Namiotniki wystraszyły mieszkańców Gdańska i Gdyni

31 maja 2012 (artykuł sprzed 9 lat)
Jakub Gilewicz
aktualizacja:11:09 (1 czerwca 2012)
Pokryte białymi włóknami krzaki w parku Jana Pawła II na Zaspie zaniepokoiły panią Annę. Tak wyglądają tzw. oprzędy wytwarzane przez gąsienice motyli. Więcej zdjęć (2)

Pokryte białymi włóknami krzaki w parku Jana Pawła II na Zaspie zaniepokoiły panią Annę. Tak wyglądają tzw. oprzędy wytwarzane przez gąsienice motyli.

fot. Anna/czytelniczka trojmiasto.pl

Pokryte białymi włóknami krzaki w parku Jana Pawła II na Zaspie zaniepokoiły panią Annę. Tak wyglądają tzw. oprzędy wytwarzane przez gąsienice motyli.

fot. Anna/czytelniczka trojmiasto.pl

Kolejne krzaki zostały zaatakowane przez larwy i ich kokony - pisze zaniepokojona pani Anna, mieszkanka gdańskiej Zaspy. Z kolei pani Urszula, odkryła nieopodal gdyńskiego portu "bardzo niepokojącą inwazję owadów". Przyrodnicy wyjaśniają: to tylko oprzędy motyli z rodziny namiotnikowatych. Urzędnicy dmuchają jednak na zimne i zapowiadają walkę z owadami.Z kolei kolonię namiotników w Gdyni odkryła pani Urszula. Więcej zdjęć (2)

Z kolei kolonię namiotników w Gdyni odkryła pani Urszula.

fot. Urszula Zaremba/czytelniczka trojmiasto.pl

Z kolei kolonię namiotników w Gdyni odkryła pani Urszula.

fot. Urszula Zaremba/czytelniczka trojmiasto.pl

- Krzewy rosnące przy al. Jana Pawła II zobacz na mapie Gdańska na gdańskiej Zaspie zostały pokryte gęstą pajęczyną z mnóstwem kokonów wypełnionych ogromną liczbą larw - tak pani Anna próbuje prostymi słowami opisać niepokojący ją widok.

Mieszkanka Zaspy nie jest osamotniona w tym niepokoju. Zdjęcia krzewów pokrytych białymi włóknami przysłała nam również pani Urszula, mieszkająca w Gdyni. - Rano gąsienice zaczęły "spuszczać się" na ziemię i rozłazić. Jestem z wykształcenia ogrodnikiem i wiem, że byłoby dobrze, aby ktoś zareagował na to co się dzieje - pisze pani Urszula w e-mailu, który otrzymaliśmy.

Jak ocenia entomolog dr Sławomir Zieliński, "pajęczyny", o których wspomina zaniepokojona mieszkanka Zaspy to oprzęd, czyli osłona typowa dla procesu przepoczwarzania się w motyla. - Wygląda to na oprzęd motyli namiotników - ocenia dr Zieliński, entomolog z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Podobnego zdania jest Marcin Wilga, znany trójmiejski przyrodnik, który przyjrzał się zdjęciom przysłanym do redakcji portalu przez zaniepokojone panie. - Fotografie przedstawiają prawdopodobnie żerujące larwy motyli z rodziny namiotnikowatych - tłumaczy popularny "Borsuk" i dodaje: W Polsce żyje namiotnik czeremszaczek, który jako larwa żeruje na czeremsze i namiotnik jabłoniowy, który preferuje jabłoń, śliwę oraz dziką różę i tarninę.

- Namiotniki to owady, które nie są mile widziane przez tych, którzy uprawiają sady. Najczęściej pozbywamy się po prostu namiotników - komentuje krótko Andrzej Kazimierczak, wiceprezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej.

Namiotniki mogą bowiem spowodować tzw. gołożer, czyli ogołocenie drzew i krzewów ze wszystkich liści. Jeden z entomologów, z którymi rozmawialiśmy, uspokaja jednak, że namiotniki występują w naszym rejonie raczej tylko lokalnie - żerują na obszarze do kilkunastu drzew.

Urząd Miasta Gdyni postanowił jednak interweniować i rozpocząć walkę z owadami.- W piątek planujemy oprysk roślin przy ulicach Polskiej i Hutniczej - zapowiada Bartosz Frankowski, naczelnik wydziału ochrony środowiska gdyńskiego magistratu.

Aktualizacja. Piątek, godz. 11:09

Na interwencję zdecydował się również gdański ZDiZ, który rozpoczął walkę z namiotnikami od przeprowadzenia rekonesansu. - Na gdańskich krzewach pojawił się namiotnik trzmieliniaczek. Niestety, jego liczne gąsienice intensywnie żerują na liściach. Nie ma innego sposobu, jak tylko wycinka zaatakowanych krzewów i wywiezienie ich z terenu miasta - tłumaczy Maria Jaźwińska z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Podobnie jak w Gdyni, podjęto decyzję o opryskach, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się gąsienic. Gdański ZDiZ zapowiedział także wprowadzenie wzmożonej obserwacji innych terenów zielni miejskiej, gdzie występują rośliny potencjalnie zagrożone działalnością namiotników.
Czy w okolicy, gdzie mieszkasz, pojawiły się na drzewach i krzewach oprzędy motyli?
11%

tak, bardzo mnie zdziwiły

45%

nie wiem, nie zwróciłe(a)m uwagi

44%

na szczęscie nie

zakończona

łącznie głosów: 952