Najwyższe współczesne budynki Trójmiasta

20 października 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Małgorzata Zimnoch

Wieżowce, wysokościowce, drapacze chmur - jest ich w Trójmieście zaledwie kilka, ale emocje wzbudzają ogromne. Wysoko budować chcieliśmy i potrafiliśmy już kilkaset lat temu, wszak wieża bazyliki Mariackiej ma 82 metry. Dziś, tak jak wtedy, wysokie sylwetki budynków są synonimem prestiżu i nowoczesności. I chociaż nasze "drapacze chmur" to karły w porównaniu z tym, co buduje się w Azji i na Bliskim Wschodzie, to w panoramie wybrzeża wyglądają imponująco. Przyjrzyjmy się "koronie Trójmiasta".Olivia Star - 156 metrów, 35 pięter, Oliwa

zobacz na mapie Gdańska


Wieżowiec Olivia Star jest najwyższy i najmłodszy w tym zestawieniu. Oddany do użytku w kwietniu 2018 r. może się poszczycić wysokością 156 m (180 metrów z masztami). Powierzchnia całkowita budynku wynosi 68 tys. m kw., zaś użytkowa 59 tys. m kw. Ma 35 pięter i trzy kondygnacje podziemne. Skośny dach wysokościowca nawiązuje do sąsiadującej z Olivia Business Centre Hali Olivia. Na jednym z najwyższych pięter, na wysokości 147 m ma się znaleźć publicznie dostępny taras widokowy, z którego będzie można podziwiać panoramę Trójmiasta.

Sea Towers - 126 metrów, 38 pięter, Gdynia Śródmieście

zobacz na mapie Gdańska


Sea Towers to dwie wieże, z których wyższa, południowa ma wysokość 126 m (138 m razem z masztem). Prace rozpoczęły się w 2004, a zakończyły w 2009 r. Budowa była skomplikowana m.in. ze względu na podmokły, niestabilny grunt - budynki powstały w miejscu, gdzie jeszcze 80 lat temu było morze. Położony w pobliżu plaży i mariny wysokościowiec jest jedynym w tym zestawieniu budynkiem mieszkalnym, a widoki z okien zapierają dech w piersi.

Neptun - 85 metrów, 18 pięter, Wrzeszcz

zobacz na mapie Gdańska


Budowa Centrum Biurowego Neptun zakończyła się w 2014 roku. Wysokościowiec ma 85 m i 18 kondygnacji, jego powierzchnia biurowa to ponad 14 tys. m kw, a handlowa - ponad 1 tys. m kw. Koszt realizacji Neptuna to 77 mln zł netto.

Organika - 80 metrów, 20 pięter, Gdańsk Śródmieście

zobacz na mapie Gdańska


Organika vel Prorem ma 38 lat, 80 m wysokości i 20 kondygnacji. Kilka lat temu pojawiła się informacja, że właściciel biurowca - Organika Trade - planuje rozbudowę budynku do 200 m wys. Plany nie wypaliły, a we wrześniu okazało się, że zamiast rozbudowy będzie nowy właściciel i być może zmiana funkcji z biurowej na hotelową. Organika stałaby się wówczas najwyższym hotelem w Trójmieście.

Zieleniak - 72 metry, 17 pięter, Gdańsk Śródmieście

zobacz na mapie GdańskaDla jednych to tylko stary, brzydki biurowiec, dla innych - jeden z symboli Śródmieścia Gdańska. Zieleniak powstawał w latach 1965-71, budowano go od góry do dołu - najpierw powstały dwa filary, na których dopiero "zawieszano" piętra. Budynek ma 72 m wysokości, wraz z masztami - 90 m. Na 17 piętrach znajdują się powierzchnie biurowe zajmujące 18 tys. m kw. Z restauracji na 16. piętrze budynku rozciąga się imponujący widok na centrum Gdańska - terenów postoczniowych po stronie północnej i Głównego Miasta po stronie południowej.