Największe serce świata dla prezydenta

16 stycznia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Maciej Korolczuk
aktualizacja:16:15 (16 stycznia 2019)
Najnowszy artukuł na ten temat

Siedmiu oskarżonych ws. organizacji koncertu, podczas którego zginął Paweł Adamowicz

W środę wieczorem na pl. Solidarności zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku odbędzie się kolejne wydarzenie upamiętniające tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przy Europejskim Centrum Solidarności uczestnicy ułożą ze świec "Największe serce świata". Początek o godz. 20.Aktualizacja, godz. 16:15 Na powstającym biurowcu, tuż obok miejsca, w którym o godz. 20 rozpocznie się akcja układania serca ze zniczy, zawisł baner, którego treść poświęcona jest Pawłowi Adamowiczowi.

- Spotkajmy się w środę na placu Solidarności w Gdańsku, przynieśmy ze sobą świece. Ułożymy z nich Największe Serce Świata. Dla Pawła. Pamiętając o Jego ostatnich słowach, które dla nas stały się Jego testamentem. Zapraszamy mieszkańców Gdańska, całego Trójmiasta i Pomorza. Zapraszamy z całego serca wszystkich wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Paweł Adamowicz od samego początku Orkiestry był jej wolontariuszem, Waszym kolegą i zostanie nim do końca świata. Żałoba, którą nosimy w naszych sercach, niech będzie czasem dzielenia się dobrem. Tak jak zapewne chciałby tego Paweł - napisali na Facebooku organizatorzy.
Środowe wydarzenie organizowane jest - podobnie jak poniedziałkowy wiec przeciwko przemocy i nienawiści na Długim Targu - przez Radomira Szumełdę.Serce ma zostać ułożone ze zniczy i świec przyniesionych przez mieszkańców Gdańska. Organizatorom szczególnie zależy na udziale wolontariuszy WOŚP, którzy mają zająć się układaniem zapalonych świec na trawniku znajdującym się między pomnikiem Poległych Stoczniowców a ECS. Wydarzeniu ma towarzyszyć muzyka, m.in. znane od poniedziałku utwory Michała Lorenca, "Sound of Silence", będzie też gra na skrzypcach.

Do środowego przedpołudnia udział w wydarzeniu zapowiedziało 5 tys. osób, a prawie 10 tys. wyraziło zainteresowanie. Według nieoficjalnych informacji do Gdańska miał przyjechać m.in. Jerzy Owsiak, który po niedzielnym ataku na Pawła Adamowicza złożył rezygnację ze stanowiska prezesa fundacji WOŚP. Jednak jak mówi nam Radomir Szumełda, Owsiaka w Gdańsku nie będzie.- Zdajemy sobie sprawę, w jak trudnej sytuacji znalazł się Jerzy Owsiak w ostatnich dniach. Był taki pomysł, by go zaprosić, ale ze względu na trudny czas dla niego zaniechałem tego pomysłu. To wydarzenie dla mieszkańców Gdańska, którzy chcą oddać hołd prezydentowi i podzielić się wspomnieniami o nim. Nie planujemy żadnych przemówień, nie wysyłaliśmy też szczególnych zaproszeń do znanych osób - mówi Radomir Szumełda.
Paweł Adamowicz podczas niedzielnego 27. finału WOŚP został zaatakowany na scenie przez 27-letniego Stefana W. Mężczyzna wtargnął na scenę i trzykrotnie ugodził prezydenta Gdańska nożem. Adamowicz po reanimacji trafił do szpitala i przeszedł 5-godzinną operację. Następnego dnia zmarł.

Pogrzeb prezydenta odbędzie się w sobotę o godz. 12. Paweł Adamowicz spocznie w bazylice Mariackiej.