stat

Niecodzienna lekcja historii w bokserskim ringu

24 maja 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Łukasz Stafiej
artykuł historyczny

Więzień z Auschwitz i obozowy kapo zmierzą się na ringu bokserskim podczas inscenizacji, która w sobotę wieczorem odbędzie się w klubie bokserskim Ring3City zobacz na mapie Gdańska na terenie dawnej stoczni. To jedno z wydarzeń imprezy przypominającej postać przedwojennego wicemistrza Polski w boksie Tadeusza Pietrzykowskiego, którą organizuje Muzeum II Wojny Światowej.Tadeusz Pietrzykowski to postać znana prawdopodobnie wyłącznie największym fanom historii i sportu. "Teddy" - bo taki miał pseudonim - zapisał się w historii nie tylko jako przedwojenny bokserski wicemistrz Polski i mistrz Warszawy w wadze koguciej, ale przede wszystkim jako uczestnik wielu walk, które odbyły się w obozie Auschwitz, gdzie był więziony. Jedną z walk, którą nota bene wygrał, był pojedynek z Niemcem Walterem Duningiem, pełniącym funkcję obozowego kapo.

Jak mówi Aleksander Masłowski, historyk i rzecznik Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które jest organizatorem imprezy upamiętniającej postać Pietrzykowskiego, walki bokserskie organizowane przez esesmanów w obozach koncentracyjnych nie były rzadkością. Dlatego jednym z elementów wydarzenia będzie inscenizacja tego bokserskiego meczu.

- Więźniowie oczywiście nie mieli prawa odmówić, a często stawali do walki w bardzo złym stanie fizycznych, wycieńczeni nieludzkimi warunkami obozowymi, pracą i głodem - tłumaczy Masłowski. - Zdarzało się jednak - tak jak w starciu Pietrzykowskiego z Duningiem - że ofiara wygrywała z katem. Organizujemy tę inscenizację, aby pokazać, że silna wola i sportowy duch potrafiły triumfować nawet w tak potwornych sytuacjach oraz przypomnieć bohaterstwo Pietrzykowskiego w tej nierównej walce.
Inscenizacja przedstawiająca mecz bokserski z Auschwitz pt. "Walcz albo umieraj" odbędzie się w sobotę o godz. 19 w klubie bokserskim Ring3City. Spektakl jest tylko na zaproszenia (które są już niedostępne) i będzie składał się nie tylko z walki, ale również kilku scen towarzyszących, pokazujących otoczkę całego wydarzenia.

Na profilu facebookowym Ring3City promuje je zdjęciem obozowego pasiaka i esesmańskiego munduru, co już zdążyło wywołać kontrowersje wśród części komentujących.

Masłowski tłumaczy: - W trakcie walki uczestnicy nie będą oczywiście ubrani, ani w pasiak, ani w mundur. Te stroje to symbole tej chorej rozrywki, w której esesmani zmuszali więźniów do walk. Spektakl skupi się na walce, w której kapo został pokonany przez Pietrzykowskiego, ale ma też za zadanie szerzej pokazać triumf ofiary nad oprawcą, czyli esesmanami organizującymi te pojedynki.
W ramach imprezy upamiętniającej polskiego boksera odbędzie się także kilka innych wydarzeń. W piątek o godz. 12 na poziomie -3 w Muzeum II Wojny Światowej zobacz na mapie Gdańska otwarta zostanie wystawa pt. "Bokserzy w piekle obozów", poświęconej bokserom z obozów koncentracyjnych. Natomiast w piątek o godz. 15 w kinie muzealnym będzie można obejrzeć film z 1962 roku pt. "Bokser i śmierć" w reżyserii Petera Solana, który będzie poprzedzony rozmową z udziałem dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, filmoznawcy prof. Krzysztofa Kornackiego oraz Marcina Marczaka, zawodowego boksera, właściciela Ring3City. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.
Inscenizacji walki bokserskiej więźnia i kapo z Auschwitz jest:
46%

przesadą i brakiem taktu organizatorów

54%

pomysłową lekcją historii

zakończona

łącznie głosów: 426