stat

Najważniejszy jest słuchacz

5 września 2002 (artykuł sprzed 17 lat)
Katarzyna Gruszczyńska
Z Tomaszem Arabskim, redaktorem naczelnym Radia Plus w Gdańsku, rozmawia Sylwia Ressel

- Rozgłośnia obchodzi dzisiaj dziesięciolecie działalności. Pamięta pan początki?
- Dziesięć lat temu byliśmy jedną z pierwszych komercyjnych rozgłośni, które powstały na Wybrzeżu. Przy tym katolicką. Wyniki słuchalności mieliśmy wtedy rewelacyjne. Teraz konkurencja na rynku mediów elektronicznych jest ogromna. Wyniki słuchalności naszej stacji kształtują się na średnim poziomie.

- Rozgłośnia to przede wszystkim ludzie...
- Zespół liczy 25 osób. Są wśród nich między innymi dziennikarze, prezenterzy oraz specjaliści od techniki. To dobry, sprawdzony zespół. W naszej pracy najważniejszy jest oczywiście słuchacz. Dla niego przygotowujemy bieżące informacje i ciekawostki. Rozgłośnia ma profil muzyczno-radiowy. Słuchają nas głównie ludzie w wieku od 25 do 45 lat. Nasze propozycje muzyczne i programowe przygotowane są więc przede wszystkim pod kątem tej grupy wiekowej. Choć oczywiście nie brakuje też audycji dla osób starszych. Polityka, wiadomości lokalne, sprawy społeczne - nasza oferta jest bardzo szeroka.

- Jubileusze mają to do siebie, że skłaniają do podsumowań. Porozmawiajmy więc o sukcesach i porażkach Radia Plus w Gdańsku.
- Mamy stałych słuchaczy. Takich, którzy włączają radio tylko dla nas. Tak więc udało nam się na trwałe wpisać w rynek wybrzeżowych mediów. A porażki? Nie udała nam się ekspansja na kraj, choć oczywiście niektóre nasze audycje prezentowane są nierzadko w innych dużych miastach Polski. Puszczają je działające tam stacje sieci Plus.

- Czego życzyć świętującemu Radiu Plus?
- Oczywiście wielu słuchaczy.


Zobacz, jak powstaje audycja
Otwarte Radio Gdańsk


W ramach akcji pod hasłem "Drzwi otwarte" będzie można poznać Radio Gdańsk od kuchni, tzn. przyjrzeć się realizacji programu, spotkać się z dziennikarzami i z zaproszonymi gośćmi, m.in. z pisarką Lucyną Legut i florecistką Anną Rybicką. Na zakończenie przed siedzibą rozgłośni wystąpi zespół Leszcze. A wszystko odbywa się z okazji Dnia Radia Publicznego.

- Jesteśmy radiem publicznym i chcemy uhonorować naszych słuchaczy - powiedział "Głosowi" Jacek Naliwajek, kierownik redakcji publicystyki Radia Gdańsk.

W niedzielę 12 września od godz. 12.00 do 19.00 zainteresowani tym, jak powstaje audycja, mogą przyjść na parking Radia Gdańsk przy ul. Grunwaldzkiej 18 (stamtąd prowadzone będą audycje). Przez cały dzień po rozgłośni oprowadzane będą wycieczki. To okazja, żeby zobaczyć, jak wygląda studio, porozmawiać z dziennikarzami.
Między godz. 12.00 a 14.00 zrealizowany zostanie program pt. "Dzień dobrej wiadomości", podczas którego trójmiejscy dziennikarze będą się zastanawiać nad rolą informacji, jakie na co dzień pojawiają się w mediach. W audycji udział wezmą słuchacze, którzy w tym czasie przyjdą do siedziby radia.

O godz. 14.00 fragmenty swojej najnowszej, nieopublikowanej jeszcze książki, czytać będzie Lucyna Legut, autorka znanej powieści dla dzieci "Piotrek zgubił dziadka oko, a Jasiek chce dożyć spokojnej starości". Towarzyszyć jej będą: Dorota Kolak i Igor Michalski. - Radio Gdańsk wspiera i promuje środowiska twórcze Wybrzeża - mówi Jacek Naliwajek. Nie zapomniano również o miłośnikach sportu. O godz. 16.00 rozpocznie się audycja "Z boisk i stadionów", której gośćmi będą gdańskie florecistki, m.in. Anna Rybicka, która swojego czasu odbywała w Radiu Gdańsk praktykę dziennikarską. A na deser - koncert zespołu Leszcze, który rozpocznie się o godz. 18.00 przed siedzibą rozgłośni.

Zwieńczeniem dnia będzie dyskusja szefów pomorskich gazet, stacji radiowych i telewizyjnych, której tematem będzie kondycja i przyszłość pomorskich mediów. Dyskusja zostanie zarejestrowana i najprawdopodobniej wyemitowana w Klubie Radia Gdańsk 9 września o godz. 20.05.
- Podczas "Drzwi otwartych" pożegnamy się z letnią ramówką Radia Gdańsk - poinformował Jacek Naliwajek. Nowa ramówka zacznie obowiązywać 9 września. - A w niej, m.in. dwugodzinna audycja (12.00 - 14.00), podczas której zaprosimy słuchaczy do komentowania bieżących wydarzeń. W soboty między godz. 22.00 a 24.00 będzie można posłuchać muzyki klubowej. - W niedziele w godz. 11.00 - 12.00 będziemy "zderzać ze sobą" kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów w naszym regionie - dodaje Jacek Naliwajek.