Nastawnia we Wrzeszczu: remont zamiast burzenia

26 kwietnia 2020, 9:00
Michał Brancewicz

Jeszcze cztery lata temu kolejarze chcieli ją zburzyć, ale po naszym artykule konserwator wpisał obiekt do rejestru zabytków. Teraz PKP szykuje się do remontu ponad 100-letniej nastawni bramowej we Wrzeszczu. Realizacja inwestycji ma nastąpić w 2021 roku.Jedna z pięciu na terenie całej Polski nastawnia bramowa - nietypowej konstrukcji obiekt nad torami kolejowymi we Wrzeszczu, mimo że nie jest używana od blisko 30 lat, przejdzie w przyszłym roku remont.

A jeszcze cztery lata temu Polskie Koleje Państwowe chciały się jej pozbyć, burząc ponad 100-letni budynek ze względu na zły stan techniczny i fakt, że obecnie nie jest on kolejarzom do niczego potrzebny.

Jednak po artykule na trojmiasto.pl do akcji wkroczył wojewódzki konserwator zabytków rozpoczynając proces wpisu do rejestru zabytków. Ostatecznie stało się to 4 maja 2015 roku.

Pół roku na projekt, potem remontKolejarze, nie mając już wyboru, musieli zadbać o nowy zabytek. I chociaż zajęło im to sporo czasu, to jednak nastawnia doczeka się w końcu remontu.

- Na początku marca podpisana została umowa dotycząca opracowania dokumentacji projektowej, na co wykonawca ma 180 dni - informuje Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP S.A. - Po wykonaniu projektu przeprowadzone zostaną niezbędne prace remontowe, które powinny rozpocząć się w 2021 roku.
Po zakończeniu remontu nie jest planowane uruchomienie nastawni jako miejsca sterowania ruchem kolejowym.
Film o nastawni kolejowej z 2014 roku
Zamieszkał(a)byś w takim miejscu?
41%

tak, byłoby ciekawie

9%

tylko jeśli nie miał(a)bym innego wyboru

50%

nie, hałas nie pozwoliłby normalnie żyć

zakończona

łącznie głosów: 2519