Napełnili wodą dawny staw na Przymorzu

30 czerwca 2020, 7:00
Rafał Borowski

W poniedziałek dokonano w Parku Przymorze nietypowego zabiegu. Przepompowano wodę ze zbiornika retencyjnego do pobliskiego stawu, który jest suchy od kilkudziesięciu lat. W ten sposób powinno poprawić się nawodnienie parku, a tym samym stan rosnących tam zabytkowych drzew.



Na terenie Parku Przymorze znajduje się staw, który jest suchy od dziesiątek lat. Według części przekazów woda zniknęła z niego już w okresie międzywojennym, według innych - w latach 70.

Bez względu na to, która wersja jest prawdziwa, parkowy staw znów zapełnił się wodą. Urzędnicy podjęli decyzję o napełnieniu go poprzez przepompowanie wody z pobliskiego zbiornika retencyjnego Orłowska. Zbiornik nie zostanie jednak opróżniony, gdyż jest zasilany wodami Potoku Oliwskiego.

Jaki jest sens tego nietypowego przedsięwzięcia? Jak nietrudno domyślić się, chodzi o ochronę parkowej roślinności, a właściwie zabytkowych drzew o sporym przekroju gatunkowym. W otoczeniu napełnionego wodą stawu rosą m.in. dąb szypułkowaty, dąb czerwony, sosna wejmutka, sosna czarna, sosna pospolita, daglezja zielona, a także kasztanowce i robinie.

- W wyniku zmian klimatu intensywnie zmienia się charakter opadów. Coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi deszczami nawalnymi lub bardzo długimi okresami suszy, co negatywnie wpływa na utrzymanie miejskiej zieleni. Nie są to korzystne okoliczności dla zabytkowego drzewostanu znajdującego się wokół nieistniejącego już stawu w Parku Przymorze. Pewne jest, że ten eksperyment poprawi nawodnienie parku, a w efekcie korzystnie wpłynie na roślinność parkową i stan zdrowotny drzewostanu - informuje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Urzędnicy nie ukrywają, że trudno ocenić, jak długo utrzyma się woda w pustym dotychczas stawie.

- To pewnego rodzaju eksperyment. Nie wiemy jak zachowa się gleba więc trudno powiedzieć. Z uwagi na fakt, że kiedyś woda tu była, można sądzić, że nie wsiąknie w ciągu kilkunastu godzin, a utrzyma się kilka tygodni - uzupełnia Kiljan.

Kilka słów o Parku Przymorze



Teren Parku Przymorze jest wpisany do rejestru zabytków województwa pomorskiego. Jego historia sięga II połowy XVIII wieku. Wtedy to Friedrich Ehler, burmistrz Gdańska i zarazem właściciel posiadłości "Konradshammer", założył ogród, na terenie którego mieścił się dwór i zespół młynów. Na przełomie XIX i XX wieku Park został przebudowany w stylu barokowym. Jego cechy, szczególnie pozostałości po dawnych układach wodnych w formie zabytkowych fos, zachowały się do dziś. Uzupełniono drzewostan, utworzono żwirowe alejki spacerowe i odtworzono zasypane fosy (zniszczone w 1965 roku podczas budowy osiedla), które zasilały potok (obecnie pozostają suche).
Kiedy ostatni raz byłeś w Parku Przymorze?
24%

nie dalej niż kilka miesięcy temu

16%

na przestrzeni ostatnich kilku lat

18%

dawno temu, nawet nie pamiętam kiedy

42%

nigdy nie byłem w tym parku

zakończona

łącznie głosów: 1613