Napisem na chodniku "zakazał" kierowcom postoju

29 września 2020, 21:00
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Od środy łagodniejsze przepisy parkingowe w Gdańsku

Napis "zakaz postoju" niczym krzyk rozpaczy mieszkańca ulicy Orlicz-DreszeraMapka miał pokazać okolicznym kierowcom, że auta parkujące na chodniku nie pozwalają pieszym na korzystanie z niego. Urzędnicy zapowiadają, że napis zostanie usunięty, bo powstał nielegalnie.Zaparkowane na chodniku samochody mogą dać się we znaki pieszym - zwłaszcza gdy deptak jest wąski, a auto na dodatek zastawia przejście.

Prawdopodobnie z tego powodu jeden z mieszkańców okolic ul. Orlicz-Dreszera w Gdyni postanowił dobitnie zakomunikować kierowcom, że pozostawiane przez nich auta uprzykrzają życie przechodniom. Zrobił to za pomocą farby i pędzla, wymalowując na chodniku wielki napis "zakaz postoju".

W sprawie skontaktowaliśmy się z przedstawicielami Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. Hanna Wyszyńska z ZDiZ podkreśla, że urzędnicy nie otrzymali zgłoszenia, które dotyczyłoby zastawiania chodnika przy ul. Orlicz-Dreszera.

- Samodzielne umieszczenie jakichkolwiek napisów na chodniku czy jezdni jest niezgodne z prawem, dlatego napis ten zostanie usunięty - zapowiada urzędniczka.

Parkujesz auto? Zwracaj uwagę na znakiPrzedstawiciele ZDiZ przypominają, że przy wyborze miejsca postojowego kierowcy muszą zwracać uwagę na obowiązujące znaki pionowe i odległość np. od skrzyżowania oraz zgodność z przepisami ogólnymi kodeksu drogowego.

- W przypadku braku oznakowania lub elementów przewidzianych w kodeksie drogowym parkowanie pojazdu na chodniku może odbywać się z zachowaniem 1,5 m szerokości wolnej dla pieszych - mówi Hanna Wyszyńska.

Parkingi w TrójmieścieCo istotne - przy chodniku można pozostawić auto w sytuacji, gdy okolica nie jest objęta zakazem zatrzymywania lub postoju, oraz gdy w określonej przepisami odległości 10 m nie znajduje się przejście dla pieszych lub skrzyżowanie.

- Tak więc parkowanie z zachowaniem ww. zasad jest tam możliwe. Nie otrzymaliśmy formalnego zgłoszenia od mieszkańca, które wskazywałoby nam na konieczność dodatkowego oznakowania tego fragmentu ulicy - podsumowuje gdyńska urzędniczka.
Czy w twojej okolicy jest problem z nielegalnie zaparkowanymi samochodami?
67%

tak, wielokrotnie zgłaszałe(a)m to służbom, bezskutecznie

7%

tak, ale po kilku zgłoszeniach problem udało się rozwiązać

26%

nie, nie ma takiego problemu

zakończona

łącznie głosów: 1716