Narodowy Spis Powszechny. Rachmistrzowie chodzą po domach

30 czerwca 2021, 15:00
Arnold Szymczewski
Udział w Narodowym Powszechnym Spisie Ludności i Mieszkań jest obowiązkowy. Więcej zdjęć (2)

Udział w Narodowym Powszechnym Spisie Ludności i Mieszkań jest obowiązkowy.

Fot. Trojmiasto.pl

Udział w Narodowym Powszechnym Spisie Ludności i Mieszkań jest obowiązkowy.

Fot. Trojmiasto.pl

Jeśli nie wziąłeś jeszcze udziału w ankiecie Narodowego Spisu Powszechnego, możesz spodziewać się telefonu lub domowej wizyty rachmistrza. Zgodnie z ustawą za odmowę udziału w spisie grozi kara grzywny do nawet 5 tys. zł. Rachmistrzowie uspokajają - ankieta trwa do 10 minut, a ostateczny termin spisania się przypada na 30 września 2021 r.Od 1 kwietnia w Polsce trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Spisy powszechne to - najprościej mówiąc - czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: "ilu nas jest", "kim jesteśmy" i "jak żyjemy". Co ciekawe, spisy odbywają się według zaleceń ONZ co 10 lat, udział w nich jest obowiązkowy i dotyczy każdego mieszkańca naszego kraju.

Spis powszechny w internecie, przez telefon i w domuWziąć udział w spisie - najprościej - możemy poprzez internet i stronę spis.gov.pl. Innym sposobem jest rozmowa telefoniczna z rachmistrzem lub jego wizyta w naszym domu. Do osób, które nie wypełniły ankiety przez internet, rachmistrz sam zadzwoni lub odwiedzi je osobiście.

- Listę osób, które nie wzięły jeszcze udziału w Powszechnym Spisie Ludności, dostajemy z centrali. W pierwszej kolejności staramy się załatwić ankietę przez telefon, ale gdy to - z różnych przyczyn - nie wychodzi, odwiedzamy takie osoby w domu - mówi rachmistrz Adam z Gdyni.

Jak odróżnić rachmistrza od oszusta?W związku z tym, że coraz częściej dochodzi do oszustw na seniorach, a spis powszechny jest obowiązkowy, podpowiadamy, jak odróżnić rachmistrza od oszusta.

Nie ufajmy wszystkim, którzy do nas dzwonią, dopóki nie zweryfikujemy ich tożsamości. W przypadku rachmistrza można łatwo to zrobić, dzwoniąc na ogólnopolską infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. Każdy rachmistrz musi podać imię i nazwisko oraz numer legitymacji służbowej. Dodatkowo prawdziwy rachmistrz będzie wiedział, do kogo dzwoni, będzie znał imię i nazwisko czy numer PESEL respondenta.

- Znamy imiona czy nazwiska osób, z którymi mamy przeprowadzić ankietę. Ponadto nasze dane i numery legitymacji służbowych można sprawdzić na infolinii i w internecie - dodaje rachmistrz Adam.
Tak powinien wyglądać przód legitymacji rachmistrza. Więcej zdjęć (2)

Tak powinien wyglądać przód legitymacji rachmistrza.

mat. prasowe

Tak powinien wyglądać przód legitymacji rachmistrza.

mat. prasowe

Kara grzywny za odmowę rachmistrzowi wynosi nawet 5 tys. złZanim o karze, w pierwszej kolejności warto poinformować o tym, że nikt nie ma obowiązku wpuszczania rachmistrza do swojego domu. Jeśli wpuszczenie takiej osoby miałoby powodować dyskomfort właściciela, ten może z nim porozmawiać na korytarzu, przed domem, w ogrodzie czy na klatce schodowej.

Zgodnie z ustawą za odmowę udziału w spisie grozi kara grzywny. Za niewywiązanie się z obowiązku możemy zapłacić nawet 5 tys. zł. Zatem kto nie otworzy drzwi, musi się liczyć z tym, że rachmistrzowie będą podejmowali kolejne próby przeprowadzenia wywiadu.

O co pytają rachmistrzowie?Niezależnie od tego, czy ankietę wypełnimy w internecie, telefonicznie, czy twarzą w twarz z rachmistrzem, pytania są takie same i dotyczą m.in.:


  • naszej charakterystyki demograficznej,
  • aktywności ekonomicznej - gdzie pracujemy, w jakiej branży i od kiedy,
  • poziomu wykształcenia,
  • migracji - gdzie mieszkaliśmy rok wcześniej, od kiedy mieszkamy w obecnym miejscu,
  • charakterystyki etniczno-kulturowej - w jakim języku mówimy na co dzień, do jakiego narodu się przyznajemy, jakiego jesteśmy wyznania,
  • zasobów mieszkaniowych - w jak dużym mieszkaniu mieszkamy, jak je ogrzewamy, ile mamy pokoi.

Miejsca w Trójmieście, w których uzyskamy pomoc ws. spisu

  • Gdynia - Urząd Miasta (siedziba Miejskiej Informacji Turystycznej), ul. 10 Lutego 24, tel. 58 668 80 55
  • Sopot - Urząd Miasta ul. Kościuszki 25/27, tel. 58 521 37 51
  • Gdańsk- Urząd Miejski ul. Nowe Ogrody 8/12, tel. 58 524 45 00
  • Urząd Statystyczny, ul. Danusi 4 (pokój nr 3 - Informatorium), 505 158 415; 58 768 32 10, 695 255 968, 58 768 31 71, 791 178 030
Czy brałe(a)ś już udział w Narodowym Spisie Ludności?
31%

nie, nie wiedziałe(a)m, że muszę

34%

zabieram się za to od jakiegoś czasu

35%

tak, wziąłem/wzięłam już udział

zakończona

łącznie głosów: 2131

Opinie wybrane


wszystkie opinie (345)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.