Nie śmieć, nie syp piasku w oczy, czyli zasady plażowego savoir vivre'u

22 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewelina Oleksy
By plażowanie było przyjemnością dla wszystkich, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Więcej zdjęć (3)

By plażowanie było przyjemnością dla wszystkich, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

By plażowanie było przyjemnością dla wszystkich, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Nie syp piasku w oczy, zapewnij sobie i innym odpowiednią przestrzeń, wsłuchaj się w szum fal (lub załóż słuchawki) i pamiętaj, że plaża to nie śmietnik - apeluje spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, która opublikowała "zasady plażowego savoir vivre'u". A że meteorolodzy zapowiadają upalny, choć momentami deszczowy weekend, warto się z tymi zasadami zapoznać.Pogoda w Trójmieście

Z zachowaniem dobrych manier na plażach różnie bywa. Wiedzą o tym wszyscy ci, którzy zamiast relaksu w słońcu i na piasku, mieli wątpliwą przyjemność plażowania w towarzystwie porozrzucanych śmieci, czy przesadnie głośnych rozmów osób będących obok.

Lato w TrójmieściePlażowicze mają na swoim koncie wiele "grzechów". Spółka GIWK postanowiła skupić się jednak na tych najważniejszych.

Plażowy savoir vivre- Zasady plażowego savoir vivre'u? Nie syp piasku w oczy, zapewnij sobie i innym odpowiednią przestrzeń. Wsłuchaj się w szum fal, a jeśli jednak wolisz głośną muzykę, załóż słuchawki i co najważniejsze, pamiętaj, że plaża to nie śmietnik - wskazuje Agnieszka Klugmann, rzeczniczka spółki GIWK. - Wszystkie odpady powinny lądować w pojemniku na śmieci. Te plastikowe - w żółtym.

GIWK podaje, że największą plagą na plażach jest właśnie plastik.- W 2017 r. plastikowe słomki były siódmym najczęściej zbieranym na plażach odpadem. Utrapieniem są też jednorazowe butelki, kubki i opakowania po żywności, a także niedopałki. Zaśmiecają otoczenie, a gdy dostają się do wód, szkodzą im i bytującym w nich organizmom - mówi Klugmann.
Zobacz też: Gasiła papierosy w piasku na plaży

Jak zadbać o to, żeby ograniczyć ilość śmieci na plażach?
  • Przygotuj jedzenie w domu. Zapakuj je w papier, woskowijkę lub wielorazowy pojemnik. Zapasy włóż do bawełnianej torby.
  • Nie kupuj napojów w plastikowych butelkach i kubeczkach ani w puszkach. Wlej wodę do bidonu lub butelki wielokrotnego użytku.
  • Nie używaj plastikowych słomek i nie korzystaj z plastikowych talerzyków i sztućców.
  • Lody? Kup w lodziarni, bez opakowania.


Miniony weekend na plaży w Brzeźnie


Jak często sprzątane są trójmiejskie plaże?W tym sezonie letnim na sprzątanie plaż w Gdyni, Gdańsku i Sopocie pójdzie w sumie ponad 1,6 mln zł.

Dzień na plaży. Raport z TrójmiastaW Gdyni, w godz. 10-18, zapewniona jest stała obsługa w zakresie zbierania na bieżąco śmieci i zanieczyszczeń. Poza sprzątaniem maszynowym gdyńskie plaże sprzątane są też rano ręcznie w godz. od 4 do 9, sprzątanie dyżurne odbywa się w godz. od 10 do 18, a w weekendy nawet do godz. 22.

W sezonie letnim na całej długości plaż, a w szczególności tych najbardziej uczęszczanych, w okolicach kąpielisk strzeżonych oraz kładek spacerowych rozstawionych jest 400 sztuk koszy na śmieci, które opróżniane są codziennie.
Sprzątanie trójmiejskich plaż. Film archiwalny
Jak informuje Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu, plaże podlegające pod miasto sprzątane są codziennie, od godzin wczesnorannych do wieczora.

Kąpieliska i plaże w Trójmieście- Firma sprzątająca ustawiła na gdańskich plażach blisko 800 pojemników na śmieci. Większa ich liczba zlokalizowana jest przy wejściach na plaże oraz w obrębie kąpielisk - mówi Schneider.
Na sopockiej plaży jest 246 koszy. Śmieci z nich są wywożone po nocy od wczesnych godzin rannych, przez cały dzień do godz. 20. Od maja do września sopockie plaże sprzątane są codziennie.

-Tygodniowo wywozimy ich ponad 20 ton - wskazuje Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.
Jakie masz plany na weekend?
10%

wybieram się na plażę

19%

wyjeżdżam poza Trójmiasto

10%

idę na spacer

4%

idę na imprezę/wydarzenie kulturalne/do kina

9%

spędzę go aktywnie, czyli na sportowo

11%

jeszcze nie wiem

37%

nie mam planów, zostanę w domu

zakończona

łącznie głosów: 1229