Niebezpieczne zabawki wykryte przez CUDO

25 października 2021, 20:00
szym
Najnowszy artukuł na ten temat Bruno wywąchał 15 kg tytoniu

Prawie 8,5 tys. niebezpiecznych zabawek nie trafi do dzieci. Celno-skarbowi przejęli towar wart ponad pół miliona złotych, który przypłynął do Gdyni i nie spełniał wymaganych norm.Na rynku zabawek dla dzieci jest coraz więcej produktów, które mogą stanowić zagrożenie dla pociech.

Liczne raporty zawierają dane na temat bezpieczeństwa zabawek, które zostały dopuszczone do obrotu.

Niestety większość z nich zawiera rakotwórcze substancje, takie jak metale ciężkie, przekraczające normy ftalanów (są m.in. stosowane do produkcji żywic ftalanowo-glicerynowych, które stanowią bazę dla lakierów i farb ftalowych, klejów oraz niektórych laminatów) czy inne substancje wywołujące reakcje alergiczne.

Jedna partia niebezpiecznych dla zdrowia zabawek nie trafi na rynek. Celno-skarbowi z Gdyni zabezpieczyli bowiem prawie 8,5 tys. zabawek budzących zastrzeżenia.

Czym jest CUDO?Łączna wartość niedopuszczonych do obrotu towarów to ponad pół miliona zł. Kontener namierzono dzięki "CUDO", czyli pracownikom Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw z Gdyni.

- Przeprowadzone kontrole były efektem odpowiednio przeprowadzonej analizy ryzyka, zainicjowanej przez dyspozytorów pełniących służbę w Referacie Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw (CUDO) Oddziału Celnego "Baza Kontenerowa" w Gdyni - powiedział kierownik referatu podinsp. Maciej Firlej.

Instrument po zaniżonej cenieCiekawostką wśród ostatnich przejęć celno-skarbowych, o której wspominają funkcjonariusze, było pianino. Instrument co prawda był bezpieczny w użytkowaniu, za to... podejrzani tani.

Funkcjonariusze z Oddziału Celnego Terminal Kontenerowy w Gdańsku wytypowali do kontroli kontener z Chin. Towarem znajdującym się wewnątrz było pianino, jednak podejrzenia mundurowych wzbudziła zbyt niska zadeklarowana wartość instrumentu.

Po przeprowadzeniu analizy okazało się, że importer zaniżył cenę pianina aż trzykrotnie, co spowodowało zmniejszenie należności celnych i podatkowych.

Pianino miało zaniżoną wartość. Więcej zdjęć (4)

Pianino miało zaniżoną wartość.

mat. IAS w Gdańsku

Pianino miało zaniżoną wartość.

mat. IAS w Gdańsku

Kupując zabawki swojemu dziecku zwracam przede wszystkim uwagę na:
38%

jakość

11%

cenę

20%

dopasowanie do wieku dziecka

17%

to czy podoba się mojemu dziecku

14%

czy ma walor edukacyjny

zakończona

łącznie głosów: 865

szym

Opinie wybrane


wszystkie opinie (67)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.