Nie będzie odcinkowego pomiaru prędkości na obwodnicy

1 lipca 2021, 7:00
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat Rekordowy wzrost ruchu na Obwodnicy Trójmiasta
Korek na obwodnicy przez stłuczkę do której doszło przed Owczarnią w kierunku Gdyni. Po każdym podobnym incydencie wracają pytania o to, jak poprawić bezpieczeństwo na ekspresówce. Więcej zdjęć (3)

Korek na obwodnicy przez stłuczkę do której doszło przed Owczarnią w kierunku Gdyni. Po każdym podobnym incydencie wracają pytania o to, jak poprawić bezpieczeństwo na ekspresówce.

fot. czytelniczka/Raport z Trójmiasta

Korek na obwodnicy przez stłuczkę do której doszło przed Owczarnią w kierunku Gdyni. Po każdym podobnym incydencie wracają pytania o to, jak poprawić bezpieczeństwo na ekspresówce.

fot. czytelniczka/Raport z Trójmiasta

Na trójmiejskiej obwodnicy nie będzie odcinkowego pomiaru prędkości. Trasa, przez którą każdego dnia przejeżdżają dziesiątki tysięcy samochodów, nie znalazła się na liście Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.Obwodnica Trójmiasta jest jedną z najbardziej obciążonych tras w całym kraju. W ciągu doby przejeżdża przez nią średnio ponad 85 tys. samochodów.

Praktycznie nie ma tygodnia, żeby czytelnicy nie informowali nas o kolizjach lub wypadkach na ekspresówce.

Rozwiązaniem problemu - choć w części - mógłby być odcinkowy pomiar prędkości.

System miałby posłużyć do rejestrowania przekraczania dozwolonej prędkości na objętym kontrolą odcinku trasy.

Jak się jednak dowiedzieliśmy, Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie planuje instalacji urządzenia do odcinkowego pomiaru średniej prędkości pojazdów na Obwodnicy Trójmiasta. Dlaczego?

Monika Niżniak, rzeczniczka GITD, tłumaczy, że w ramach projektu rozbudowy systemu fotoradarowego, przeprowadzona została analiza bezpieczeństwa ruchu drogowego, która uwzględniła szereg różnych czynników, w tym m.in.:
  • wypadkowość,
  • skalę zagrożenia,
  • źródła zagrożenia,
  • charakter infrastruktury,
  • najbliższe otoczenie.

Eksperci wskazali ponad sto lokalizacji, na których odcinkowy pomiar prędkości powinien się pojawić. Trójmiejska obwodnica na "priorytetowej liście" się nie znalazła.

Rzeczniczka GITD tłumaczy, że inspekcja kieruje się twardymi danymi, dotyczącymi chociażby wypadkowości na trasie i - w odpowiedniej hierarchii - wybiera miejsca, na których pojawi się kontrola.

Niebezpieczne incydenty na obwodnicy nie należą do rzadkości. Na nagraniu z maja widać, jak auto powoduje kolizję i ucieka z miejsca zdarzenia.

Czy jest szansa, by odcinkowy pomiar prędkości pojawił się na obwodnicy w przyszłości? GITD nie mówi "nie", zastrzega jednak, że za każdym razem wytypowanie kolejnych miejsc będzie wiązać się z przeprowadzeniem analizy, na podstawie której wskazane zostaną lokalizacje objęte pomiarem.

Czy odcinkowy pomiar prędkości powinien pojawić się na trójmiejskiej obwodnicy?
51%

tak, to zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo na ekspresówce

36%

nie, bo nie sądzę, by przez to mocno spadła liczba wypadków i kolizji

13%

nie, bo na obwodnicy jest bezpiecznie

zakończona

łącznie głosów: 1618

Opinie wybrane


wszystkie opinie (251)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.