabawie

31%

staram się, by jak najwięcej się nauczyło

15%

robię głównie to, co chce dziecko

łącznie głosów: 109