Nie żyje Piotr Soyka. Twórca i prezes Remontowa Holding

3 sierpnia 2020, 11:20
erka
aktualizacja:9:58 (10 sierpnia 2020)

Nie żyje Piotr Soyka, prezes i twórca Remontowa Holding. Miał 76 lat. Z Grupą Remontowa związany był od 1972 roku. W 1989 roku, po wygraniu konkursu, stanął na czele Gdańskiej Stoczni Remontowa, najpierw jako dyrektor naczelny, a potem jako prezes zarządu.Aktualizacja poniedziałek, 10 sierpnia, godz.9.58
: Uroczystości żałobne odbędą się w środę, 12 sierpnia 2020 r. w Archikatedrze Oliwskiej przy ul. Cystersów 17 w Gdańsku.

09 - 10 - pożegnania indywidualne - każdy będzie mógł wejść do Katedry by pożegnać śp. Piotra Soykę i złożyć wpis do księgi kondolencyjnej.

11 - 13 - msza święta za duszę zmarłego.

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, w uroczystościach wewnątrz katedry może wziąć udział ograniczona liczba osób, według imiennej listy. Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.

14:15 - Kondukt pogrzebowy wyruszy spod bramy głównej cmentarza w kierunku Alei Zasłużonych.

Rodzina prosi o nieskładanie kondolencji w czasie uroczystości, a także o niekupowanie kwiatów. Będzie możliwość złożenia datków do puszek Fundacji Hospicyjnej ks. E. Dutkiewicza, której śp. Piotr Soyka był darczyńcą.
Aktualizacja niedziela 9 sierpnia godz. 21:00 - Pogrzeb twórcy Grupy "Remontowa" i dyrektora Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu odbędzie się w środę, 12 sierpnia w Archikatedrze Oliwskiej i na cmentarzu na Srebrzysku. O godz. 9 rozpoczną się uroczystości żałobne, o 11 msza święta i o godz. 14:15 odbędzie się pogrzeb.

Został znaleziony w niedzielę w swoim domu. Policję zawiadomił sąsiad. Prokuratura Rejonowa w Sopocie prowadzi postępowanie w sprawie śmierci Piotra Soyki. Śledztwo zostało wszczęte z art. 151 Kodeksu karnego. To standardowy kierunek śledztw dotyczących samobójstw. W mieszkaniu do dalszych badań zabezpieczono rewolwer. Broń była legalna, a jej właściciel miał pozwolenie. Oględziny i czynności przeprowadzone na miejscu zdarzenia oraz zabezpieczone ślady nie wskazują na to, by w zdarzeniu brały udział osoby trzecie.

Piotr Soyka z przemysłem stoczniowym związany był od początku swojej kariery zawodowej.
Po studiach, w 1972 roku, rozpoczął pracę w Gdańskiej Stoczni Remontowa. Zaczynał jako mistrz, następnie został m.in. budowniczym statków i kierownikiem wydziału. Zawodowe doświadczenia zdobywał także w Portugalii, Szwecji i Angoli. W 1978 roku pracował w Szwecji jako koordynator budowy największego w Europie doku pływającego dla stoczni w Göteborgu. W 1980 roku został dyrektorem naczelnym Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu, która znajdowała się w trudnej sytuacji ekonomicznej. W ciągu kilku lat doprowadził do uzdrowienia sytuacji finansowej firmy.

Całe życie związane z przemysłem stoczniowymW 1984 roku powrócił do GSR na stanowisko dyrektora produkcji, następnie od roku 1987 przebywał w Angoli, jako kierownik polskiej grupy dydaktyków kształcących w zawodach morskich. W 1989 roku, po wygraniu konkursu, przy rekomendacji Rady Pracowniczej i związków zawodowych stanął na czele GSR, najpierw jako dyrektor naczelny, a potem jako prezes zarządu. Pozostawał nim przez 20 lat.

W 2001 roku doprowadził do prywatyzacji GSR im. J. Piłsudskiego SA i zapoczątkował budowę stoczniowej grupy kapitałowej. Stała się ona jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w gospodarce morskiej. Od 2011 roku stał na jej czele jako prezes zarządu Remontowa Holding SA. Remontowa Holding to największa stoczniowa grupa kapitałowa w Polsce, lider branży przemysłowej w regionie, która skupia ponad 20 firm. Jest także jednym z największych pracodawców na Pomorzu.

Działalność stoczniowa i samorządowaDziałał także w samorządzie jako radny oraz przewodniczący Komisji Polityki Gospodarczej w Sejmiku Województwa Pomorskiego. Kierował pracami Rady Sponsorów obchodów tysiąclecia Gdańska, przewodniczył Społecznemu Komitetowi Wsparcia Euro 2012. Stał na czele organizacji Forum Okrętowe i Gdański Klub Biznesu. Był także odznaczony m.in Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, nadanym za wybitne zasługi dla rozwoju przemysłu stoczniowego.

erka