Nękał, śledził i nagrywał byłą partnerkę. Zatrzymała go policja

27 stycznia 2022, 17:00
piw
48-latek usłyszał już zarzuty, został też objęty dozorem policji i nie może się zbliżać do kobiety, którą nękał. Więcej zdjęć (1)

48-latek usłyszał już zarzuty, został też objęty dozorem policji i nie może się zbliżać do kobiety, którą nękał.

fot. Komenda Miejska Policji w Gdańsku

48-latek usłyszał już zarzuty, został też objęty dozorem policji i nie może się zbliżać do kobiety, którą nękał.

fot. Komenda Miejska Policji w Gdańsku

Zarzut stalkingu usłyszał 48-latek z Gdańska, który przez dłuższy czas nękał swoją byłą partnerkę. Mężczyzna chodził za kobietą, robił jej zdjęcia z ukrycia, wysyłał do niej dziesiątki wiadomości, notorycznie dzwonił, a także prześladował ją w mediach społecznościowych.Nękanie kobiety miało się zacząć w maju zeszłego roku. 44-latka przyznała policji, że wcześniej spotykała się z 48-latkiem, ale relacja ta została przez nią definitywnie zakończona.

Mężczyzna jednak nie pogodził się z decyzją byłej już partnerki.

- Gdy 44-latka zerwała z nim znajomość, sprawca zaczął chodzić za kobietą i robił jej z ukrycia zdjęcia. Mężczyzna przysyłał też pokrzywdzonej liczne wiadomości i wykonywał częste połączenia na jej telefon oraz bez zgody kobiety umieszczał treści w mediach społecznościowych dotyczące jej osoby, przez co wzbudził w niej poczucie zagrożenia i naruszył jej prywatność - tłumaczy Magdalena Ciska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Policjantom udało się zabezpieczyć bardzo dużo dowodów świadczących o stalkingu. Część z nich przekazała im sama poszkodowana, inne znaleźli w mediach społecznościowych. 48-latka pogrążyły też zeznania świadków.

- We wtorek prokurator wydał zarządzenie o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu podejrzanego. Jeszcze tego samego dnia funkcjonariusze z Suchanina zatrzymali 48-latka z Gdańska w miejscu jego pracy. W środę w prokuraturze podejrzany usłyszał zarzut uporczywego nękania 44-latki - mówi Ciska.
Mężczyzna został objęty policyjnym dozorem i ma zakaz kontaktowania się oraz zbliżania do pokrzywdzonej.

Czym jest stalking?Zgodnie z Kodeksem karnym za uporczywe nękanie innej osoby, które wzbudza w niej poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Jedyną metodą walki z tym przestępstwem jest zgłoszenie go policji. Ofiara powinna też gromadzić dowody (np. SMS-y, e-maile, listy, nagrania), co pozwoli w przyszłości oskarżyć sprawcę.

Nie jest możliwe stworzenie pełnego katalogu zachowań, które mogą być uznane za przejaw uporczywego nękania. Jednak praktyka uczy, że dręczyciele zazwyczaj działają poprzez dzwonienie, śledzenie, zastraszanie, tzw. głuche telefony oraz telefony w porze nocnej, wystawanie w okolicy domu ofiary czy miejscu zatrudnienia, nawiązywanie niechcianego kontaktu przy pomocy osoby trzeciej, śledzenie, włamania do domu lub samochodu, wysyłanie listów i e-maili.

Warto jednak pamiętać, że jednorazowa sytuacja tego rodzaju nie może być traktowana jako uporczywe nękanie. Warunkiem wypełnienia znamion przestępstwa stalkingu jest to, że poprzez nękanie sprawca wzbudza w pokrzywdzonej osobie uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia.
Spotkałe(a)ś się kiedyś ze stalkingiem?
26%

tak, nękano mnie w ten sposób

18%

tak, znana mi osoba była ofiarą stalkera

56%

nie, jedynie zdarza mi się czytać o tym

zakończona

łącznie głosów: 1456

piw

Opinie wybrane


wszystkie opinie (252)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.