• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Narodowy Spis Powszechny. Rachmistrzowie chodzą po domach

Arnold Szymczewski
30 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Udział w Narodowym Powszechnym Spisie Ludności i Mieszkań jest obowiązkowy. Udział w Narodowym Powszechnym Spisie Ludności i Mieszkań jest obowiązkowy.

Jeśli nie wziąłeś jeszcze udziału w ankiecie Narodowego Spisu Powszechnego, możesz spodziewać się telefonu lub domowej wizyty rachmistrza. Zgodnie z ustawą za odmowę udziału w spisie grozi kara grzywny do nawet 5 tys. zł. Rachmistrzowie uspokajają - ankieta trwa do 10 minut, a ostateczny termin spisania się przypada na 30 września 2021 r.



Czy brałe(a)ś już udział w Narodowym Spisie Ludności?

Od 1 kwietnia w Polsce trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Spisy powszechne to - najprościej mówiąc - czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: "ilu nas jest", "kim jesteśmy" i "jak żyjemy". Co ciekawe, spisy odbywają się według zaleceń ONZ co 10 lat, udział w nich jest obowiązkowy i dotyczy każdego mieszkańca naszego kraju.

Spis powszechny w internecie, przez telefon i w domu



Wziąć udział w spisie - najprościej - możemy poprzez internet i stronę spis.gov.pl. Innym sposobem jest rozmowa telefoniczna z rachmistrzem lub jego wizyta w naszym domu. Do osób, które nie wypełniły ankiety przez internet, rachmistrz sam zadzwoni lub odwiedzi je osobiście.

- Listę osób, które nie wzięły jeszcze udziału w Powszechnym Spisie Ludności, dostajemy z centrali. W pierwszej kolejności staramy się załatwić ankietę przez telefon, ale gdy to - z różnych przyczyn - nie wychodzi, odwiedzamy takie osoby w domu - mówi rachmistrz Adam z Gdyni.

Jak odróżnić rachmistrza od oszusta?



W związku z tym, że coraz częściej dochodzi do oszustw na seniorach, a spis powszechny jest obowiązkowy, podpowiadamy, jak odróżnić rachmistrza od oszusta.

Nie ufajmy wszystkim, którzy do nas dzwonią, dopóki nie zweryfikujemy ich tożsamości. W przypadku rachmistrza można łatwo to zrobić, dzwoniąc na ogólnopolską infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. Każdy rachmistrz musi podać imię i nazwisko oraz numer legitymacji służbowej. Dodatkowo prawdziwy rachmistrz będzie wiedział, do kogo dzwoni, będzie znał imię i nazwisko czy numer PESEL respondenta.

- Znamy imiona czy nazwiska osób, z którymi mamy przeprowadzić ankietę. Ponadto nasze dane i numery legitymacji służbowych można sprawdzić na infolinii i w internecie - dodaje rachmistrz Adam.
Tak powinien wyglądać przód legitymacji rachmistrza. Tak powinien wyglądać przód legitymacji rachmistrza.

Kara grzywny za odmowę rachmistrzowi wynosi nawet 5 tys. zł



Zanim o karze, w pierwszej kolejności warto poinformować o tym, że nikt nie ma obowiązku wpuszczania rachmistrza do swojego domu. Jeśli wpuszczenie takiej osoby miałoby powodować dyskomfort właściciela, ten może z nim porozmawiać na korytarzu, przed domem, w ogrodzie czy na klatce schodowej.

Zgodnie z ustawą za odmowę udziału w spisie grozi kara grzywny. Za niewywiązanie się z obowiązku możemy zapłacić nawet 5 tys. zł. Zatem kto nie otworzy drzwi, musi się liczyć z tym, że rachmistrzowie będą podejmowali kolejne próby przeprowadzenia wywiadu.

O co pytają rachmistrzowie?



Niezależnie od tego, czy ankietę wypełnimy w internecie, telefonicznie, czy twarzą w twarz z rachmistrzem, pytania są takie same i dotyczą m.in.:


  • naszej charakterystyki demograficznej,
  • aktywności ekonomicznej - gdzie pracujemy, w jakiej branży i od kiedy,
  • poziomu wykształcenia,
  • migracji - gdzie mieszkaliśmy rok wcześniej, od kiedy mieszkamy w obecnym miejscu,
  • charakterystyki etniczno-kulturowej - w jakim języku mówimy na co dzień, do jakiego narodu się przyznajemy, jakiego jesteśmy wyznania,
  • zasobów mieszkaniowych - w jak dużym mieszkaniu mieszkamy, jak je ogrzewamy, ile mamy pokoi.

Miejsca w Trójmieście, w których uzyskamy pomoc ws. spisu

  • Gdynia - Urząd Miasta (siedziba Miejskiej Informacji Turystycznej), ul. 10 Lutego 24, tel. 58 668 80 55
  • Sopot - Urząd Miasta ul. Kościuszki 25/27, tel. 58 521 37 51
  • Gdańsk- Urząd Miejski ul. Nowe Ogrody 8/12, tel. 58 524 45 00
  • Urząd Statystyczny, ul. Danusi 4 (pokój nr 3 - Informatorium), 505 158 415; 58 768 32 10, 695 255 968, 58 768 31 71, 791 178 030

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (345)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane