Nie będzie darmowego parkowania przy UCK

7 grudnia 2021, 13:00
Rafał Borowski

Czytelnik postuluje, by przywrócić darmowe parkowanie w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Miałoby to stanowić ukłon w stronę lekarzy i pielęgniarek, którzy pracują z chorymi podczas czwartej fali pandemii koronawirusa. Urzędnicy tłumaczą, że zawieszenie opłat w ubiegłym roku miało także ujemne skutki i dlatego ani myślą zastosować kolejnego wyjątku.Przypomnijmy: w drugiej połowie kwietnia ubiegłego roku władze Gdańska podjęły decyzję o zawieszeniu Strefy Płatnego Parkowania w pobliżu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego we Wrzeszczu. Z opłat zostali zwolnieni kierowcy parkujący przy ulicach Skłodowskiej-Curie, Dębinki i Smoluchowskiego.

Powód tej decyzji był oczywisty. Magistrat chciał w ten sposób ulżyć personelowi medycznemu, który był zaangażowany w zwalczanie skutków pandemii koronawirusa.

Czytaj więcej: Bez opłat za parkowanie przy UCK

Lekarze ostrzegają, że pandemia wciąż trwa, ale - nie oszukujmy się - w porównaniu do ubiegłego roku nasze życie praktycznie wróciło do czasów sprzed pandemii. Większość obostrzeń została zniesiona, a ich ewentualne przywracanie nie będzie już tak dotkliwe, gdyż będzie dotyczyć przede wszystkim osób niezaszczepionych.


Szpitale zmagają się z czwartą faląZ drugiej strony, od kilku tygodni szpitale znów zapełniają się chorymi na COVID-19. W związku z tym nasz czytelnik postuluje, by znów ulżyć medykom i przywrócić darmowe parkowanie w bezpośrednim sąsiedztwie UCK.

- Na początku pandemii płatne parkowanie zostało zniesione jako ukłon dla bohaterów medycznych walczących z pandemią. Chciałbym przypomnieć, że mamy czwartą falę i ciężką sytuację pandemiczną, a lekarze i pielęgniarki są zmuszeni do podróżowania komunikacją miejską, ponieważ parkowanie jest zbyt drogie. Czy istnieje możliwość ponownego zniesienia przez władze miasta opłat do końca pandemii? - zapytał nasz czytelnik.

Brak rotacji na miejscach postojowychSprawdziliśmy to. Odpowiedź urzędników można streścić krótko - darmowe parkowanie nie wchodzi w rachubę. Wyjątek, który obowiązywał od 23 marca do 28 czerwca ubiegłego roku, z pewnością był udogodnieniem dla personelu medycznego, ale miał także minusy. Urzędnicy co rusz otrzymywali pisma, których nadawcy uskarżali się na zajmowanie miejsc postojowych przez cały dzień.

- Zawieszenie opłat przy tak ograniczonej liczbie miejsc wpływa na brak rotacji, który jest głównym celem w obszarach objętych Strefą Płatnego Parkowania. Zaparkowanie pojazdu i skorzystanie z usług UCK stałoby się dla pacjentów mocno utrudnione. Takie zgłoszenia otrzymywaliśmy w czasie, kiedy pobór opłat był zawieszony. Mając na względzie zapewnienie pacjentom dojazdu i możliwości zaparkowania, obecnie nie przewidujemy zmian w funkcjonowaniu Strefy Płatnego Parkowania - ucina Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Czy przy UCK powinno wrócić bezpłatne parkowanie?
48%

tak, warto zawiesić w tym miejscu płatne parkowanie

16%

trudno powiedzieć, każda ze stron ma swoje racje

36%

nie, przecież fale pandemii będą się cykliczne powtarzać

zakończona

łącznie głosów: 1457

Opinie wybrane


wszystkie opinie (264)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.