Najstarsi mieszkańcy gdańskiego zoo i akwarium w Gdyni

22 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Joanna Skutkiewicz
Kajman szerokopyski Sulango ma już ponad 60 lat. Więcej zdjęć (13)

Kajman szerokopyski Sulango ma już ponad 60 lat.

fot. ZOO Gdańsk

Kajman szerokopyski Sulango ma już ponad 60 lat.

fot. ZOO Gdańsk

Krokodyle, słonie i orangutany - pośród tych zwierząt należy szukać najstarszych osobników gdańskiego ogrodu zoologicznego. W wieku około emerytalnym jest kilka mieszkańców, których na co dzień można obejrzeć w oliwskim zoo. W gdyńskim Akwarium najstarsze osobniki mają po dwadzieścia kilka lat.Najstarszym zwierzęciem spośród ponad tysiąca w całym gdańskim zoo jest kajman szerokopyski Sulango. Ten blisko dwumetrowy gad z rodziny aligatorowatych ma już ponad 60 lat. W 1956 roku przypłynął do Gdańska z Ameryki Południowej na pokładzie statku m/s Walter. Nieco później, bo w 1964 roku, gdańskie zoo podobną drogą zyskało drugiego krokodyla - Franka. Zarówno kajman Sulango, jak i krokodyl nilowy Franek zostały przywiezione do zoo jako dary od marynarzy.

Wiki i KatkaDo 60-tki dobija też słonica indyjska Wiki. Trafiła do zoo po tym jak w przeszłości występowała jako zwierzę cyrkowe. Po przyjeździe do Gdańska potrzebowała sporo czasu, aby przyzwyczaić się do nowych warunków i ludzi. Przez pół roku nie potrafiła w pełni zaufać swoim opiekunom i pozwolić im na wykonanie przy niej wszystkich potrzebnych czynności. Dziś Wiki współpracuje bez żadnego kłopotu; wykonuje trening medyczny, pozwalając dotknąć swojego ucha, trąby czy stóp, daje także zrobić sobie zastrzyk.

Młodsza od Wiki jest Katka - około 50-letnia słonica afrykańska. Przybyła do Gdańska w 2006 roku. Wcześniej mieszkała w Czechach, a następnie we Francji. Jest doskonałym dowodem na to, że powiedzenie o "słoniowej pamięci" jest szczerą prawdą - rozpoznała swojego opiekuna z Czech po 16 latach rozłąki i wykonywała jego polecenia.

Katka i Wiki żyją ze sobą bardzo dobrze, jednak podczas kojarzenia ich, opiekunowie musieli zachowywać wielką ostrożność i uważnie obserwować zwierzęta - Katka w swojej "kartotece" miała bowiem zabicie innego słonia.


Małpi artyściOrangutany w gdańskim zoo także mają już swoje lata. Raja to 47-letnia orangutania babcia, która cały czas pozostaje ciekawa świata. Uwielbia rysować, przebierać się, przymierzać czapki i kapelusze, a opiekunowie wychodzą z siebie, żeby jak najbardziej urozmaicić jej czas. Gdy Raja porywa kredki i papier, biegnie do kąta swojego wybiegu, aby w ciszy i spokoju oddać się swojej twórczości.

Z kolei 44-letni Albert urodził się w monachijskim zoo, mieszkał także w innym niemieckim mieście - Rostocku - oraz w Słowacji. Podobnie jak Raja, także jest miłośnikiem sztuki. Z zaciekawieniem wsłuchuje się w czytane mu powieści i ewidentnie jest zafascynowany literaturą. Wśród jego ulubionych tytułów są "Duma i uprzedzenie" Jane Austen oraz przygody Winnetou.

- Co więcej, Albert uwielbia majsterkować - mówi Adrianna Witczak-Bielawska z gdańskiego zoo. - Potrafi skonstruować huśtawkę z węży strażackich oraz zbudować wygodne legowisko z kartonów i trocin drzewnych. Przy pomocy paznokci, niczym śrubokrętem, potrafi wykręcić śrubkę. Po gdańskim zoo krąży historia, jak to pewnego dnia Raja i Albert z zaciekawieniem obserwowali pracowników wymieniających okna w pawilonie. Kilka dni później jeden z opiekunów zwrócił uwagę na niemalże wykręcone śruby mocujące szyby na wybiegu. Albert z Rają samodzielnie odkręcali je, gdy nikt nie patrzył. Ciekawe dokąd udaliby się nasi kuzyni?

Cytra i jej przysmakiO niedźwiedzicy Cytrze pisaliśmy już wcześniej w tym roku, gdy miała problemy z chorobą stawów. Kłopoty 43-letniej już Cytry spowodowane są w dużej mierze jej przeszłością cyrkową. Ciekawostką jest, że niedźwiedzie brunatne żyją zwykle 25-30 lat, zatem Cytra mocno zawyża średnią - i wszyscy mają nadzieję, że tak jeszcze długo pozostanie. Niedźwiedzica przepada za arbuzami i winogronami, a w jej diecie znajdują się także mięso i ryby, jajka, twaróg, warzywa i owoce oraz miód.

Ptasi małżonkowieDo grona gdańskich seniorów zaliczają się także kondory Kora i Kacper, które do naszego zoo zawitały w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Ich pełne upierzenie, charakterystyczne dla zwierząt co najmniej 8-9-letnich sugeruje, że musiały być wówczas już dorosłe. Kora i Kacper są rodzicami wielu ptasich dzieci, jednak gdy zakończył się ich okres prokreacyjny, stały się wobec siebie agresywne i trzeba było je rozdzielić.

Seniorzy w gdyńskim AkwariumGdyńskie akwarium może poszczycić się kilkorgiem "pełnoletnich" osobników. Najstarszy mieszkaniec placówki, żółw jaszczurowaty, ma około 20-25 lat. Może się wydawać, że to niewiele jak na gada, jednak średnia długość życia osobników tego gatunku wynosi 30 lat. W Gdyni można oglądać go od 2006 roku.

23 lata ma przebywająca w Akwarium od 2003 roku murena cętkowana. Ta duża, drapieżna ryba, charakteryzująca się podwójną parą szczęk, bez wątpienia może zostać uznana za seniorkę. Długość życia osobników tego gatunku waha się pomiędzy 10 a 30 latami.

Swoją 18-stkę w tym roku będzie świętować anakonda. Nieco młodsza od węża jest 14-letnia ryba Paku - słodkowodny osobnik z rodziny piraniowatych.
Film o najstarszych zwierzętach z 2016 roku
Masz w domu zwierzę?
34%

tak, nawet kilka

33%

tak, jedno

12%

nie, ale chciał(a)bym mieć

21%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1650